Ob evropskem tednu zmanjševanja odpadkov

"Stran pa ne bomo metal"

Organizatorji Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov, ki poteka vsako leto konec novembra, tokrat opozarjajo na problematiko zavržene hrane. Zavržena hrana je namreč predstavlja resen okoljski in etični problem. Če hrano zavržemo, zavržemo tudi vse naravne vire in delo, ki so bili porabljeni v procesih proizvodnje in dobave hrane. Ob ogromnih količinah zavržene hrane pa si na drugi strani milijoni ljudi ne morejo privoščiti kakovostnega dnevnega obroka.

Po podatkih Statističnega urada RS je prebivalec Slovenije v letu 2022 v povprečju zavrgel 72 kg hrane. Tudi v komunalnih podjetjih opažamo, da v zabojnikih za odpadke pristane kar nekaj užitne hrane, zato v nadaljevanju navajamo 5 nasvetov, ki lahko pripomorejo k zmanjšanju količine odpadne hrane v gospodinjstvu. 

  • Načrtujmo svoj jedilnik. Vnaprej pripravimo seznam jedi, ki jih bomo jedli v prihajajočem tednu. Preverimo, katere sestavine za pripravo obrokov že imamo doma in pripravimo seznam živil, ki jih še potrebujemo.
  • Načrtujmo svoje nakupe in se izogibajmo impulzivnimi nakupom. Na podlagi tedenskega jedilnika pripravimo nakupovalni seznam stvari, ki jih še potrebujemo. Kupujmo nepakirano sadje in zelenjavo, saj lahko tako kupimo ravno toliko, kolikor potrebujemo. Skušajmo se izogibati impulzivnim nakupom. Če opazimo živilo, ki je v akciji, pomislimo, če izdelek resnično potrebujemo. Živil, ki se hitro pokvarijo, ne kupujmo na zalogo.
  • Pred nakupom preverimo roke uporabe. Če živila ne potrebujemo takoj, izberimo raje živilo z daljšim datumom uporabe ali pa ga kupimo, ko ga bomo res potrebovali. Pozorni bodimo na datume na nalepkah: »uporabno do« pomeni, da je živilo varno za uporabo do navedenega datuma (npr. meso in ribe); »uporabno najmanj do«  pa označuje datum, do katerega je izdelek pričakovane kakovosti. Takšni živilski izdelki so varni za uporabo tudi po datumu, navedenem ob oznaki.
  • Poskrbimo za pravilno shranjevanje živil. Prostori, kjer živila shranjujemo, morajo biti vedno čisti, hladni in suhi. Ostanke hrane ali živil vedno pokrijmo ali dobro zavijmo.
  • Hrano lahko tudi zamrznemo. Odvečne obroke lahko zamrznemo in jih uporabimo takrat, ko nimamo časa, da bi pripravili cel obrok, ali smo preveč utrujeni, da bi kaj skuhali. Enako lahko storimo z večjo količino kruha, mesa ali zelenjave. 
  • Ostanke hrane uporabimo pri pripravi novih jedi. Z ostanki hrane lahko z malo domišljije pripravimo odlične jedi. Iz ostankov sadja lahko pripravimo okusne smoothije, z ostanki zelenjave pa odlične enolončnice. Kakšen dan star kruh lahko popečemo v opekaču, ga uporabimo za kruhove cmoke ali posušimo za drobtine, testenine in riž pa lahko uporabimo za solate. Kulinarični portali sedaj ponujajo že veliko idej, kako porabiti ostanke hrane.

Hvala, ker skupaj z nami skrbite za čisto okolje.

Tagi