Ne tvegajte kazni – z dopusta ne prinašajte rastlin in živalskih proizvodov

Ob vračanju s potovanj marsikdo želi iz krajev, ki jih je obiskal, prinesti spominek v obliki rastlin, semen, suhomesnatih izdelkov ali mlečnih dobrot, vendar pa to lahko predstavlja zdravstveno tveganje, seveda pa je tu tudi okoljski vpliv in zakonodaja, ki to preprečuje.

Vnos nekaterih izdelkov je lahko nevaren in pogosto tudi nezakonit, zato je dodatna predvidnost še kako na mestu, saj se tako lahko izognemo denarnim kaznim, ki nas lahko doletijo. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zato svari vse, ki potujejo izven Evropske unije, da lahko s potovanj v osebni prtljagi prinesejo le določene živalske in rastlinske proizvode, ki ne pomenijo tveganja za vnos bolezni živali in rastlin.

Rastline in živalski proizvodi lahko prenašajo bolezni, škodljivce ali okužbe!

Evropska zakonodaja prepoveduje vnos mleka in mesa ter proizvodov iz mesa, izjema je otroško mleko v prahu, hrana za dojenčke in posebna hrana za živali, kjer je največja dovoljena količina dva kilograma. V Evropsko unijo lahko iz tretjih držav prinesemo največ dva kilograma jajc, največ 20 kilogramov rib in ribiških proizvodov ter največ dva kilograma medu, živih ostrig ali živih polžev.

Kaj je prepovedano in kaj lahko izjemoma prinesemo iz potovanj? 

Zaradi nevarnih škodljicev in bolezni, ki bi lahko prizadela rastline, je v EU prepovedan vnos rastlin, semen, plodov ali nekaterih lesnih izdelkov.

Izjemoma lahko v osebni prtljagi prinesemo le ananas, datlje, banane, kokos in durian. Zaradi izredno močnega vonja ne priporočamo, da zadnjega spravite med vašo prtljago. Durian naj bi imel namreč tako izrazit vonj, da je v nekaterih državah prepovedan v določenih hotelih in na javnih prevozih. Za vse ostale rastline, ki niso naštete zgoraj, je le-te potrebno ustrezno pregledati in opremiti s fitosanitarnim spričevalom že pred vnosom v EU. Rastline, ki jih prinašamo iz držav EU, pa je treba opremiti z rastlinskim potnim listom.

Za več informacij obiščite spletne strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) in Finančne uprave RS (FURS).

Vir: gov.si

Foto: umetna inteligenca (ChatGPT)

Tagi