Nasveti za varno sankanje
V pričakovanju prve snežne pošiljke in z njo povezanih zimskih radosti, ne bodo odveč nasveti, ki so pomembni za varnost vseh udeležencev in udeleženk sankanja, predvsem pa naših najmlajših.
Sankanje je priljubljena zimska aktivnost, ki jo imajo najrajši predvsem otroci. Ker pa nesreča ne počiva, je dodatna previdnost na snežnih strminah zelo pomembna. Ko boste kupovali sani, izberite močnejše, bolj vzdržljive in stabilne sani.
Policija je za varno sankanje pripravila naslednja priporočila:
- otroka s sanmi nikoli ne pustite samega, saj lahko kaj hitro zaide na smučarsko progo, kjer sankanje ni dovoljeno;
- za otroka, ki nima klasičnih sani, ampak plastičen UFO krožnik, lopato in podobne rekvizite, izbirajte za spuste brežine s čim manj neravninami – odskoki pri sankanju s takimi, težje vodljivimi pripomočki po neravnem terenu lahko poškodujejo hrbtenico;
- sani ne smejo imeti nikjer ostrih robov;
- vrvica mora biti tako močna, da vzdrži transport potnika na saneh;
- sani naj imajo ročaje ali leseno naslonjalo, na katere se lahko otrok opre ali nasloni, da ne zdrsne nazaj;
- otrokove noge in stopala lahko varno namestite na sanke;
- če je le mogoče, izberite lesene sani, če pa se odločite za plastične, pa naj bodo te iz kakovostnega materiala, ki vzdržijo nizke temperature, tako da se ob prvih neravninah zaradi krhkosti ne razletijo.
Policija opozarja predvsem na nevarna prevozna sredstva kot so avtomobilske gume, gumijasti čolni, plastične vrečke, plastične lopate, katerim se je priporočljivo izogibati.
Pred odhodom na sankanje preverite snežne razmere, bodite pozorni na ostale sankače in ne pozabite – sankanje na smučišču je dovoljeno le na površinah, ki so temu namenjene in so predpisano označene oziroma zavarovane.
Upajmo, da sneg čimprej razveseli naše najmlajše (pa tudi tiste malo starejše) in da se v decembru lahko nadejamo debelejše snežne odeje.
Srečno in obilo užitkov na snegu … Ko in če ga bomo dočakali.
Pripravila: Tamara Stefanović; Foto: Pexels