Kako naložiti prtljago, da bo vožnja varna in brez skrbi?
Pametno pakiranje = varna pot

Preden v avtomobil zložite polovico stanovanja, si vzemite trenutek in razmislite: res potrebujete vse to? Dobra priprava in pravilno zložena prtljaga lahko vplivata na varnost potnikov, udobje med vožnjo in celo na porabo goriva.
Resnično ne potrebujete “pol stanovanja” na dopustu! Vsak član družine naj svoje stvari zloži v en kovček in kar ne gre vanj, ostane doma. Pakiranje brezglavih “rezervnih” kosov le oteži nalaganje in vpliva na varnost.
Ko je prtljaga pripravljena, iz avtomobila najprej odstranite ključne varnostne predmete kot so: komplet prve pomoči, odsevni jopič in varnostni trikotnik. Te predmete pospravite v kabino, denimo pod sovoznikov sedež, kjer bodo vedno pri roki v trenutku, ko jih boste morda potrebovali. Nato se lotite nalaganja težjih kosov prtljage. Postavite jih na dno prtljažnika, povsem ob naslonjala zadnjih sedežev, kjer so najbolje podprti. Lažje in mehkejše predmete zložite na vrh, tako da z njimi stabilizirate prtljago. Zelo pomembno: ne presegajte višine naslonjal. Vsaka stvar nad višino vzglavnikov se ob zaviranju spremeni v nevaren projektil.
Pri avtomobilih in kombijih, kjer je prtljažni prostor odprt, vam svetujemo uporabo originalne pregradne mreže. Ta preprečuje, da bi se prtljaga ob morebitnem trku premaknila v potniški prostor. Verjemite, tudi kilogram težak predmet lahko v hipu postane zelo nevaren, če ob nesreči leti proti potniku.

Kadar prevažate lomljive stvari, jih dodatno zavarujte: spalne vreče, odeje in kartonske škatle odlično zavarujejo udarce. Prevažanja predmetov v kabini se raje izogibajte, izjema so le težke in čvrste stvari, ki jih lahko varno spravite pod noge potnikov.
Ste naložili strešni kovček ali nastavili nosilec za kolesa? Obvezno preverite največjo nosilnost strehe in upoštevajte težo opreme – nižji modeli imajo omejitve okoli 50 kilogramov, večji do 100 kilogramov. Pozor: nosilnost strehe vključuje tudi težo nosilca in kovčka, ne le prtljage! Podobno velja za vlečne kljuke, kjer je statična obremenitev omejena.
In za konec še bistvo: preobremenjeno vozilo ni zgolj administrativni prekršek. Teža vpliva na vse – zavorno pot, stabilnost v zavoju, odzivnost pri umikanju oviri. Nepravilno naložena prtljaga ogroža vas in tudi vse ostale udeležence v prometu. Preden speljete, preverite tlak v pnevmatikah, saj polno naloženo vozilo potrebuje višji tlak – podatke najdete na nalepki na vratih (B-stebriček). Ne pozabite niti na dodatno porabo goriva, ki jo prinesejo kolesa ali strešni kovček – pri električnih avtomobilih se poraba lahko poveča tudi do 50 odstotkov.
Potovanje naj bo užitek, ne igra na srečo!
Vir: Agencija za varnost prometa