Zbiranje nevarnih odpadkov – jesen 2021
Objavljamo datume in lokacije zbiranja nevarnih odpadkov, ki se bo odvijalo v oktobru 2021
Javno komunalno podjetje Prodnik d.o.o. bo v mesecu oktobru 2021 na območju občin Domžale, Lukovica, Mengeš, Moravče in Trzin izvedlo akcijo zbiranja nevarnih odpadkov, ki se bodo zbirali v premični zbiralnici za nevarne odpadke. Premična zbiralnica bo na dan zbiranja postavljena na predhodno določenem mestu.
Urnik zbiranja si lahko ogledate na povezavi: Urnik zbiranja nevarnih odpadkov – oktober 2021. Ob tem vas v Javnem komunalnem podjetju Prodnik prosijo, da pri predaji nevarnih odpadkov upoštevate splošne ukrepe za preprečevanje širjenja okužb.
Nevarni ali posebni odpadki so tisti, ki vsebujejo eno ali več lastnosti nevarnih snovi in z neprimernim ravnanjem lahko škodljivo vplivajo na okolje in zdravje ljudi.
Med nevarne odpadke spadajo:
- akumulatorji, baterije,
- zdravila,
- pesticidi,
- barve, laki,
- topila, razredčila, lepila,
- kozmetika,
- čistila,
- neonske cevi,
- odpadno jedilno in motorno olje,
- pločevinke s potisnim plinom,
- embalaža, onesnažena z nevarnimi snovmi …
Ločevanje nevarnih odpadkov v gospodinjstvu je obvezno
Z nevarnimi odpadki moramo ravnati še posebej pazljivo in skrbeti, da se že v gospodinjstvu ločeno zbirajo od ostalih odpadkov. Tudi ko nevarne snovi niso več uporabne, moramo uporabniki poskrbeti, da ne pridejo v stik z ljudmi ali okoljem. Nevarni odpadki nastajajo tako v industrijski, obrtni in kmetijski proizvodnji kot tudi gospodinjstvih. Mednje sodijo na primer različna olja, pralni in kozmetični pripomočki, računalniška oprema, zdravila, žarnice, večina kemikalij in ostalih snovi, ki jih vsakodnevno uporabljamo v gospodinjstvu, nevarnost za okolje pa predstavljata tako snov kot embalaža, ki je v stiku z nevarno snovjo. Nevarne odpadke lahko takoj prepoznate po primernih označbah na embalaži, na vsakem izdelku pa je zapisano, kako ga uporabljati in kako z njim ravnati ob koncu njegove življenjske dobe.
Nevarni odpadki ne sodijo na ekološki otok ali med mešane komunalne odpadke (črni zabojniki), pač pa jih dvakrat letno uporabniki oddamo ob akcijah zbiranja ali skozi celo leto v Center za ravnanje z odpadki Dob. Če takšni odpadki končajo na odlagališčih, lahko pride do sproščanja nevarnih snovi iz teh odpadkov v okolje, zlasti v tla in podzemne vode. Zato jih je nujno zbirati ločeno in zanje zagotoviti strokovno odlaganje, predelavo ali uničenje.
Pri predaji nevarnih odpadkov upoštevajte naslednja navodila:
- Nevarne odpadke hranite v originalni embalaži, ki naj bo dobro zaprta, da med prevozom na zbirno mesto ne pride do razlitja vsebine.
- Tekoči odpadki naj bodo v zaprti posodi.
- Ostri odpadki morajo biti v zaprti posodi iz stekla ali trde plastike.
- Pomembno je, da se odpadki med seboj ne mešajo, saj to lahko povzroči nepredvideno reakcijo med različnimi snovmi.
- Odpadke naj prinesejo polnoletne osebe, ki bodo pri rokovanju z njimi upoštevale varstveno tehnična navodila, ki ste jih dobili z nakupom izdelka, iz katerega je odpadek nastal.
- Dokler nevarnih odpadkov ne oddate v akciji zbiranja, jih hranite na suhem, varnem in otrokom nedosegljivem mestu.
Nevarne odpadke lahko kadarkoli v okviru delovnega časa brezplačno oddate v Centru za ravnanje z odpadki Dob.
Miha Ulčar; Foto: JKP Prodnik