V Groblje prihaja (morska) Uvertura v poletje
Mešani pevski zbor Klas Groblje pripravlja v soboto, 14. maja 2014, ob 20. uri v Kulturnem domu Groblje pravo glasbeno poslastico pred prihajajočim poletjem, ki so jo poimenovali (morska) Uvertura v poletje. Skupaj z žensko klapo Teha iz otoka Cres in Klapo Sidro iz Lukovice pripravljajo nepozaben koncert slovenske ljudske in dalmatinske glasbe. Obiskovalce koncerta čaka pravi poletni sprehod po Sloveniji in vse tja do morske Dalmacije.
Mešani pevski zbor Klas Groblje
Pesem in druženje sta tisto, kar pevke in pevce MePZ Klas Groblje povezuje že 21 let. Do nedavnega ste jih poznali kot MePZ Groblje, a z novim letom 2010 so ustanovili svoje pevsko društvo in postali MePZ Klas Groblje.
Prvih pet let je zbor vodil prof. Tomaž Pirnat, nato je delo prevzela prof. Janja Dragan Gombač, ki je bila zborovodkinja do leta 2001. Naslednjih osem leto je zbor uspešno deloval pod vodstvom prof. Petra Pogačarja. Septembra 2009 je vodenje zbora prevzel prof. Matevž Kink – akademski glasbenik in profesor petja. Pod njegovo taktirko je zbor pridobil na kvaliteti zvoka in tehnike petja, zato vse nagrade na tekmovanjih, zaslužijo svoje mesto.
Novembra 2005 so na Regijskem tekmovanju OdPZ dosegli srebrno plaketo. Februarja 2006 so ponesli slovensko pesem našim rojakom v Belgijo in na Nizozemsko, oktobra 2008 pa so sodelovali na mednarodnem pevskem festivalu Lago Maggiore v Stresi v Italiji. Novembra 2010 so na Regijskem tematskem koncertu (Sozvočenja) prejeli nagrado za perspektivno zasedbo.
V januarju 2011 so na celodnevni pevski vaji, na katero so bili povabljeni tudi zborovodje drugih pevskih zborov, gostili mednarodno priznanega, vrhunskega dirigenta g. Steffena Schreyerja, šefa dirigenta Slovenskega komornega zbora. Junija 2011 pa so se udeležili mednarodnega tekmovanja pevskih zborov – International Anton Bruckner choir competition v Linzu v Avstriji. Dosegli so srebrno plaketo VII. stopnje.
Ženska klapa Teha
Ženska klapa Teha iz Cresa deluje od leta 1994. Sestavlja jo devet članic, ki jih povezujeta prijateljstvo in ljubezen do pesmi. Ime Teha so prevzele od stare Valunske plošče, ki velja za enega najstarejših pisnih spomenikov (11. st.) in spada v hrvaško kulturno dediščino.
V svojem repertoarju Teha neguje dalmatinske in primorske ljudske napeve, duhovne pesmi in šansone, gospel, evergreene ter priredbe popularnih skladb. Posebno pozornost namenjajo ohranjanju glasbene dediščine starih narodnih napevov iz svojega kraja.
Klapa že od samega začetka delovanja sodeluje na klapskih prireditvah in festivalih, kjer je bila že večkrat nagrajena. Članice delujejo pod vodstvom prof. Mirjane Mikičić-Flego. V času delovanja pa so posegle po mnogih nagradah in priznanjih: Festival damatinskih klap Omiš (1997) – nagrada za najboljšega debitanta; Festival klap Senj (1998, 1999) – 2. nagrada žirije; Festival dalmatinskih klap Omiš (1999) – 1. nagrada žirije; Festival klap Senj (2000) – 1. nagrada žirije; Mednarodni festival zborov v Veroni (2001) – 2. nagrada žirije; Festival klap Istre in Kvarnerja Buzet (2009) – 2. nagrada žirije; Festival dalmatinske pesmi Kaštel Kambelovac (2009) – 2. nagrada žirije; Mednarodni festival adventnih in božičnih pesmi Prag (2009) – srebro; Maškarani klapski maraton (2012) – 3. nagrada žirije; Festival klap Istre in Kvarnerja Buzet (2013) – 1. nagrada komisije in 1. nagrada občinstva; Maškarani klapski maraton (2014) – 1. nagrada občinstva in 2. nagrada žirije.
Klapa Teha intenzivno sodeluje v glasbenem življenju njihovega mesta in nadškofije. Tradicionalno se pojavlja kot organizator Božičnih koncertov, Valentinovih koncertov … Poleg nastopov v domovini, je Teha uspešno gostovala v Italiji, Nemčiji, Avstriji, Sloveniji, Češki ter Bosni in Hercegovini, kjer so uspešno promovirali svoje mesto, otok in domovino v obliki lepih dalmatinskih in creskih narodnih pesmih. Mesto Cres je klapi Teha leta 2009 podelil priznanje II. Reda Pro Insula za kvalitetno delo in veliko uspeha na festivalih in za promocijo njihovega kraja in otoka.
Klapa Sidro
Šest fantov iz okolice Lukovice, navdušenih nad a cappella petjem zbranih v isti sobi. Iz nje se sliši najprej smeh, potem koliko je kdo zamudil, nato opevanje dveh, ki sta tisti dan zagreta nad vajo, nato usklajevanje datuma za naslednjo vajo in nato šele vežbanje že poznanih in novo odkritih pesmi. Ker intenzivne vadbe vedno manjka se fantje radi poslužijo vikend obiska morja kjer pilijo pevsko formo.
Med člani opazimo mnogo talentov, od pekovskih vrlin, do občutka za vzrejo koz in zajcev, od voditeljskih sposobnosti do lepih športnih rezultatov, pa od smisla za humor do antitalentov asfaltnih cest. Mnogo razlogov, ki skupino delajo raznoliko, a fantje si zaupajo, v osnovi stremijo k podobnim ciljem, navdušuje jih tudi dalmatinski napev, radi poležavajo na plažah Dalmacije, tudi vsi skupaj verjamejo v lepši svet. Veliko razlogov, da skupina nosi ime Klapa Sidro.
V soboto, 14. junija 2014, se v Grobljah obeta nepozabni koncert, ki ga enostavno ne smete zamuditi, saj se boste preko pesmi sprehodili po Sloveniji in Dalmaciji, istočasno pa vam bodo na plan pridrveli spomini vašega zadnjega morskega oddiha, kjer ni manjkalo vročega sonca, toplega morja in še kaj lepega.