Svetovni dan pljučne hipertenzije: Pridite v Kranj in izkusite, kako je dihati s pljuči bolnika

Zadihanost, utrujenost, omotica – simptomi, ki jih pogosto pripišemo drugim boleznim ali preprosto slabemu počutju. A včasih so prav ti znaki pokazatelj redke in resne bolezni – pljučne hipertenzije. Da bi jo bolje spoznali, prepoznali in razumeli izzive bolnikov, vas Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije vabi na dogodek Vsak vdih šteje, ki bo v ponedeljek, 5. maja 2025, med 13. in 18. uro, na Slovenskem trgu v Kranju.
Dogodek je namenjen širši in strokovni javnosti. Obiskovalci boste lahko:
- spoznali značilne simptome pljučne hipertenzije,
- govorili z zdravnikom specialistom, bolniki in člani društva,
- in tudi sami preizkusili, kako je živeti z boleznijo, pri kateri je vsak vdih lahko izziv.
Osrednja aktivnost dogodka bo prilagojen šest-minutni test hoje, preko katerega boste lahko izkusili, kako je dihati s pljuči bolnika s pljučno hipertenzijo. Dihanje bolnika je namreč skoraj enako dihanju zdravega človeka z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih, kar oteži dovod kisika v pljuča. Posledično se posameznik hitreje zadiha in zmore manj fizičnega napora. Kako izgleda šest-minutni test hoje, preverite v videoposnetku:
Le če bolezen prepoznamo, jo lahko tudi zdravimo
Dogodek je namenjen tako splošni kot strokovni javnosti – vsem, ki želijo izvedeti več, prepoznati prve znake bolezni in podpreti bolnike, ki se vsak dan soočajo z omejitvami, ki jih večina med nami ne opazi. Društvo želi z dogodkom okrepiti poznavanje bolezni z namenom, da ob pojavu omenjenih simptomov vsi večkrat pomislimo tudi na možnost pljučne hipertenzije, kar skrajša čas od prvih simptomov do postavitve ustrezne diagnoze in zdravljenja.
Pljučno hipertenzijo spremljajo simptomi, kot so: zadihanost ob minimalnem naporu, utrujenost, otekanje v noge, vrtoglavica, stiskanje v prsih in modrikaste ustnice. Ker se omenjeni simptomi pojavljajo tudi pri drugih boleznih, kot sta denimo astma ali KOPB, je prepoznavanje pljučne hipertenzije pogosto oteženo. Ravno pravočasna diagnoza pa lahko bistveno izboljša kakovost življenja bolnikov. Brez ustreznega podpornega zdravljenja lahko hitro napredovanje bolezni namreč pripelje do zadnje možnosti za preživetje – presaditve pljuč in/ali srca, žal pa včasih tudi do smrti.
Na dogodku boste lahko spregovorili tudi z bolniki in člani društva, bolniki pa se bodo lahko vključili tudi v Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije, kjer bolnikom in svojcem zagotavljajo dodatne informacije in podporo v procesu diagnosticiranja in zdravljenja.
Na dogodku bodo sodelovali tudi strokovnjaki z Univerzitetne klinike Golnik:
- doc. dr. Boštjan Rituper, dr. med., spec. pulmologije
- Anja Ilovar Bezjak, dr. med.
- Andraž Jug, dr. med.
Pridite. Preizkusite. Začutite.
Da boste lažje prepoznali to nevidno bolezen in pravočasno pomislili nanjo – zase ali za druge.