Slovenska karitas pričela z dobrodelno akcijo Pomagajmo preživeti in živeti

Slovenska karitas je v torek, 19. aprila 2023 v prostorih Župnijske karitas Domžale ob pričetku dobrodelne akcije Pomagajmo preživeti in živeti, ki je namenjena predvsem pomoči starejšim, vključevanju trajno nezaposljivim in podpori ljudem z minimalno plačo ter nizkimi prihodki v Sloveniji pripravila novinarsko konferenco

Žal se za mnoge, ki jim redno pomagajo na Karitas razmere ne izboljšujejo, saj so še vedno priča velikim podražitvam hrane, stroškov povezanih z bivanjem ter drugih najnujnejših artiklov, ki predstavljajo glavnino odhodkov socialno ogroženih. Še posebej so ogroženi tisti, ki živijo sami. Tako je lani materialno pomoč in pomoč pri plačilu najnujnejših položnic na Karitas prejelo več kot 17.600 starejših, kar 17% več kot v letu poprej. Temu se pridružuje preko 8.700 gospodinjstev, v katerih ljudje v aktivni dobi živijo sami.

Dobrodelno akcijo Pomagajmo preživeti in živeti so predstavili Peter Tomažič, generalni tajnik Slovenske karitas; Alenka Petek, socialna delavka Škofijske karitas Ljubljana; Janez Kastelic, tajnik Župnijske karitas Domžale.

Iz leve proti desni: Alenka Petek, Peter Tomažič, Janez Kastelic.

Lani se je v akciji zbralo 209.712,99 EUR. Zbrana sredstva so bila namenjena predvsem materialni pomoči na lokalni ravni v obliki hrane ter higienskih pripomočkov in plačilu najnujnejših položnic (stanarine, stanovanjskih stroškov, ogrevanja, elektrike…). Del zbranih sredstev je bil namenjen tudi programom socialnega vključevanja, predvsem učenju uporabnih spretnosti, vključevanju v prilagojene oblike dela, aktivaciji preko spremljanega prostovoljstva in v individualno svetovanje. Tudi letos, glede na potrebe, želijo na Karitas učinkovito pomagati v še večjem obsegu.

Mnogi, ki so zaposleni, prejemajo minimalno plačo ali zelo nizke dohodke, s katerimi v svojih okoliščinah zelo težko preživijo. Z nadurnim delom si tako služijo dodatna sredstva, nekatere spremlja bolezen, ki jim to onemogoča. Praviloma živijo v podnajemniških stanovanjih, imajo pomanjkanje znanj za bolj zahtevna dela, nekaterim pa manjka le nekaj let do upokojitve. Prav tako se hitro povečujejo osnovni stroški za hrano in nujne potrebščine. Zato mnoga gospodinjstva z nizkimi prihodki kljub delu težko preživijo mesec brez dodatne pomoči. Med številnimi ljudmi, ki živijo z dohodki, nižjimi od praga tveganja revščine, so največja skupina, upokojenci, oziroma podrobnejši pogled pokaže, da so to večinoma starejše ženske.

Najtežje pa je za tiste, ki živijo sami. Tako je lani materialno pomoč in pomoč pri plačilu najnujnejših položnic na Karitas prejelo več kot 17.600 starejših, kar je za 17% več kot v letu poprej. Temu se pridružuje še preko 8.700 socialno ogroženih gospodinjstev, v katerih ljudje živijo sami in so še v aktivni dobi. Velikokrat imajo hude težave z zdravjem, različne duševne stiske.

Številnim, ki smo jim že pomagali, so naredili korak naprej.

Predvsem pa so se ob pomoči prostovoljcev in sodelavcev Karitas počutili slišane, da niso sami in zapuščeni v svoji stiski. S pogovorom pa čutijo, da je nekomu mar zanje in da jim je nekdo pripravljen pomagati ne le z materialom pač pa tudi pri pisanju prošenj za delo, izpolnjevanjem obrazcev … Revščina in izključenost prizadene dostojanstvo vsakega človeka in onemogoča njegov osebni razvoj ter življenje, ki presega samo golo preživetje. V okviru akcije spodbujajo delodajalce, da omogočijo ustrezno plačilo za opravljeno delo, kar bi preprečevalo revščino vsaj za zaposlene delavce. Pokojnine morajo pri starejših in invalidih omogočati dostojno preživetje. Izražajo tudi bojazen, da bodo napovedane spremembe obdavčitve nepremičnin mnoge starejše pahnile v nerešljive situacije in velike stiske. V kolikor se znajdete v stiski, ne odlašajte. Pravočasno poiščite pomoč. Včasih že s pogovorom sami najdete rešitev.

Del zbranih sredstev v akciji Pomagajmo preživeti in živeti zadnje let namenjajo tudi programom socialnega vključevanja, ki v Karitas temelji predvsem na svetovanju, aktivaciji za prostovoljno delo, učenju različnih koristnih spretnosti in na podpori drugim prilagojenim oblikam dela. Zavedajo se, da aktivacija ali vsakršno tudi prostovoljno delo v človeku spodbudi, da se vključi in vzpostavi stik s sočlovekom, kar mu pomaga pri premagovanju vsakodnevnih težav. Tako je Karitas 2.300 odraslih prejemnikov pomoči v aktivni dobi vključila tudi v različne skupine in v učenje uporabnih spretnosti za življenje ter 6.900 v neposredno strokovno individualno svetovanje. V programe prostovoljstva z dodatkom za aktivacijo so večinoma vključeni težje zaposljivi zaradi starosti ali različnih zdravstveno – socialnih omejitev. Prejemniki pomoči so za prejeto pomoč hvaležni. Njihovo življenje se premika na bolje, saj jim dana pomoč pomaga preživeti in živeti.

Tudi letos vabijo k solidarnosti in sodelovanju v dobrodelni akciji Pomagajmo preživeti in živeti. Vsi, ki bi želeli sodelovati, lahko sredstva nakažejo na: Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, TRR: SI56 0214 0001 5556 761, Namen: Pomagajmo preživeti in živeti, sklic: SI00 930.

Petra Petravič; Foto: Slovenska karitas

 

Tagi