Poletni odvoz biološko razgradljivih odpadkov
Delež biološko razgradljivih odpadkov v komunalnih odpadkih lahko zmanjšamo predvsem z intenzivnim ločenim zbiranjem tovrstnih odpadkov na izvoru in z ustrezno predelavo.
Gospodinjstvom sta na voljo 2 povezujoča se pristopa odlaganja bioloških odpadkov, in sicer odlaganje v rjave zabojnike in odlaganje bioloških odpadkov na kompostni kup. Pri tem moramo poudariti, da vsi biološki odpadki, ki sodijo na kompostnik sodijo tudi v rjav zabojnik, v nasprotju z odpadki, ki sodijo v rjav zabojnik niso vsi priporočljivi za odlaganje na kompostnem kupu.
Zakaj je pomembno, da biološki odpadki ne končajo med mešanimi odpadki?
Med komunalnimi odpadki, ki se odlagajo, je delež biorazgradljivih odpadkov okrog 37 odstotkov na gospodinjstvo. Z ločenim zbiranjem biološko razgradljivih odpadkov se zmanjša količina mešanih odpadkov, kar je naš glavni namen. S tem se podaljšuje življenjska doba okolja, manj nepravilno odloženih bioloških odpadkov pa pomeni tudi manj toplogrednih plinov.
Poletni odvoz biološko razgradljivih odpadkov
Objavljamo spremembo urnikov odvoza biološko razgradljivih odpadkov.
Skladno z Odlokom o spremembah in dopolnitvah Odloka o ravnanju s komunalnimi odpadki v občini Domžale, ki je stopil v veljavo 1. 3. 2013, smo s poletnim odvozom biološko razgradljivih odpadkov pričeli s 1. 3. 2013 po ustaljenem urniku, objavljenem na tej POVEZAVI.
Prav tako smo pričneli s 1. 3. 2013 z odvozom biološko razgradljivih odpadkov v preostalih štirih občinah – Mengeš, Trzin, Lukovica in Moravče – po urniku objavljenem na tej POVEZAVI.
Kaj sodi v rjav zabojnik:
- zelenjavni odpadki (čebulni in krompirjevi olupki, ostanki vseh vrst zelenjave – denimo solate, zelja, ipd.),
- olupki in ostanki sadja,
- kavna usedlina,
- kavni filtri in čajne vrečke,
- netekoči ostanki hrane (kosti, meso),
- jajčne lupine,
- pokvarjeni prehrambni izdelki (brez embalaže),
- papirnate brisače in robčki,
- rože,
- plevel,
- pokošena trava,
- stara zemlja lončnic,
- listje, razrezane veje (t. i. zeleni vrtni odpad),
- ohlajen pepel, ki nastane pri gorenju drv.
Zanimivost: Povprečno odvrže posameznik na leto za več kot tisoč bananinih olupkov bioloških odpadkov. Rastline, zelenjava, sadje in drugi podobni biološki odpadki zgnijejo, zato se na odlagališčih razvija plin metan, ki zelo smrdi in je okolju škodljiv.