Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije je objavil javni razpis za pridobitev štipendije za deficitarne poklice za šolsko leto 2025/2026. Razpis je vreden kar 4.444.560 evrov, v okviru katerega bo mogoče pridobiti štipendijo za poklice, za katere na trgu dela primanjkuje usposobljenih kadrov. Vloge za dodelitev štipendij bo možno oddati od 1. avgusta 2025 do 30. septembra 2025.
Namen štipendij je spodbuditi mlade k vpisu v izobraževalne programe za poklice, za katere je na trgu dela zaznan pomanjkanje kadrov. Seznam deficitarnih poklicev, ki upravičujejo dodelitev štipendije, se občasno spreminja, pri čemer je januarja 2025 sprejeta nova Politika štipendiranja 2025–2029 dodala nove poklice. Ta odločitev temelji na analizi razkoraka med trenutnim številom razpoložljivih kadrov in pričakovano potrebo po njih na trgu dela v prihodnjih letih.
Poklici, za katere bo mogoče pridobiti štipendijo
Bodoči dijaki, ki bodo prvič vpisani v 1. letnik enega od naslednjih izobraževalnih programov, bodo lahko pridobili štipendijo za deficitarne poklice:
Izdelovalec kovinskih konstrukcij
Inštalater strojnih inštalacij
Oblikovalec kovin-orodjar
Strojni mehanik
Avtokaroserist
Avtoserviser
Pek
Mesar
Geostrojnik rudar
Tapetnik
Papirničar
Steklar
Kamnosek
Zidar
Klepar-krovec
Izvajalec suhomontažne gradnje
Tesar
Slikopleskar-črkoslikar
Pečar – polagalec keramičnih oblog
Gospodar na podeželju
Vrtnar
Cvetličar
Hortikulturni tehnik
Gozdar
Gastronom hotelir
Dimnikar
Tehnik steklarstva
Geotehnik
Gastronom-sko-turistični tehnik
Foto: Freepik
Pogoji za prijavo in pomembne informacije
Tudi letos je cilj razpisa dodeliti štipendije 1.000 štipendistom. Mesečna višina štipendije znaša 123,46 evra, vendar se lahko spreminja skladno z usklajevanjem transferjev, kot to predpisuje zakon, ki ureja usklajevanje transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Sloveniji.
Pomembno je vedeti, da prejemanje štipendije za deficitarne poklice ne vpliva na višino otroškega dodatka ali na višino dohodnine. Dijaki, ki prejemajo državno ali Zoisovo štipendijo, lahko hkrati prejemajo tudi štipendijo za deficitarne poklice, vendar ne smejo biti prejemniki kadrovske štipendije.
V primeru, da dijak ponavlja isti letnik ali ne izpolnjuje pogojev za napredovanje v višji letnik istega izobraževalnega programa, lahko štipendijsko razmerje miruje, vendar ne več kot eno leto.
Za dodatne informacije o razpisu, pogojih in postopku prijave se lahko zainteresirani dijaki obrnejo na spletno stran Javnega štipendijskega sklada Republike Slovenije , kjer so na voljo vse podrobnosti.
Vir: gov.si