Po 1. januarju prepovedana vgradnja plinskih kotlov v novogradnje

Lansko leto je bil sprejet nov krovni energetski zakon, ki prinaša spremembe na področju ogrevanja stavb. Čeprav so bile predvidene omejitve za kurjenje lesne biomase odstranjene, ostaja prepoved vgradnje plinskih kotlov v novih stanovanjskih stavbah. Projektanti morajo upoštevati načelo ničenergijskih stavb, kar pomeni minimalno porabo energije z uporabo sodobnih materialov in učinkovitih sistemov.

Prenovljeni pravilnik o rabi energije v stavbah ne prepoveduje več vgradnje električnih bojlerjev in drugih električnih grelnih naprav. Prepoved vgradnje plinskih kotlov velja za novogradnje, za katere je bila vloga za gradbeno dovoljenje oddana po 1. januarju. Vlada s tem ukrepom želi omejiti rabo zemeljskega plina za ogrevanje, saj ni zanesljiv energent, cene pa so lahko nestanovitne.

Državna sekretarka Tina Seršen je poudarila, da predpis dopolnjuje politiko subvencioniranja brezogljičnih tehnologij, pri čemer država ne spodbuja uporabe fosilnih goriv.

Omejitve ostajajo tudi za koncesije za distribucijo zemeljskega plina. Pogoji za nove koncesije so strogi, obstoječe pa je mogoče podaljšati le, če za to obstaja interes uporabnikov.

Minister Jože Novak je pojasnil, da se morajo projektanti pri novih stavbah ali temeljitih rekonstrukcijah približati načelu skoraj ničenergijskih stavb, kar vključuje dobro izolacijo, učinkovite naprave in prezračevanje.

Pristojni opozarjajo na možnost pridobitve subvencij Ekosklada za izboljšanje ogrevalnih sistemov, pri čemer socialno šibkejši lahko prejmejo večji delež nepovratnih sredstev.

Tagi