Ob gradu Krumperk bo zelenela nova lipa
V neposredni bližini nekdaj mogočne, a žal propadle in zato posekane lipe ob gradu Krumperk, je Občina Domžale včeraj s pomočjo strokovnjakov iz podjetja Arboretum Volčji potok posadila novo lipo.
Z višino 6 m in obsegom debla 37 cm res ni tako veličastna, kot je bila njena 330 let stara predhodnica v svojih boljših časih, vendar verjamemo, da bo z malo sreče tudi njena življenjska pot vsaj tako dolga in da bodo naši zanamci lahko v njeni senci razmišljali, kako je bilo nekoč, ko …
O tem, da se bo nekdaj mogočna lipa, ki je svoje dni senco nudila krumperški grajski gospodi, morala posloviti, je Občino Domžale v sredini leta 2017 obvestil Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Obvestilu je bilo priloženo mnenje arborista, v katerem je bilo navedeno, da so omenjeno območno enoto za kulturno območno enoto zaprosili za kulturno varstvene pogoje za posek lipe, v katerih je bilo priporočeno, da se lipo odstrani in jo nadomesti z novo ustreznega premera. S posekom lipe so seznanili tudi pristojno območno enoto Zavoda RS za varstvo narave, kjer so se s posekom lipe strinjali. Občina Domžale je pri poseku lipe sledila mnenju strokovnjaka s področja arboristike in pridobila soglasja pristojnih državnih služb. Po mnenju strokovnjaka je lipa predstavljala veliko nevarnost za obiskovalce konjušnice in promet, zato je predlagal ukrepe, ki bi zagotovili varno sprehajanje in zadrževanje v okolici lipe: »Parazitske glive povzročajo trohnenje zdravega lesenega tkiva (lignina) v koreninah in koreničniku. Takšno tkivo izgubi oporno funkcijo in predstavlja zelo veliko nevarnost, da nosilnost drevesa nenadzorovano in nenapovedano popusti. Lipa ima delno strohnjeno deblo, koreničnik in tri glavne korenine. Predlagam, da se drevo čim prej odstrani in nadomesti z novo čim višjo sadiko.«
Nova lipa, ki so jo posadili v neposredni bližini nekdanje lipe, bo čez nekaj let, ko se bo okrepila in zrasla v višino, nudila vse tisto, kar je nekdanja lipa: prijetno zatočišče pred poletno vročino ter prijetni vonj ob cvetenju, saj človeku prija posedati pod bujno zelenim in cvetočim drevesom. Ker gre pri lipi za drevo, ki doseže dolgo starost, bo zagotovo hranila mnogo spominov, tudi na tiste čase, ki bodo minili in mi z njimi. Seveda, da bo imela srečo in bo tudi njena življenjska pot vsaj tako dolga, kot je bila dolga od nekdanje lipe.
Avtor: Miha Ulčar; Foto: Arboretum Volčji Potok