V drugi polovici oktobra 2020 je Služba za turizem Občine Domžale v sodelovanju s Čebelarskim društvom Krtina – Dob postavili dodatne table in tako podaljšali Domžalsko čebelarsko pot za 2,8 kilometra. Pot se sedaj iz Parka Močilnik v Dobu nadaljuje vse do Podružnične osnovne šole v Krtini. Ker je pohodnikov in sprehajalcev ter kolesarjev ob potoku Radomlji veliko, v korona času pa se je obisk poti še bistveno povečal, so na Občini Domžale pohiteli z gradnjo podhoda pod regionalno cesto Krtina – Moravče, ki sedaj pohodnikom, rekreativcem in kolesarjem omogoča nemoten prehod pod glavno cesto, šolarjem z južne strani Krtine ter pohodnikom, pa bo tako tudi prihranjen marsikateri stresni trenutek, saj so do sedaj morali prečkati cestišče pri mostu, kar pa je bilo ob veliko prometa vedno zelo tvegano, kajti malo naprej od glavne ceste se nahajajo Podružnična osnovna šola Krtina, enota Mavrica Vrtca Urša in Športni park Nakrtin, pri šoli pa se konča ali pa začne tudi podaljšana Čebelarska učna pot.
Tako so delavci GP Hribar zgradili podhod, ga obložili z velikimi skalami ter vse skupaj zabetonirali. Podhod je te dni že narejen in se rekreativci že veselo podajajo po njem, sedaj brez nevarnosti pred hitrimi avtomobili. Delavci urejajo le še nekaj površine pred Podružnično Osnovno šolo Krtina.
Čebelarstvo v naših krajih ima že zelo dolgo tradicijo. Ker se v Občini Domžale zavedajo pomena čebel za življenje človeka, so Občina Domžale, Čebelarsko društvo Krtina – Dob in čebelarsko društvo Domžale v letu 2018 zasnovali, ob svetovnem dnevu čebel pa tudi slavnostno odprli novo poučno pot, ki povezuje čebelnjaka obeh društev: Apiterapevtski učni čebelnjak pri Centralni čistilni napravi Domžale – Kamnik, učni čebelnjak v parku pod Močilnikom in do Podružnične Osnovne šole Krtina. Pot je sedaj podaljšana iz prejšnjih pet na sedanjih skoraj 8 kilometrov in poteka po prijetni kolesarski in pešpoti, delno ob Kamniški Bistrici – zeleni osi regije, delno pa ob Rači, levem pritoku Kamniške Bistrice. Od Doba naprej pa ob Radomlji.
Obiskovalci vseh starosti tako lahko na učni poti na nevsiljiv način ob gibanju in druženju na svežem zraku odkrivate čebelarjenje in njegovo zgodovino, življenje čebel in njihov pomen za zdravje človeka in ohranjanje biotske pestrosti, opazovali boste naravni habitat več živalskih in rastlinskih vrst ali pa celo opazovali čebelarje pri njihovem delu. Seveda si v tem mrzlem jesenskem in zimskem času vse našteto ogledate in preberete na velikih panojih, na katerih so fotografije in zapisi v več jezikih o delovanju čebelarjev, o medonosnih rastlinah, zgodovini čebelarjenja … Ko pa pride pomlad in sonce ogreje ozračje nad 15 stopinj, ko prve cvetlice pokukajo iz zemlje, pa si lahko ogledate dejavnost čebel v živo.
Na domžalsko čebelarsko pot lahko vstopite na katerikoli od desetih informativnih točk: pri OŠ Krtina, ob Radomlji pri poligonu DMA Modra ptica, pri mostičku ob Radomlji, pri klopci na peš poti proti parku pod Močilnikom, pri učnem čebelnjaku v parku pod Močilnikom, ob reki Rači, pri plezalni steni Knezove skale, pri brvi pod Šumberkom, pri piknik prostoru Pri vagonu ali pri apiterapevtskem čebelnjaku pri Centralni čistilni napravi Domžale – Kamnik.
Po predhodnem dogovoru s TIC Domžale, ČD Krtina Dob ali ČD Domžale vam uredijo tudi vodenje po poti.
Avtor: Miro Pivar; Foto Miro Pivar