V počastitev mednarodnega dneva invalidov, ki ga je leta 1992 razglasila Organizacija združenih narodov, je na Centru za socialno delo Osrednja Slovenija vzhod, dne 4. decembra 2024 potekal posvet z naslovom “Zgodbe, ki dajejo moč”. Posvet je poudaril pomen razumevanja invalidnosti in njihovega vključevanja v družbo. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije v Sloveniji z invalidnostjo živi približno 170.000 ljudi, kar predstavlja 8,5 % prebivalstva.
Invalidne osebe lahko na Centru za socialno delo lahko uveljavijo pravice med drugimi tudi na podlagi Zakona o socialnem vključevanju invalidov, Zakona o uporabi slovenskega znakovnega jezika, Zakona o osebni asistenci in Zakona o dolgotrajni oskrbi. Za uporabnike storitev osebne asistence smo na Centru za socialno delo Osrednja Slovenija- Vzhod organizirali skupino za samopomoč, ki je namenjana medsebojni podpori, deljenju izkušenj, koristnih, uporabnih informacij, ter krepitvi moči za premagovanje vsakodnevnih izzivov, s katerimi se soočajo.
Invalidnost je lahko izziv, ki nas sooči z neštetimi vprašanji, negotovostmi in omejitvami. A prav vsaka omejitev je lahko priložnost, da odkrijemo nove poti, nove sposobnosti in novo moč v sebi. Prav te zgodbe – zgodbe posameznikov, ki so se pogumno soočili z življenjem in s svojo vztrajnostjo, ustvarjalnostjo in voljo dokazali, da so omejitve pogosto le v naših mislih – so bile na posvetu v ospredju.
Posebno vzdušje so ustvarili učenci Osnovne šole Roje s svojim glasbenim nastopom. Sledilo je predavanje Mravlje Igorja iz Združenja invalidov – Forum Slovenije z naslovom »Uspešni invalidi, ki sooblikujejo našo civilizacijo«. Uroš Koščak nas je navdušil s svojim talentom in globokim razumevanjem sveta skozi poezijo. Z nami je delil pesmi iz svoje tretje pesniške zbirke z naslovom Hvala življenje. Vrhunec dogodka je bila pripoved Močnik Martina, ki nas je navdihnil s svojo izjemno življenjsko zgodbo. Kljub svoji slepoti se je podal na nepozabno pot in sam s svojo psičko vodnico Bibo prehodil sloviti El Camino – romarsko pot, ki ni le fizični, temveč tudi globoko duhovni izziv. Navdihujoče življenjske zgodbe so dokazale, kako lahko posamezniki premagujejo ovire in postajajo navdih za druge.
Udeleženci so ob zaključku dogodka, na posebne obeske zapisali misli, ki so jih tekom poslušanja zgodb, ki dajejo moč, še posebej navdahnile. Njihove zapisane misli sedaj krasijo našo novoletno jelko.
Avtor: Klavdija Prelc in mag. Ivan Petrič, koordinatorja invalidskega varstva na CSD OSV; Foto: CSD Domžale