Image by Hans from Pixabay
Od 1. januarja 2025 je v Sloveniji skladno z evropsko direktivo obvezno ločeno zbiranje odpadnega tekstila. Tekstilnih odpadkov ni več dovoljeno odlagati med mešane komunalne odpadke. Namesto tega jih je treba oddajati v posebne zabojnike za rabljena oblačila.
Namen nove ureditve je povečati recikliranje in ponovno uporabo tekstila ter zmanjšati njegovo odlaganje na odlagališčih ali sežiganje. S tem bo Slovenija pripomogla k zmanjšanju okoljskega vpliva tekstilne industrije, saj tekstilni odpadki v EU hitro naraščajo.
Kaj narediti z odpadnim tekstilom?
Po Sloveniji že delujejo zabojniki za rabljena oblačila, ki jih upravljajo različne organizacije, kot je Humana. Odpadni tekstil lahko oddate tudi v zbirnih centrih komunalnih podjetij ali v trgovinah z rabljenimi oblačili. Ključno je, da tekstil odlagate čist in suh, saj to omogoča nadaljnjo predelavo ali ponovno uporabo.
Za več informacij o pravilnem ravnanju z odpadnim tekstilom in lokacijah zabojnikov se obrnite na lokalno komunalno podjetje ali občino. Pravilno ločevanje prispeva k varovanju okolja in krožnemu gospodarstvu.
V zabojnike za tekstil lahko odložite:
Oblačila (stara, neuporabna, čista in suha) – majice, hlače, jakne, krila, obleke, spodnje perilo, nogavice.
Hišni tekstil – posteljnina, rjuhe, prevleke, brisače, zavese.
Torbe, tekstilne vreče, modni dodatki (šali, kape, rokavice) in tekstilni pasovi.
Obutev (vezana v pare, če je še uporabna).
Če imate tekstil, ki ga zabojniki ne sprejmejo (kot so preproge ali oblazinjeno pohištvo), se obrnite na lokalni zbirni center ali komunalno podjetje za ustrezno odlaganje.