V Lukovici ponovno odkrit japonski hrošč

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) obvešča javnost, da je bila v okolici lanskoletne najdbe ponovno potrjena prisotnost japonskega hrošča (Popillia japonica), enega najbolj nevarnih invazivnih škodljivcev rastlin. Najdba je bila potrjena v treh feromonskih pasteh južno od avtocestnega počivališča Lukovica, kjer je bil hrošč prvič opažen že lani.

Gre za karantenskega škodljivca, ki je na seznamu nevarnih organizmov rastlin v Evropski uniji. Ob njegovi prisotnosti so tako predpisani takojšnji ukrepi za omejevanje širjenja in zmanjšanje vpliva na kmetijsko pridelavo ter naravno okolje.

Po navedbah UVHVVR je bil hrošč najverjetneje v Slovenijo znova zanesen z vozilom iz severne Italije, kjer je že razširjen – predvsem v regijah Piemont in Lombardija. Iz podobnih žarišč v Italiji, Švici in Nemčiji se pogosto širi tudi prek drugih prevoznih sredstev, kot so tovornjaki, osebna vozila, vlaki ali letala. Ko se vozilo ustavi, hrošči zapustijo svoje skrivališče in poiščejo rastline, na katerih se prehranjujejo.

UVHVVR je zato določila novo razmejeno območje, ki obsega tako napadeno območje kot širši varovalni pas. Poleg dela občine Lukovica bodo dodatni ukrepi in nadzor potekali še na območjih občin Kamnik, Domžale, Moravče in Dol pri Ljubljani. V teh krajih bodo v sodelovanju s strokovnimi službami postavljene dodatne feromonske pasti in opravljeni vizualni pregledi potencialno ogroženih rastlin.

Najdba v Lukovici. Foto: Š. Modic, Kmetijski inštitut Slovenije

Uprava poziva vse prebivalce znotraj razmejenega območja, naj bodo pozorni na prisotnost japonskega hrošča in poškodbe, ki jih povzroča. Prepoznamo ga lahko po kovinsko zelenem oprsju in bleščeče bronastih pokrovkah. Hrošči objedajo liste, cvetove in plodove več kot 300 rastlinskih vrst, med katerimi so pomembne sadne, vrtnarske in poljščinske rastline, kot so vinska trta, jablana, koruza, fižol, češnja, breskev in soja. Ličinke, ki se razvijajo v tleh, pa povzročajo škodo na koreninah travne ruše.

Ob vsakem sumu naj prebivalci pošljejo fotografijo najdbe in podatke o lokaciji strokovnim službam ali neposredno UVHVVR. V primeru večjega števila potrjenih primerov bodo uvedeni dodatni zajezitveni ukrepi.

Strokovnjaki opozarjajo tudi na možnost zamenjave japonskega hrošča z domorodnimi vrstami hroščev, ki so sicer podobnega videza, a ne predstavljajo nevarnosti. Za pravilno identifikacijo je ključna pomoč strokovnjakov.

Foto: DISAFA, Univerza v Torinu

UVHVVR bo o vseh nadaljnjih ukrepih in rezultatih nadzora redno obveščala javnost. Namen vseh aktivnosti je preprečiti nadaljnje širjenje tega škodljivca, ki bi lahko imel resne posledice za slovensko kmetijstvo in naravno okolje.

Vir: gov.si

Tagi