V Domžalah o multimodalni mobilnosti za invalide in ranljive skupine

V četrtek, 28. novembra 2024, je v dvorani Medgeneracijskega centra Bistrica v Domžalah potekal regijski dogodek v okviru projekta Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi. Projekt, ki ga financira Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo Republike Slovenije, združuje že več kot 100 slovenskih občin in se osredotoča na izboljšanje fizične in digitalne dostopnosti za invalide ter druge ranljive skupine. Dogodka so se udeležili predstavniki občin ter invalidskih in upokojenskih organizacij iz osrednjeslovenske regije.

Vodja projekta na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, Vojmir Drašler, je poudaril dolgoročni cilj vzpostavitve prostora, ki bo skrbno prilagojen ranljivim skupinam. »Prostori, prilagojeni potrebam invalidov, so v resnici prijaznejši za vse prebivalce,« je izpostavil Drašler. Uspeh projekta, ki poteka od leta 2016, pripisuje povezovanju strokovnjakov, lokalnih skupnosti, ministrstva in uporabnikov.

Mag. Roman Rener, vodja projekta na Geodetskem inštitutu, je predstavil razvoj projekta in njegove prihodnje smernice. Osrednja vizija je oblikovanje platforme Zgodba petih prostorov, ki bo združevala podatke in storitve v enotno državno platformo mobilnosti in spletne dostopnosti za invalide in starejše. Platforma bo vsebovala podatke o dostopnosti notranjih in zunanjih prostorov javnih objektov, spletnih storitvah, prevozih na klic ter rehabilitacijski vadbi, podprti s sodobno tehnologijo.

Strokovna sodelavka na Geodetskem inštitutu, Marina Lovrić, je pojasnila, da zajem podatkov v občinah poteka digitalno, pri čemer podatke zbirajo invalidi sami. Ti podatki so dostopni v brezplačnem spletnem pregledovalniku in se uporabljajo za pripravo spletnih in tiskanih kart dostopnosti, akcijske načrte za odpravo ovir ter navigacijo v prostoru. Marina Lovrić je izpostavila nov participativni model, ki spodbuja sodelovanje med občinami, invalidskimi organizacijami in posamezniki, kar omogoča sprotno posodabljanje baze podatkov.

Sabina Janičijević iz založbe Beletrina je spregovorila o spletni dostopnosti, pri čemer je opozorila na pomanjkljivosti številnih spletnih strani in aplikacij. »Spletna dostopnost ni le zakonska obveza, temveč temelj pravičnosti, saj vse več storitev in informacij prehaja na splet,« je poudarila.

Lokalna oblast ima ključno vlogo pri ustvarjanju podpornega okolja za osebe z oviranostmi. Županja Domžal, mag. Renata Kosec, je opozorila na pomen prilagoditve infrastrukture in prevozov na klic, s čimer občine prispevajo k boljši integraciji invalidov in starejših v družbo. »Majhni ukrepi, kot so znižanje pločnikov in zagotavljanje dostopnosti javnih institucij, lahko prinesejo velike spremembe,« je dejala.

Rok Bratovž, član Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine, je delil izkušnje iz Domžal. Pohvalil je prilagojenost centra Domžal in izpostavil pomen dobre dostopnosti za invalide. »Prostori, prilagojeni invalidom, so varnejši in dostopnejši za vse – starejše, starše z vozički, šolarje,« je dodal.

Ob zaključku dogodka so udeleženci poudarili potrebo po vključevanju invalidov v načrtovanje in izvedbo projektov. Slogan projekta, »Nič o invalidih brez invalidov,« je znova potrdil svojo veljavo.

Vir: gov.si

Pripravila: Karin Božič Zupančič; Foto: Rok Majhenič/Občina Domžale

Tagi