Tadej Pogačar navdih za projekt vključujočega kolesarjenja v Domžalah

Spodbudi srce in (p)ostani sr(e)čen

Na ponedeljkovi novinarski konferenci, ki je potekala na sedežu Občine Domžale, je bil predstavljen projekt vključujočega kolesarjenja Spodbudi srce in (p)ostani sr(e)čen. Gre za pobudo, ki bo kolesarjenje omogočila ranljivim skupinam občanov. Projekt je prejel sredstva v višini 27.700 evrov, ki so bila dodeljena iz dobrodelne akcije Zmagovalna tura za dober namen, kjer so dražili avtodom, ki ga je uporabljal najboljši kolesar na svetu Tadej Pogačar.

Zaključna prireditev desetdnevne akcije je potekala 20. septembra 2024 v Ormožu, kjer so organizatorji del sredstev namenili Pogačarjevi fundaciji za boj proti raku, občinama Odranci in Ormož, kjer deluje podjetje avtodomov Carthago, ter Občini Domžale. Sredstva so bila dodeljena za projekt, ki je najbolj prepričal komisijo, in sicer projekt vključujočega kolesarjenja, ki omogoča kolesarjenje tistim, ki si ga sami ne morejo privoščiti.

Kolesarjenje za ranljive skupine

Občina Domžale želi s projektom Spodbudi srce in (p)ostani sr(e)čen približati kolesarstvo občanom, ki zaradi fizičnih ali kognitivnih omejitev ne morejo sami kolesariti. Gre za ranljive skupine, kot so starejši, invalidi in osebe z zmanjšano sposobnostjo gibanja, pa tudi osamljeni in fizično oslabeli posamezniki. Namen projekta je omogočiti nepozabno kolesarsko izkušnjo in obenem krepiti povezanost med prebivalci.

Županja mag. Renata Kosec je ob tem povedala: »Ideja se je hitro porodila. Ker je Tadej Pogačar najboljši kolesar na svetu, smo želeli kolesarstvo približati tistim, ki si ga sami ne morejo privoščiti.«

Foto: Jure Gubanc/Občina Domžale

Krožna pot in prilagojena kolesa

Projekt predvideva vzpostavitev krožne kolesarske poti ob Kamniški Bistrici, imenovane SReČNI KROG, ki bo vključevala 12 postajališč. Na pot se bo mogoče podati z izposojenimi prilagojenimi električnimi kolesi ter vlečnimi priklopi za invalidske vozičke. V kolesarjenje bodo vključeni tudi prostovoljci v vlogi aktivnih kolesarjev – voznikov ali družabnikov.

Kolesa, ki bodo na voljo v okviru projekta, omogočajo različne načine vožnje – od pasivnega kolesarjenja s pomočjo vlečnih priklopov za invalidske vozičke, do aktivnega kolesarjenja v dvoje, troje ali celo v skupinah. Posebna električna kolesa, kot so tricikli in tandemi, bodo prilagojena za vožnjo dveh ali več oseb hkrati, kar omogoča prijetno druženje med vožnjo.

Foto: Miro Pivar

Most želja in zaključek v Češminovem parku

Poseben del projekta bo tudi postajališče na Mostu želja, kjer bodo udeleženci prejeli simbolično ključavnico v obliki srca, ki jo bodo lahko pritrdili na most. Kolesarska tura se bo zaključila v Češminovem parku v Domžalah, kjer bodo udeleženci prejeli »srčno« kavo ter majico Tadeja Pogačarja, Občine Domžale in podjetja Carthago.

Most želja. Foto: Občina Domžale

Prihodnost projekta

S pridobljenimi sredstvi bo Občina Domžale kupila prilagojena električna kolesa in priklope ter vzpostavila zasnovano krožno pot s postajališči. Kljub temu, da je projekt prejel sredstva iz dražbe, je županja mag. Renata Kosec poudarila, da bi Občina, v primeru neuspeha na dražbi, sredstva za nakup koles zagotovila iz proračuna.

Vzpostavitev sistema izposoje prilagojenih koles je načrtovana do pomladi 2025, najkasneje ob praznovanju občinskega praznika. S tem projektom bo Občina Domžale povezala občane in omogočila kolesarjenje vsem.

Avtor: Karin Božič Zupančič; Video: Miro Pivar

Sorodni prispevek:

Dan slovenskega športa in zmaga projekta “Spodbudi srce in postani srečen”

Tagi