Svetniki Knjižnice Domžale obiskali Krajevno knjižnico Ihan

Člani Sveta Knjižnice Domžale so se odločili, da bodo seje Sveta zavoda potekale v krajevnih knjižnicah Knjižnice Domžale, z namenom da pobližje spoznajo krajevne knjižnice same, njeno umeščenost v lokalno okolje, se seznanijo s problematiko posamezne krajevne knjižnice in izvejo več o samem delovanju le teh.

V ponedeljek, 21. oktobra 2024, ob 19. uri, je 10. redno sejo gostila Krajevna knjižnica Ihan. Na seji so bili prisotni Anton Peršak (predsednik Sveta Knjižnice Domžale in predstavnik občine Trzin), dr. Tomaž Lavrič (Občina Domžale), Ajda Vodlan (Občina Domžale), Irena Malovrh (Občina Moravče), Katarina Peterc (Knjižnica Domžale), Gorazd Jesihar (Občina Domžale), Janez Dolinšek (sindikat Knjižnice Domžale), mag. Barbara Zupanc Oberwalder (direktorica Knjižnice Domžale), Urška Justin (Knjižnica Domžale, Krajevna knjižnica Ihan).

Opravičeno so bili odsotni: Petja Orehek Jerman (Občina Domžale), Martina Pogačar (Občina Domžale), Nataša Vrhovnik Jerič (Občina Mengeš), Ema Meden (Občina Lukovica), Nelka Žužek (računovodstvo).

V uvodu je Urška Justin predstavila Krajevno knjižnico Ihan. Ogledali smo si prostore knjižnice, spoznali posebnosti enote, profil uporabnikov, obisk in dejavnosti knjižnice. Krajevna knjižnica Ihan je 20. septembra 2017 v prostorih Osnovne šole Ihan dobila nove knjižnične prostore z lastnim vhodom. V knjižnici zelo dobro sodelujejo s POŠ Ihan in vrtcem Domžale, enoto Krtek. Pripravljajo številne ustvarjalne delavnice, bralne in igralne urice ter ostale dogodke, ki pomembno prispevajo k razvoju bralne kulture. Knjižnica je majhna in omogoča oseben pristop do obiskovalcev in s tem edinstveno uporabniško izkušnjo. Knjižnica ima bogat nabor didaktičnih iger in igrač, s katerimi se uporabniki lahko igrajo v prijetnem otroškem kotičku ali si jih izposodijo za domov. V knjižnici deluje tudi Knjižnica semen. V času, ko knjižnica ni odprta, lahko uporabniki prevzamejo knjige iz paketnika. Problematika šole in posledično tudi knjižnice je vandalizem, ki se dogaja v neposredni bližini vhoda. Dr. Tomaž Lavrič predlaga, da bi problem rešili v sodelovanju s šolo in Občino Domžale s postavitvijo ograje. Težave nastanejo tudi v poletnih mesecih, ko se prostori knjižnice, zaradi oken, obrnjenih na zahod, ogrejejo tudi do 30º C. Šola sicer ima pripravljeno napeljavo za klimo, vendar je po informacijah, ki smo jih prejeli, trenutno nima namena urediti. Rešitev še iščemo.

Nato so svetniki začeli z dnevnim redom seje, ki je zajemal:

  1. Pregled in potrditev dnevnega reda
  2. Pregled in potrditev zapisnika 9. redne seje Sveta Knjižnice Domžale
  3. Obravnava in sprejem Vsebinskega in finančno ovrednotenega načrta Knjižnice Domžale za leto 2025.
  4. Informacija o Vsebinskem poročilu Knjižnice Domžale za prvo polletje 2024
  5. Informacija o strateškem načrtu Knjižnice Domžale za prihodnje obdobje
  6. Razno

Mag. Barbara Zupanc Oberwalder je predstavila Vsebinski in finančno ovrednoten načrt Knjižnice Domžale za leto 2025. Vsebinski načrt knjižnice vključuje cilje in zahteve stroke. Program se glede na letošnje leto ne spreminja veliko. Direktorica opozori tudi na problem dostopnosti za vse potencialne uporabnike v Krajevni knjižnici dr. Jakoba Zupana v Šentvidu pri Lukovici. Finančni načrt je oblikovan skladno z zakonodajo in po navodilih ustanoviteljev.

Direktorica Knjižnice Domžale je svetnikom predstavila kratko polletno vsebinsko poročilo. Iz podatkov je razbrati, da je izposoja gradiva že dosegla raven izpred časov epidemije in je bistveno višja od slovenskega povprečja.

Direktorica pove, da je Strateški načrt za obdobje 2025-2029 v zaključni fazi priprave. Glavni cilji načrta so dvig bralne kulture in bralne pismenosti, ohranjanje nivoja storitev, digitalizacija, izobraževanje o novih tehnologijah (zaposlenih in uporabnikov), trajnostni razvoj ter načrtna celostna predstavitev domoznanske zbirke.

Direktorica je opozorila tudi na obratovalni čas knjižnice, ki obratuje skoraj 30% več časa, kot minimalno določajo pravilniki. Problem nastane s pomanjkanjem kadra, saj je razkorak med odprtostjo knjižnice, minimalnimi zahtevami in številčnostjo kadra visok. Veliko je tudi bolniških odsotnosti.

Glede na sklep 8/6, ki ga je Svet knjižnice sprejel na 8. redni seji, je Knjižnica Domžale izpeljala postopek pridobivanja ponudb za notranje revidiranje za naslednja 3 leta. Pozvani so bili štirje ponudniki, odzvala sta se dva. Izbran je bil najcenejši ponudnik, podjetje Loris,d.o.o.

Knjižnica Domžale je pripravila plan večjih investicij za leti 2025 in 2026 v osrednji enoti. Predlog je knjižnica posredovala največjemu ustanovitelju. V naslednjih dveh letih bo potrebna menjava strežnika, vračalnika in knjigomatov za izposojo gradiva v osrednji knjižnici. Največji zneski so sicer vezani na investicije, ki jih na lokaciji Cesta talcev 4 načrtuje Mercator in ki jih knjižnica krije v deležu (menjava elektronike dotrajanega dvigala, sanacija parkirišča zaradi zamakanja v klet, vzpostavitev parkirnega režima). Potrebno bo urediti tudi prezračevanje/ hlajenje v krajevni knjižnici Ihan. Počasi bo potrebno razmišljati o menjavi vozila potujoče knjižnice.

V letošnjem letu praznujemo 120 let knjižničarstva na Domžalskem. Ob tej priložnosti je knjižnica izdala katalog Knjižnica Domžale skozi objektiv. Pripravljamo tudi nekaj večjih preglednih razstav, ki bodo na ogled najprej v osrednji knjižnici, zatem pa še v enotah.

Avtor: Knjižnica Domžale; Foto: Knjižnica Domžale

Tagi