Rdeče osvetljena domžalska občinska stavba kot znak podpore osebam s HIV-om
Včeraj, v nedeljo, 1. decembra 2024, je bila domžalska občinska stavba na Ljubljanski cesti 69 osvetljena z rdečo barvo. S to gesto je Občina Domžale izkazala podporo osebam, ki živijo s HIV-om in AIDS-om, ter se pridružila akciji Pripnimo si pentljo!, ki jo ob svetovnem dnevu boja proti AIDS-u organizira Zveza študentov medicine Slovenije. Namen te akcije je ozaveščanje o pomenu preventive in odpravljanje stigme, ki spremlja to bolezen.
Letošnji svetovni dan boja proti AIDS-u je potekal pod geslom “Moje zdravje, moja izbira, moja pravica”, ki poudarja pravico do zdravja za vse, enakopravni dostop do kakovostnih zdravstvenih storitev ter odpravo stigmatizacije in diskriminacije. HIV še vedno predstavlja velik javnozdravstveni izziv po svetu. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je leta 2023 z virusom živelo približno 39,9 milijona ljudi, od tega jih je bilo 1,3 milijona na novo okuženih, umrlo pa je 630.000 oseb.
HIV v Sloveniji: nizka prevalenca, visok standard oskrbe
V Sloveniji je število okužb s HIV-om razmeroma nizko. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje v državi živi nekaj manj kot 950 oseb s HIV-om, od tega je bilo letos diagnosticiranih 36 novih primerov. Približno desetina okuženih ne ve za svojo okužbo. Slovenija zagotavlja visoko raven zdravstvene in psihosocialne oskrbe, vključno z dostopom do sodobnih protivirusnih zdravil. Več kot 90 % okuženih prejema terapijo, ki zagotavlja nezaznavnost virusa v krvi in s tem neprenosljivost na druge osebe.
Slovenija je primer dobre prakse v Evropi, saj ima eno najnižjih stopenj epidemije HIV-a. Kljub temu ostajajo izzivi, kot so boljše preprečevanje okužb in zgodnejše odkrivanje, kar prispeva k uspešnejšemu zdravljenju in zmanjšanju prenosa virusa.
Preventiva kot skupna odgovornost
Republiška komisija za AIDS opozarja, da je skrb za zdravje posameznika in skupnosti ključnega pomena. Temeljni preventivni ukrepi vključujejo varno spolno vedenje z uporabo kondomov, testiranje, zgodnje zdravljenje, zaščito z zdravili pred in po izpostavitvi virusu ter obveščanje partnerjev o morebitni izpostavljenosti okužbi. V primeru suma na okužbo je nujno čimprejšnje testiranje in začetek zdravljenja.
S povečanim dostopom do preventive, diagnostike in zdravljenja je okužba s HIV-om v Sloveniji postala obvladljivo kronično stanje, ki posameznikom omogoča dolgo in kakovostno življenje. Vendar pa stigma, diskriminacija in družbena izključenost še vedno ostajajo izzivi. Zato je pomembno ozaveščanje in odkrit pogovor o teh temah, ki prispevajo k razbijanju predsodkov in mitov.
Vir: Občina Domžale
Pripravila: Karin Božič Zupančič; Foto: Občina Domžale