Pravila in zakonodaja: Kdaj je zadrževanje živali v ujetništvu dopustno?

Ministrstvo za naravne vire in prostor je odgovorno za oblikovanje politik in izvajanje ukrepov za zaščito naravnega okolja. Njegova prednostna naloga je ohranjanje biotske raznovrstnosti in naravnega ravnovesja. Ministrstvo poudarja, da prostoživeče živali sodijo v njihovo naravno okolje in ne v ujetništvo, razen če za to obstajajo izjemno utemeljeni razlogi.

Živalski vrtovi imajo dolgo zgodovino, vendar so v zadnjih desetletjih doživeli korenite spremembe. Nekdaj zgolj razstavni prostori za eksotične živali so danes postali ključna središča za ohranjanje ogroženih vrst. Prva strategija razvoja živalskih vrtov iz leta 1993 je nakazala preobrazbo iz klasičnih “živih muzejev” v ustanove, kjer se izvajajo raziskave, vzreja in ponovno naseljevanje vrst ter izobraževanje javnosti.

Zadrževanje prostoživečih živali v ujetništvu z namenom prikazovanja javnosti je dovoljeno le pod strogimi pogoji, ki jih določajo nacionalni, evropski in mednarodni predpisi. Evropska direktiva o živalskih vrtovih iz leta 1999 je določila jasne standarde, ki zagotavljajo visoko raven oskrbe in poudarjajo vlogo živalskih vrtov pri varovanju biotske raznovrstnosti.

Foto: Freepik

Posamezniki ali ustanove, ki želijo gojiti in prikazovati živali javnosti, morajo pridobiti dovoljenje Ministrstva za naravne vire in prostor. Če se živali prikazujejo vsaj sedem dni na leto in je njihovo število znatno, mora biti izpolnjenih več pogojev, da se pridobi status živalskega vrta.

Pogoji med drugim vključujejo:

  • aktivno sodelovanje v raziskovalnih programih,
  • izobraževanje in ozaveščanje obiskovalcev,
  • zagotavljanje ustreznih bivanjskih razmer za živali,
  • varno in primerno urejene ograde,
  • dosledno izvajanje programov prehrane in veterinarske oskrbe,
  • preprečevanje pobegov in zunanjih vplivov,
  • natančno vodenje evidenc.

Ohranjanje narave in varovanje prostoživečih vrst ostajata pomembna izziva sodobne družbe. Sodobni živalski vrtovi niso več zgolj mesta zabave, temveč so postali pomembni centri za varstvo narave. Skladnost z zakonodajo in spoštovanje visokih standardov oskrbe zagotavljata, da imajo živali v ujetništvu ustrezne pogoje, hkrati pa se ohranja in spodbuja življenje vrst v njihovih naravnih habitatih.

Vir: gov.si

Tagi