Oživitev starih hišnih imen – povezava z zgodovino krajev

Nekoč so se ljudje po vaseh prepoznavali predvsem po hišnih imenih, ki so nosila posebno zgodovinsko vrednost in povezavo z domačim krajem. Čeprav ta tradicija v marsikaterem kraju počasi izginja, jo nekateri še vedno ohranjajo in tako utrjujejo vezi s preteklostjo. Hišno ime namreč pričuje o tem, da ima hiša v kraju svoje korenine in zgodbo, ki sega daleč nazaj.

V zadnjih letih poteka več projektov za zbiranje in ohranjanje starih hišnih imen, pri čemer so številne akcije sofinancirane s strani Evropske unije, zlasti v okviru programa LEADER, pa tudi s podporo lokalnih občin. Projekti, ki se izvajajo že od leta 2009, so do začetka leta 2022 zajeli že več kot 400 naselij v 24 občinah po Sloveniji.

Leta 2022 se je projektu pridružila tudi Občina Domžale. Stara hišna imena so najprej temeljito zbrali in dokumentirali, nato pa jih obeležili z glinenimi tablicami na hišah, predstavili v tiskani knjižici in objavili na spletnem portalu Slovenska hišna imena.

V prvem koraku so raziskovali hišna imena v krajevnih skupnostih Homec-Nožice, Preserje, Radomlje in Rova, nato še v Dobu, Krtini in na Viru. Pred kratkim se je začela montaža tabel s hišnimi imeni tudi v krajevnih skupnostih Dragomelj-Pšata, Ihan, Študa in Šentpavel. Na tem območju bo do konca novembra skupno 250 hiš prejelo tablo z domačim imenom.

Ta pobuda ne ohranja le hišnih imen, ampak tudi bogati kulturno dediščino, ki povezuje skupnost in gradi mostove med preteklostjo in prihodnostjo.

Vir besedila: hisnaimena.si

Pripravila: Karin Božič Zupančič; Foto: FB stran Slovenska hišna imena

Tagi