Mag. Renata Kosec: ”Skupaj smo že naredili opazne premike”
Ob izteku lanskega leta je bil v Glasilu Slamnik objavljen pogovor z županjo mag. Renato Kosec, s katero so spregovorili o projektih, ki so jih na Občini Domžale uresničili v letu 2024 in kaj vse načrtujejo v prihodnjih letih.
V decembru je za župani polovica mandata. Ste s svojim dosedanjim delom zadovoljni? Bi ga ocenili kot uspešnega?
Ocenjujem ga kot zelo uspešnega, glede na to, da je to prvi mandat. Ob tem pa poudarjam, da gre za ekipni uspeh, saj imam ob sebi zelo dobro ekipo sodelavk in sodelavcev občinske uprave ter zaposlenih v naših javnih zavodih. Skupaj smo že naredili opazne premike.
Kako bi ocenili sodelovanje z občinskim svetom v prvih dveh letih?
Lahko rečem, da sodelovanje poteka dobro oziroma korektno, kar se vidi tudi po tem, da vsi podpiramo dobre projekte. Vsa gradiva za seje občinskega sveta so dobro pripravljena in predstavljena svetnikom, kar omogoča tudi konstruktivno razpravo in soočanje mnenj. Edino način komuniciranja na občinskem svetu včasih ni primeren. Navsezadnje občinski svet predstavlja hram lokalne demokracije in temu primerno bi se lahko izražale tudi kritike in pripombe.
Lahko poveste nekaj o projektih, ki so bili uresničeni v letošnjem letu.
V aprilu smo ob občinskem prazniku odprli sistem za izposojo koles DBajk, v oktobru pa je v Domžale prvič pripeljal avtobus Ljubljanskega potniškega prometa, ki je z linijama 12 D in 21 D zdaj prisoten tudi v občini Domžale. V letošnjem letu je bila sprejeta nova Strategija za mlade 2025–2029, v pripravi pa sta strategiji za področji športa in gospodarstva.
V sklopu investicijskih projektov so bile izvedene obnove in rekonstrukcije cest (Rova–Dolenje–Rafolče, Cesta v Bišče, Virska cesta, Ulica 7. avgusta), gradnji mostu (čez Pšato v Jaršah in čez Račo v Dobu), gradnja kanalizacije (Dolenja vas, Krtina – sekundarna kanalizacija, Javorjeva in Brezova ulica), pločnika (Dob–Gorjuša) ter gradnja ali obnova vodovoda (Javorjeva in Brezova ulica, Bišče), uredili smo tudi rekreacijsko pot ob Kamniški Bistrici v Biščah.
Občina Domžale je na območju Športnega parka poskrbela za prestavitev transformatorske postaje tenis park (1. faza), izvedli smo menjavo razsvetljave na veliki umetni travi ter postavili zunanji LED zaslon na Stadionu Domžale. V letu 2024 sta se na tem območju začeli tudi obnovi kopališča in večnamenske ploščadi. V sklopu obnove kopališča so se odstranili obstoječi objekti, predvidena pa je izgradnja velikega plavalnega bazena, malega bazena, vodne površine, tobogana, servisnega objekta, spremljevalnih prostorov (gostinski lokal, garderobe, sanitarije …) ter drugi manjši elementi v sklopu končne zunanje ureditve. V sklopu ureditve večnamenske ploščadi smo odstranili obstoječi šotor in ga nadomestili z novo nosilno konstrukcijo šotora. Vrednost pogodbenih del znaša 1,57 milijona evrov z DDV. Dvorana bo prvenstveno namenjena kotalkarjem za tekmovanja in prireditve na državnem nivoju, treningom ter rekreaciji vsem ostalim raznolikim notranjim športom in bo služil večnamenski uporabi. Objekt bo prilagojen invalidom in funkcionalno oviranim osebam.
Na Viru smo na 1000 kvadratnih metrih uredili prvo pasje igrišče, ki vključuje urejen nasip s pasjim tunelom, poglobljen pasji amfiteater, igrišče pa obkroža zelenica z vohalnim kotičkom. Senco bo v poletnih dneh nudila tudi nadstrešnica na vhodu v pasje igrišče.
Izpostavila bi še 29 projektov v sklopu participativnega proračuna. Nekateri so se že, drugi pa se še bodo uresničili po različnih krajevnih skupnostih v letu 2024 in 2025.
Kako so se nadaljevale aktivnosti po lanskih avgustovskih poplavah?
Občina Domžale je na Direkcijo RS za vode podala predloge za uvrstitev v program sanacije vodotokov v
letih 2024 in 2025. Odločitve glede predlaganih posegov so bile sprejete na ravni države v okviru sanacijskega programa za obdobje 2024–2025. V začetku prihodnjega leta je predvidena sanacija, ki je v pristojnosti države za celotno porečje Kamniške Bistrice na območju občine Domžale. Se je pa letos iz državnih sredstev na južnem delu občine obnovilo desni breg rekreacijske poti ob Kamniški Bistrici od Centralne čistilne naprave Domžale – Kamnik proti Biščam.
Za leto 2025 zaenkrat še ni podrobnejših podatkov, s strani države čakamo program vzdrževanja. Se bo pa gradnja mostu na Viru začela v drugi polovici naslednjega leta. Občina Domžale še naprej aktivno sodeluje pri pridobivanju dokumentacije za ureditev protipoplavne zaščite Šmarca – Radomlje – etapa II. Država pa je iz naslova rednega vzdrževanja sanirala pragove na Viru.
Oktobra je v Domžale po letih prizadevanj pripeljal avtobus Ljubljanskega potniškega prometa (LPP), novi integrirani liniji 12 D in 21 D pa sta občutno skrajšali pot med Domžalami in Ljubljano. Kako so občanke in občani sprejeli to novost in če imate morda podatke o številu potnikov v tem času?
Menim, da so občanke in občani zelo dobro sprejeli to novost. V prid temu govorijo tudi številke prepeljanih potnikov. Od oktobra pa do druge polovice decembra se je na liniji 12 D prepeljalo 66.000 potnikov, na liniji 21 D pa več kot 10.000. Prepričana sem, da se bodo mladi in starejši v prihodnosti še bolj posluževali te nove oblike javnega prevoza. Ob tem naj poudarim, da ima domžalska občina poleg tega tudi dobro železniško in medkrajevno avtobusno povezavo z Ljubljano.
Vaša želja je, da bi se te avtobusne linije znotraj občine še razširile?
Res je. Prizadevamo si, da bi še razširili kakšno obstoječo integrirano linijo ali pa vzpostavili kakšno drugo linijo, s katero bi vzpostavili povezavo z Dobom in Krtino ter Radomljami in Rovami. Po novem letu bomo stopili v kontakt z vodilnimi na LPP, da jim predstavimo naše predloge in da ugotovimo, če jih je možno uresničiti. Če bi bili na LPP zainteresirani za razširitev, pa je treba potem pridobiti še soglasje Družbe za upravljanje z javnim potniškim prometom (DUJPP).
Prihodnje leto naj bi zaživel poseben brezplačni linijski prevoz potnikov znotraj občine z električni minibusi. Kdaj bodo predvidoma začeli voziti in kje ter komu bodo namenjeni?
V luči spodbujanja trajnostne mobilnosti bomo prihodnje leto uvedli poseben brezplačni linijski prevoz potnikov znotraj občine z e-minibusi, ki bodo olajšali potovanje med pomembnejšimi točkami po Domžalah, in sicer bo v mestu in na obrobju 17 postaj. Prednostno bodo ti prevozi namenjeni starejšim, gibalno oviranim in drugim ranljivejšim skupinam. Zaključili smo s postopkom nakupa dveh e-minibusov, predvidevamo pa, da naj bi začela voziti v prvih mesecih prihodnjega leta. So pa občanke in občani na naš poziv prek spletne ankete podali kar nekaj zanimivih predlogov poimenovanja e-minibusov, izbor imena na podlagi prejetih predlogov pa bomo izvedli v kratkem. Bo pa od 23. decembra pa vse do konca leta po Domžalah v okviru prazničnega dogajanja vozil kavalirček, ki ga bomo za to priložnost najeli v LPP.
Kaj načrtujete v letu 2025 in kateri projekti bodo v ospredju?
V Domžalah se obetajo nadaljnje aktivnosti za več ključnih projektov, kot so gradnja prizidka Zdravstvenega doma Domžale, delovanje dnevnega centra aktivnosti za starejše, investicija v sončne elektrarne na javnih objektih, priprava dokumentacije za gradnjo Centra za zaščito in reševanje ter rekonstrukcija Osnovne šole Roje. Namen projekta Prizidava in rekonstrukcija OŠ Roje, ki se bo začela v drugi polovici 2025, končala pa predvidoma leta 2026, je predvsem rešitev težke prostorske stiske in obnova neustreznih prostorov objekta, hkrati pa bo poskrbljeno za ustrezne pogoje dela. Ocenjena vrednost investicije, ki jo poleg Občine Domžale sofinancirajo še Občine Lukovica, Mengeš, Moravče in Trzin, znaša 2.697.220 evrov, od tega Občina Domžale prispeva 1.541.114 evrov. V letu 2025 je predvidena tudi glavnina gradbeno-obrtniških del obnove domžalskega kopališča, ki se bo zaključila predvidoma v začetku leta 2026. Investicija znaša 12.028.477 evrov. V začetku leta 2025 je predviden zaključek obnove večnamenske ploščadi v Športnem parku Domžale, ki znaša 1.789.000 evrov. Začeli bomo z rekonstrukcijo skate parka, zaključili celostno prometno strategijo in pripravili dokumentacijo OPPN za prostorske ureditve skupnega pomena za območje avtocestnega priključka Študa.
Po tem, ko je bilo nekaj časa v načrtu, da bi prostorsko stisko Zdravstvenega doma Domžale občine ustanoviteljice rešile tako, da bi v ta namen kupile zemljišče, na katerem bi zgradili nov objekt, ste se letos ponovno vrnili k prvotni rešitvi – gradnji prizidka k obstoječemu objektu zdravstvenega doma. Kakšne aktivnosti potekajo trenutno na tem področju?
Županji in župani Občin Domžale, Lukovica, Mengeš, Moravče in Trzin, soustanoviteljic javnega zavoda, smo se letos odločili, da nadaljujemo projekt širitve zdravstvenega doma z izgradnjo prizidka v treh nivojih in podzemne garaže. Po novelaciji znaša ocena investicije približno 24 milijonov evrov po stalnih cenah oziroma 25,7 milijona evrov po tekočih cenah. V novelaciji investicijskega programa so spremenjeni tudi viri financiranja. Na podlagi Zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih 2021 do 2031 lahko namreč vse občine soustanoviteljice skupaj iz tega naslova pridobijo približno 4,7 milijona evrov. Za nadaljevanje aktivnosti je potreben sprejem novelacije s strani vseh občinskih svetov preostalih štirih občin soustanoviteljic in soinvestitork.
Občinski svet ene izmed občin soustanoviteljic je pred dnevi novelacijo projekta širitvezdravstvenega doma preložil v odločanje na eni od naslednjih sej. Kaj to pomeni za ta projekt?
To pomeni, da je projekt pod vprašanjem. Dejstvo je, da gre za zelo veliko investicijo, ki predstavlja velik finančni zalogaj. Se bomo pa na to temo ta teden sestali župani občin soustanoviteljic, da pregledamo terminski plan in vse možne vire financiranja. Če bi bila januarja prihodnje leto novelacija projekta sprejeta na vseh občinskih svetih občin soustanoviteljic, bi šli lahko potem že v javni razpis za izvajalca del za gradnjo garažne hiše, ki bi se začela v drugi polovici 2025. Septembra 2026, ko bi bila garažna hiša zaključena, pa bi se začela gradnja prizidka.
Letos aprila je Občina Domžale vzpostavila sistem izposoje koles DBajk. Se je izposoja koles med občankami in občani dobro prijela?
Glede na statistiko: v oktobru je bilo zabeleženih kar 945 izposoj, lahko rečem, da se je ta sistem zelo dobro prijel med občankami in občani. Sistem izposoje koles DBajk namreč predstavlja učinkovit način za hitro, preprosto ter okolju prijazno mobilnost. Za izposojo je vse dni v tednu na voljo 40 navadnih in 10 električnih koles na desetih domžalskih postajališčih. Se pa dogaja tudi vandalizem, kar smo sicer tudi pričakovali, vendar ne v tolikšni meri, da bi nas to ustavilo. Postopoma bomo mrežo širili še v ostale kraje po občini, da jih povežemo z mestom Domžale. Načrtujemo, da bi postavili eno do dve postaji na leto.
Prihodnje leto bo na Ljubljanski cesti 85 v Domžalah zaživel Center dnevnih aktivnosti, ki pa bo na tem naslovu deloval začasno, saj se bo na Savski cesti v ta namen gradil nov objekt, kjer bodo svoje prostore našli tudi domžalski gasilci. Se pravi, da bomo v Domžalah kmalu dobili prepotreben dnevni center za starejše?
Na Občini Domžale smo v skrbi za starejše začeli obnavljati občinske prostore na Ljubljanski cest 85, v katerih bo v začetku prihodnjega leta začel delovati občinski Center dnevnih aktivnosti. V centru se bodo izvajali brezplačni programi in dejavnosti za aktivno, zdravo in polnejše življenje predvsem naših starejših občank in občanov. Program bo zasnovan na modelu vključevanja, tako da bodo člani centra lahko aktivno sodelovali tako pri oblikovanju kot tudi pri izvedbi in vodenju programov ter dejavnosti. Pri izvajanju programov bo sodelovala tudi strokovna oseba, ki jo bo zagotovil Dom upokojencev Domžale.
V letošnjem letu je bila podpisana pogodba za izdelavo projektne dokumentacije za gradnjo večnamenskega centra – centra dnevnih aktivnosti z gasilskim domom na Savski cesti 3 v Domžalah v vrednosti 152.000 evrov. Novi center, financiran iz proračunskih virov Občine Domžale, bo pomembna pridobitev za različne ciljne skupine. Starejšim občanom bo ponujal dnevni center, namenjen druženju in vseživljenjskemu učenju, v objektu pa so predvideni tudi novi prostori gasilcev PGD Domžale – mesto. Začetek gradnje novega centra, ki bo spodbujal solidarnost in omogočal razvoj bogatejših ter bolj vključevalnih odnosov, bi lahko stekel v prvi polovici leta 2026. V tem primeru bi lahko center začel delovati v drugi polovici leta 2027.
V letošnjem letu ste naredili tudi korak naprej v smeri, da bi se ‘siva domžalska lisa spremenila v zeleno funkcionalno oazo’. Kakšno funkcijo bo dobilo makadamsko parkirišče pri tržnici?
Izjemno me veseli, da bo mesto s preureditvijo makadamskega parkirišča pri tržnici končno dobilo srce in dušo. Želja občine je, da bi v središču mesta uredili bogato ozelenjen prostor – park, ki bo združeval občane in obiskovalce, prostor, ki bo ohranjal in izpostavil kulturno dediščino kraja ter tradicijo industrije in obrti. V ta namen smo letos razpisali natečaj, na katerega smo prejeli veliko prijav. Natečaj še ni zaključen, saj se bo rok za oddajo idejnih rešitev iztekel v drugi polovici decembra.
Površine bodo programsko namenjene tržnici, prireditvam, servisnim dejavnostim, predvsem pa vsakodnevnim dejavnostim in aktivnostim širše lokalne skupnosti in drugim obiskovalcem. Območje se bo v celoti razbremenilo parkiranja na terenu, saj se bodo parkirna mesta zagotovila v podzemni garažni hiši. Naj še povem, da smo za ureditev središča dobili potrdilo, da bomo z mehanizmom DRR – dogovor za razvoj regij lahko prejeli za namen ureditve okoli 3,5 milijona evrov.
Kakšne aktivnosti Občina Domžale izvaja v smeri podpore podjetništvu?
Občina Domžale že vrsto let aktivno sodeluje z Območno obrtno-podjetniško zbornico Domžale, s katero
izvajamo več projektov (StartUP, poletna šola podjetništva, karierni sejem …), ki jih bomo izvajali še naprej, saj prinašajo dodano vrednost za razvoj podjetništva v naši občini. Poleg tega nudimo tudi finančno podporo podjetnikom. Oktobra sem s sodelavci v Budvi prevzela mednarodno nagrado in priznanje Globallocal za ustvarjanje spodbudnega okolja za razvoj podjetništva v Srednji in Jugovzhodni Evropi v kategoriji Najboljše lokalne skupnosti 2023/24. Mednarodni komite je izpostavil prizadevanja Občine Domžale za povezovanje podjetnikov in njihovo aktivno sodelovanje in vključevanje v aktivnosti Občine Domžale za lokalni gospodarski razvoj kot tudi finančno podporo podjetnikom in programom Območne obrtno-podjetniške zbornice Domžale.
Obenem si na občini prizadevamo za povezovanje podjetnikov ter njihovo aktivno sodelovanje in vključevanje v aktivnosti občine za lokalni gospodarski razvoj. V ta namen smo leta 2023 začeli z organizacijo srečanj občinske uprave s podjetniki in gospodarstveniki, ki smo jih poimenovali Podjetniški klub Domžale.
So ti sestanki priložnost, da občina še aktivneje sooblikuje podporno gospodarsko okolje in katere so tiste potrebe, ki jih domžalski podjetniki najpogosteje izkazujejo?
Z organizacijo srečanj smo želeli zaznati potrebe podjetnikov, upoštevati predloge in povezovati podjetnike med seboj ter jim omogočiti bolj neposreden dostop do občinske uprave. Srečanja so pokazala, da si podjetniki želijo, da občina hitreje in aktivneje sooblikuje podporno gospodarsko okolje. Kot smo zaznali, se najbolj izkazujejo potrebe po poslovnih conah. V domžalskem prostoru delujejo večinoma mala in srednje velika podjetja, gre pa bolj za poslovno-tehnološka.
Na podlagi pobud in potreb pripravljamo strategijo gospodarskega razvoja občine, ki bo namenjena posnetku stanja gospodarstva v občini, analizi obstoječega podpornega podjetniškega okolja, ugotavljanju prednosti in priložnosti, ki jih občina Domžale ima s svojo lego, visoko izobrazbeno strukturo prebivalcev in tradicijo na tem področju. Strategija bo pokazala v katero smer je potrebno razvijati potencial, ki ga s svojo strateško lego, občina Domžale nedvomno ima.
Želimo omogočiti pogoje za razvoj vsaj ene nove poslovno-tehnološke obrtno podjetniške cone, še naprej povezovati ključne akterje na področju obrti in podjetništva in ustvarjati ugodno podporno okolje za poslovne subjekte v občini. Priložnost za razvoj takšne cone vidimo na območju Farme Ihan, kamor so že tudi usmerjene naše aktivnosti. Bo pa seveda ta cona pogojevana z avtocestnim priključkom Študa. Ker želimo vse skupaj spraviti v ‘višje obrate’, smo na občini aktivno pristopili tudi k pripravi dokumentacije OPPN za prostorske ureditve skupnega pomena za območje avtocestnega priključka študa in gospodarske cone Ihan.
Našim občankam in občanom ter vsem ostalim želim zdravo, sproščeno, zadovoljno in srčno leto 2025. Da bi ga preživeli v slogi in razumevanju in da bi ujeli čim več čudovitih trenutkov v krogu svojih najbližjih.
Celoten intervju si lahko preberete v Glasilu Slamnik.
Avtor: Miha Ulčar