Javna predstavitev Strategije razvoja kulture v občini Domžale za obdobje 2026-2030
Občina Domžale je začela pripravo prvega strateškega dokumenta na področju kulture za obdobje 2026–2030. Pri tem želi vključiti čim širši krog deležnikov – ustvarjalce, društva, kulturne ustanove ter občanke in občane, ki so uporabniki kulturnih vsebin. Javno predstavitev osnutka strategije razvoja kulture v Občini Domžale so predstavili direktor Kulturnega doma Franca Bernika Domžale Jure Matičič, izvajalec Zavod Škrateljc, zanj dr. Uroš Grilc ter županja Občine Domžale mag. Renata Kosec.
Komisijo za pripravo strategije za razvoj kulture v občini Domžale sestavljajo: Jure Matičič (predsednik), Milan Marinič, Irena Vesel, Luka Hrovat ter Tjaša Kimovec, naročnik strategije pa je Občina Domžale z mag. Renato Kosec, županjo. Vsi zainteresirani lahko do 16. junija 2025 posredujejo svoje predloge, mnenja in vizije na e-naslov kultura@domzale.si. Zbrani prispevki bodo igrali ključno vlogo pri oblikovanju kakovostnega in izvedljivega dokumenta, ki bo začrtal prihodnji razvoj kulture v občini. Osnutek strategije je dostopen na povezavi.
Predstavitev strategije se je udeležilo kar nekaj obiskovalcev in kulturnikov, svoje mnenje ob predstavitvi strategije pa so povedali Jurij Smole, akademski kipar, vodja programa v Galeriji Domžale, Goran Završnik, Javni zavod za kulturo Kamnik, Damjan Habe, soc. ped. Inštitut Revivo, Janez Miš, založba Miš, prejemnik Schwentnerjeve nagrade za življenjsko delo, Luka Hrovat, Knjižnica Domžale, mag. Barbara Zupanc Oberwakder, direktorica Knjižnice Domžale, Milan Marini, prejšnji direktor Kulturnega doma Franca Bernika Domžale ter Borut Jenko, predsednik Kulturnega društva Jože Gostič Homec.
Občina Domžale v letu 2025 prvič sprejema celovit strateški dokument na področju kulture. Danes sodobno in dinamično pojmovanje kulture bistveno presega zgolj področje umetnosti in kulturne dediščine, saj se kultura kot razvojna sila konstitutivno povezuje s področji izobraževanja, gospodarstva, turizma, mladih, sociale, pa tudi varovanja okolja, trajnosti, narave, zdravja in športa. To širino in povezovalno moč kulture naslavlja tudi pričujoči dokument in izpričuje odločenost občine, da se zaveže prihodnjemu razvoju kulture v Domžalah. Tako bodo izkoriščeni vsi potenciali kulture, od ustvarjalnosti, do socialne kohezivnosti, gospodarskega razvoja, kot izobraževanja ter nasploh kakovosti življenja vsakega posameznika.
Prvi celoviti strateški dokument na področju kulture
Občina Domžale do zdaj še ni imela celovite strategije razvoja kulture, kar predstavlja pomemben korak k sistematičnemu in dolgoročnemu načrtovanju tega področja. Sodobno pojmovanje kulture presega zgolj umetniško ustvarjanje, saj se prepleta z izobraževanjem, gospodarstvom, turizmom, mladinskimi programi, socialo ter varovanjem okolja, trajnostjo, naravo, zdravjem in športom.
Pestro kulturno dogajanje v Domžalah
Kulturna dejavnost v Domžalah je izredno raznolika in dinamična. V njej sodelujejo občinski javni zavodi, kot sta Kulturni dom Franca Bernika Domžale in Knjižnica Domžale, ter državni javni zavodi, med katerimi izstopata Javni zavod Arboretum Volčji Potok in Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti.
Poleg institucionalne kulture je v občini izredno živahna društvena dejavnost, ki zajema različne umetniške in kulturne izraze – od glasbe (godba, simfonični orkester, pevski zbori), folklore, etnološke dediščine (pustovanje), plesne umetnosti, uprizoritvenih in razstavnih dejavnosti do fotografije.
Občinska podpora kulturnim projektom
Občina Domžale namenja pomemben delež proračuna za podporo kulturnim programom in projektom. V letu 2024 je preko javnih razpisov sofinancirala:
- 8 projektov s področja založništva,
- 30 kulturnih programov in projektov,
- 7 projektov obnove kulturne dediščine,
- 8 projektov obnove kulturnih objektov.
Skupno so v letu 2024 za kulturo namenili več kot 2,4 milijona evrov.
Z oblikovanjem prve strategije razvoja kulture želi Občina Domžale postaviti trdne temelje za nadaljnji razvoj kulturnega življenja v občini in omogočiti še boljše pogoje za ustvarjalce ter vse ljubitelje kulture.
Več pa v videoposnetku
Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar