Društvo GRS Kamnik v nov mandat z novim vodstvom
Društvo GRS Kamnik se v nov štiriletni mandat podaja z novim vodstvom. Novi predsednik društva je Jernej Lanišek, inštruktor gorskega reševanja in reševalec letalec, njegova namestnika sta Matej Bizjak in Jure Prezelj. Člani upravnega odbora društva so Srečo Podbevšek, dosedanji predsednik, Irena Mušič Habjan, tajnica, Marijana Hostnik in Boris Bodlaj. Predsednik nadzornega odbora je Franci Vrankar.
Najpomembnejše aktivnosti jubilejnega leta
Bogato dejavnost lanskega leta, ki jo je v največji zaznamovala stoletnici gorskega reševanja na Kamniškem, smo obravnavali na rednem občnem zboru v četrtek 23. marca, ki je bil tokrat tudi volilni. S številnimi aktivnostmi smo v lanskem letu želeli javnost opozoriti na dolgoletni obstoj društva in njegovo delovanje. Že konec leta 2021 smo izdali jubilejni stenski koledar, nadaljevali pa aprila z novinarsko konferenco, kjer smo javnosti predstavili delovanje DGRS Kamnik, zgodovino reševanja v gorah nad Kamnikom in napovedali program aktivnosti za obeležitev 100-letnice. Na slavnostni akademiji z naslovom Želja pomagati v Domu kulture Kamnik 17. junija 2022, kar je bila osrednja promocijska dejavnost praznovanja in kjer je sodelovala večina naših članov, smo prikazali vso ustvarjalno moč kamniških gorskih reševalcev, med drugim smo izvedli točke reševanja ter branje besedil ter posneli in zmontirali dva video filma. V poletnih mesecih smo na Glavnem trgu in Šutni postavili fotografsko razstavo, drugo razstavo z naslovom Sto let Gorske reševalne službe Kamnik pa oktobra s sodelovanjem Medobčinskega muzeja Kamnik na gradu Zaprice. Druga osrednja slovesnost je bilo slavnostno odprtje prostorov na Fužinah 74, 30. septembra 2022. Konec leta smo izdali jubilejni zbornik z naslovom Gore nosimo v srcih, ki smo ga pripravljati od leta 2021. V zborniku smo povzeli delovanje DGRS Kamnik v zadnjih desetih letih, prečesali našo bogato zgodovino, predstavili našo statistiko ter opisali vrsto doživetij s številnih intervencij. Sodelovali smo s predstavitveno vajo na Dnevu planincev in Dnevu Kamniških planin v Kamniški Bistrici skupaj s Planinskim društvom Kamnik. Za potrebe promocije smo izdelali znak DGRS Kamnik 100 let in stoječi pano s tem znakom, uporabljali smo vodo 902 z nalepko GRS Kamnik 100 let, promocijski material sta bila tudi kemični svinčnik z znakom GRS Kamnik 100 let in samostoječa zastava z napisom GRS Kamnik. O jubileju so pisali in objavljali mnogi tiskani in spletni mediji ter TV.
Osnovno poslanstvo je reševanje v gorah
Ves ta čas nismo pozabili na svoje osnovno poslanstvo. Tudi lani smo vzpostavili dežurstva ob koncih tedna in med prazniki, kar se je ponovno pokazalo kot zelo koristno pri konkretnem reševanju. V veliko pomoč nam je bila helikopterska podpora pri reševanju, kadar je bilo potrebno in ko so to razmere omogočale. Številni neizkušeni turisti so na drugi strani poskrbeli, da je bil tempo adrenalinski.
Danes društvo šteje okrog 60 članov in je zdaj prvič pod lastno streho. Ne glede na visok jubilej, je imelo ves čas absolutno prednost reševanje, intervencije so potekale normalno. V letu 2022 smo člani Društva GRS Kamnik izvedli 52 intervencij, kar je 3 več kot leto prej, nekaj jih tudi ni bilo uradno zabeleženih in so se zaključile »po telefonu na daljavo«. 45 intervencij je bilo reševalnih, 7 pa iskalnih. Pri 22 intervencijah je sodeloval helikopter, pri 23 zdravnik, člani smo opravili 1018 reševalnih ur.
Dokončna ureditev prostorov
Druga prioriteta lanskega leta so bila gradbena in vzdrževalna dela za čim hitrejšo dokončno ureditev normalnih prostorov in delovnih pogojev za društvo. Na tem področju smo imeli številne sestanke in usklajevanja del in rokov z različnimi partnerji. Pri tem je največji delež odigral prizadevni gradbeni odbor, katerega člani so aktivno vsebinsko vodili tekočo dejavnost, tako s številnimi sestanki na daljavo, kakor tudi z delom in spremljanjem izvedbe na samem objektu. V začetku leta smo izdelali toplotni ovoj in fasado objekta. Zaradi manjka finančnih sredstev smo nekoliko dlje čakali na ureditev okolice, vmes so potekali končni dogovori za nakup preostalega zemljišča. Do slovesnega odprtja smo uredili leseno oblogo na napušču, dvorišče, dovozno rampo, odrezali zid, drsna vrata in parkirišče pred objektom. Odpeljali smo kontejnerje, ki so bili tri leta naš začasni dom. Objekt je tako postal polno delujoč in z nekaj delovnimi akcijami tudi čist in domač. Konec leta je Občina Kamnik izgradila vodovod iz juga smodnišnice do objekta. V letu 2023 smo izolirali streho in nanjo postavili sončno elektrarno, ki nam bo zagotavljala potrebno električno energijo. Čaka nas še ureditev ograje na južnem delu objekta in nekaj lepotnih posegov. Trenutno čakamo še tehnični prevzem vodovoda, da bomo lahko objekt priklopili na vodovodno omrežje ter, urediti moramo še ploščad za potrebe pristajanja helikopterja.
Dosedanji predsednik društva Srečo Podbevšek je svojem nagovoru povedal, da ga je najbolj fasciniralo v preteklih letih, da smo uspeli povezati članstvo in da je zanj največji užitek to, ko je moštvo na terenu in gre hitra ekipa naprej, druga ekipa pa gre za njimi njim v podporo in si tudi ti zaslužijo priznanje in to je tisto, kar daje posebno zadovoljstvo ob zaključku njegovega mandata. To, da je društvo iz sredstev dohodnine, ki ga namenja javnost, prejelo 21.000 evrov kaže na to, da nam ljudje zaupajo. Še posebej se je za vso podporo, tudi finančno, zahvalil občini Kamnik in Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje.
Župan Matej Slapar se je članom društva in še posebej dosedanjemu predsedniku Sreču Podbevšku zahvalil za vse opravljeno delo. »Ogromno dela naredite, kar ni samoumevno. Ste redki ljudje v tem času hitenja, ko se vrednote izgubljajo. Ljudje vam zaupajo in so vam hvaležni. Občina je ob vaši stiski s prostori strnila vrste in pomagala po svojih močeh. Zadovoljen sem, da je Srečo Podbevšek po neštetih variantah za lastne prostore prevzel funkcijo vodenja društva in ste uspeli najti lokacijo, ki je res vrhunska. Prav za te zasluge mu bo občina podelila srebrno občinsko priznanje. Lansko leto bo zapisano v zgodovino gorništva na Kamniškem, vi ste dobili svoje prostore, planinsko društvo pa je obnovilo obe koči. Vse to je za prihodnje čase in generacije. Vi ste upanje, da gre svet v pravo smer.«
Tudi predsednik GRZS Gregor Dolinar se je zahvalil članom društva in še posebej predsedniku Sreču Podbevšku, za katerega je povedal, da mu je bilo v veselje sodelovati z njim. »Vi ste eno od GRS društev, ki je močno občutilo porast turizma v gorah, to je vsem dobro vidno. To je za turizem dobro, za GRS pa je dodatna obremenitev, a mi smo tu zato da pomagamo. Iskreno priznanje zaslužite zato, da ste z ogromno vloženega truda prišli do lastnih prostorov. Nekaj res pomenijo finance, nekaj pa je tisto, kar je skrito v ozadju, to je moč kolektiva. Veliko GRS društev ima neurejene prostore, vsem pa pravim, imejte Kamnik za zgled. Najprej morate sami nekaj narediti, potem lahko pomagajo še ostali. Vi ste se res izkazali, ste svetel zgled. Pri delu zveze ste bili manj prisotni, zdaj, ko ste zaključili delo doma, pa si želim, da bi se vaš prispevek na zvezi okrepil. Čaka nas veliko dela, spremembe statuta, razprava o normativnem številu idr., ravno zato pričakujem vašo aktivno udeležbo.«
Predstavnik Uprave RS za zaščito in reševanje Branko Sojer je povedal, da so prostori DGRS Kamnik vzorčen primer, kjer se je Uprava aktivno odzvala, vendar tudi zato, je društvo imelo pripravljene načrte. »Imeli ste voljo in trmo da nekaj naredite. Poleg gasilcev ste druga najbolj pomembna javna reševalna služba in najbolj obremenjena. Mi smo začeli izvajati konkretne korake da bomo zagotovili vozila, vložili v objekte idr. Vi ste dober recept, kako lahko lokalna skupnost sodeluje, vendar brez prostovoljnega dela ne bi mogli biti tako uspešni.«
V imenu Civilne zaščite je zbor pozdravil Matjaž Srša: »Zahvaljujem se za požrtvovalnost in predanost, ki jo vsak dan dajete našim občanom in turistom ob intervencijah ali v vsakdanjem življenju. V vaših srcih nosite sočutje. Ponosni ste lahko na sebe in vaše delo, tega se vsi premalo zavedamo kot družba ali posamezniki. V naši občini ste temelj zaščite in reševanja. V zadnjih letih opažamo trend naraščanja intervencij in sodelujočih reševalcev. Na vseh nas je, da se tega zavedamo in z vso odgovornostjo, strokovnostjo in pristopom prisluhnemo ter pomagamo drug drugemu. Tovarištvo, sodelovanje, poslušanje, spoštovanje, zaupanje, to so vrline gorskega reševalca. Vesel sem, da se lahko danes med vami in vaša pozitivna energija mi daje upanje, da bomo še naprej uspešno nadaljevali z delom. Verjamem, da nam bo tudi v prihodne uspelo pomagati, tako na intervencijah ali pri drugih nalogah. Iskrena hvala vsakemu od vas, zahvala pa tudi vašim družinam.«
Jernej Lanišek se je zahvalil za izkazano zaupanje in povedal, da namerava z ekipo nakazani trend delovanja, ki se je izkazal za učinkovitega, nadaljevati. »V časih, ko so največja gradbena dela za nami, se bomo osredotočili v znanje in izobraževanje, tudi preventivno delo. Čaka nas še nekaj dela na objektu na Veliki planini. Želim si tudi nekaj več druženja med člani, saj je to nujno potrebno tudi pri reševanju. Verjamem, da nam bo uspelo.«
Na zboru reševalcev so med častne člane sprejeli Toneta Trobevška ml. in Radivoja Nadvešnika. Znak za življenjsko delo je na nedavnem Zboru reševalcev prejel Frane Kemperle. Na zboru so podelili zlati znak GRZS Jerneju Lanišku, srebrni znak Marjani Hostnik in bronasti znak Rožletu Repanšku. Na letošnji podelitvi priznanj CZ sta dobila priznanje Sklad Okrešelj, katerega predsednik je Franci Vrankar in Matej Bizjak, oba člana DGRS Kamnik. V svoje vrste so člani društva sprejeli dva pripravnika za gorskega reševalca, Žigo Macedonija in Gala Kokelja, oba alpinista Planinskega društva Kamnik.
Povzel Vladimir Habjan; Foto: Vladimir Habjan