Irena Joveva, nosilka liste LMŠ za evropske volitve: “Treba je iti na volitve in uveljaviti to moč”
Evropski državljani bomo maja 2019 izbirali svoje predstavnike v Evropskem parlamentu. Z volitvami v Evropski parlament prebivalci vseh držav članic Evropske unije izberemo 705 predstavnikov, od tega 8 v Sloveniji, ki bodo v naslednjem petletnem mandatu zastopali naše interese v Evropskem parlamentu. Volitve v Evropski parlament bodo v vseh državah članicah EU potekale med 23. in 26. majem 2019, v Sloveniji bomo volili v nedeljo, 26. maja.
Uradna kampanja za evropske volitve se bo pričela 26 aprila 2019, je pa že večina strank javnosti predstavila svoje liste kandidatov, s katerimi bodo nastopili na letošnjih evropskih volitvah. Na volitvah bo s svojo listo kandidatov, katere nosilka je Irena Joveva, nastopila tudi tudi največja vladna stranka Lista Marjana Šarca (LMŠ), ki v teh na stojnicah pred upravnimi enotami po vsej Sloveniji zbira podpise podpore, s katerimi bodo vložili kandidaturo za volitve v Evropski parlament. Za zbiranje podpisov na terenu so se odločili, ker je to ena izmed oblik srečevanja z volivci na terenu, obenem pa stojnice pred upravnimi enotami obiskujejo tudi kandidati, s katerimi se lahko volivke in volivci pogovorijo, povedo svoje želje, podajo kakšne predloge …
Zbiranje podpisov podpore volivk in volivce v času uradnih ur člani domžalskega lokalnega odbora stranke LMŠ zbirajo tudi na stojnici pred Upravno enoto Domžale, danes pa se jim je na stojnici pridružila tudi nosilka liste LMŠ Irena Joveva, donedavno novinarka na POP TV. Na naše vprašanje o razlogih za kandidaturo nam je Joveva povedala, da je imela dovolj lastnega jamranja, kako Evropska unija ne vidi ljudi oziroma je preveč oddaljena od njih: »Ko sem dobila priložnost, da kot kandidatka aktivno sodelujem na letošnjih evropskih volitvah, sem bila sicer presenečena, po temeljitem razmisleku, pa sem se odločila, da ne želim več samo poročati o teh stvareh, ampak tudi soodločati. Verjamem, da lahko marsikaj naredim z neko novo željo in energijo.«
Povedala nam je, da so se v stranki odločili za zbiranje podpisov podpore na terenu in to predvsem zaradi tega, da kot kandidati pridejo do ljudi, da jih spoznajo in da slišijo njihove želje ter predloge. Klub temu, da ji nekateri očitajo politično neizkušenost, pa jim Joveva odgovarja, da političnih izkušen res nima, ima pa veliko drugih izkušenj, ki ji bodo prišle prav. »Vsi vemo, da so potrebne spremembe in če jih želimo doseči, jih bomo težko z enimi in istimi vzorci,« pojasni Joveva. Po njenih besedah Evropa zelo vpliva na vsakdanjik posameznika, tega pa se ljudje ne zavedamo dovolj. Sploh mladim se zdi vse samoumevno, zaradi tega tudi ne hodijo na volitve in največ jamrajo: »Prav zaradi tega jim želim sporočiti, da ni dolžnost iti na volitve, ampak je pravica in konec koncev odgovornost, ker se s tem soodloča. Preprosto rečeno, treba je iti na volitve in uveljaviti to moč.«
Z volitvami v Evropski parlament odločamo o smeri, v kateri bo naslednjih pet let delovala evropska politika na različnih področjih, kot na primer mednarodna trgovina, varnost, zaščita potrošnikov, boj proti podnebnim spremembam in gospodarstvo. Evropski poslanci oblikujejo novo zakonodajo, ob enem pa tudi skrbijo za demokratični nadzor drugih evropskih ustanov, na primer Evropske komisije.
Slovenski poslanci v evropskem parlamentu so voljeni neposredno na podlagi splošne in enake volilne pravice za dobo petih let. Volilni sistem je proporcionalen s preferenčnim glasovanjem, kar pomeni, da imamo volivci možnost, da neposredno vplivamo na izbiro kandidatov. S posamezne strankarske liste so izvoljeni kandidati, ki prejmejo največje število preferenčnih glasov.
Avtor: Miha Ulčar; Foto: Miha Ulčar