Načini za premagovanje strahu pred pokanjem

Praznični čas predstavlja velik izziv za naše domače ljubljenčke

Bližajo se božično-novoletni prazniki, ki nedvomno prinašajo veliko veselja, praznovanj, glasbe, k vsem tem pa spada tudi pokanje petard in spuščanje raket, kar pa našim ljubljenčkom predstavlja velik stres, saj imajo živali zelo izostren sluh.

Težko si predstavljamo, kaj živali prestajajo, ko zunaj poka in se blešči, vse to pa ponavadi spremlja še bučna glasba in glasna množica ljudi. Mnogi hišni ljubljenčki so namreč zelo občutljivi na glasne zvoke in svetlobne učinke pirotehnike, zato jim poskušajmo čim bolj ublažiti stres prihajajočih dni z naslednjimi nasveti:

1. Ustvarimo varen kotiček

Zaprimo rolete in polkna, da pride v prostor čim manj bliskanja in da zmanjšamo zvok. Zelo prestrašenim psom lahko damo ležišče ali boks v omaro, ki bo še dodatno pridušila zvoke. Nekateri psi se radi skrijejo pod posteljo ali za kavč. Dovolimo jim, ali pa jim še dodatno prilagodimo prostor na tem mestu. Pod posteljo jim lahko ustvarimo ležišče, da se bodo počutili še bolj varno, s treh strani postelje, pa lahko spustimo odejo, da nastane nekakšen brlog. Priložimo tudi oblačila ali odeje z našim vonjem, ki psa pomirjajo.

Prižgimo televizijo ali radijski sprejemnik, da nekoliko pridušimo zvok zunanjega dogajanja. Seveda tudi tukaj pazimo na glasnost in predvajamo poznane zvoke, ki žival pomirjajo. Dobra izbira je mirna klasična glasba.

2. Prilagodimo urnik sprehodov

Pred novoletno ali božično zabavo ali silvestrovanjem, svojemu psu zagotovite posebno veliko gibanja. Utrujeni psi so že v samem začetku precej bolj sproščeni in zadovoljni, kot psi, ki niso dobili dovolj gibanja in razvedrila. Zato vam priporočamo, da psu na dan zabav in ognjemetov privoščite zelo dolg sprehod, na katerem se z njim tudi poigrate. Na ta način bo pes zadovoljen, sproščen in precej manj dovzeten za stresne situacije.

Seveda to velja skozi celo leto, vendar pa je v decembru še toliko bolj pomembno, da imajo psi in mačke ovratnico opremljeno z vašim naslovom in telefonsko številko. To nam lahko olajša iskanje, če bi se zgodilo, da nam žival od strahu pobegne.

3. Naše stanje odseva stanje živali

Ostanimo mirni, ko vidimo, da se žival boji in je pretirano ne tolažimo ali božamo. Prigovarjajmo ji z mirnim glasom. Ves čas imejmo v mislih, da bo žival zaznala, kako se počutimo, zato poskusimo biti sproščeni.

Skušamo se obnašati kot običajno in žival večkrat pohvalimo za mirno vedenje. Četudi žival v strahu povzroči škodo (razgrize kakšen kos pohištva ali obleke, se od strahu ponečedi …), je nikakor ne kaznujmo, saj bomo s tem le še poslabšali situacijo!

4. Sprostimo hormone sreče

Če se le da in če psa ni preveč strah, naj dobi nekaj, kar bo lahko grizel ali glodal, ali pa kakšno igračko, napolnjeno s hrano.

Glodanje in hranjenje sproža hormone sreče. Hranjenje je za psa prijetno in bo umirilo strah okoli pokanja. Če je psa preveč strah, da bi jedel brikete, naj dobi nekaj slastnega. Hrano iz pločevinke ali meso lahko recimo namažemo na igračo ali na nekaj, kar žival rada gloda … Z lizanjem in grizenjem se žival namreč umirja.

5. Notri je bolj varno

Pse in muce, ki živijo zunaj, nujno sprejmimo v hišo! Psov nikoli ne vozimo na trge ali na odprto na praznovanje novega leta. Za novo leto, ko je pokanja največ, jih ne puščajmo samih doma. Ostanimo z njimi in praznujmo doma. Tako žival ne bo razmišljala o pokanju, ampak bo z vami na sproščen način vstopila v novo leto, se nalezla sproščenega vzdušja, dobila kak priboljšek in lepše preživela to zoprno stresno obdobje.

Okna naj bodo zaprta, zavese zagrnjene, še boljše je, če spustimo tudi rolete ali polkna. Na ta način iz okolja izločimo vizualne dejavnike (bliskanje ognjemetov), ki žival še dodatno vznemirijo.

6. Dodatna pomoč

Na tržišču obstaja tudi nekaj preparatov, s katerimi lahko pomirimo pse, ki so v stresu.

Eden od teh pripravkov so Bachove kapljice Rescue Remedy. Homeopatske kapljice deljujejo na ves organizem in pomagajo telesu urediti motnjo na področju, kjer se pojavi. Po štiri kapljice damo na priboljšek ali v gobček, enkrat do štirikrat na dan. Psu pomagajo, da se umiri in tako je stiska manjša.

Z dodajanjem naravnih preparatov za pomiritev moramo po navadi začeti že nekaj dni ali celo tednov prej, saj je potrebna akumulacija učinkovin v telesu.

Ne pozabite, da živali precej drugače doživljajo praznični čas, zato jim olajšajmo stiske, nudimo jim udobje in tolažbo ter jim omogočimo čim manj stresne praznike.

Vir: Mr. Pet

Foto: Pixabay

Tagi