Psa poleti NE puščajte v avtomobilu!

Poletni dnevi, čeprav lepi, prinašajo tudi nevarnosti za naše kosmatinčke. Da bi lahko uživali v poletju, je pomembno, da poskrbimo za njihovo ustrezno zaščito pred visokimi temperaturami, žgočim soncem in prevročim asfaltom. 

Senca in sveža voda

Psu pogosto dolivajte hladno vodo, saj se le ta v soparnem poletnem dnevu hitro segreje, še posebej, če je v kovinski posodi. Poskrbite, da bo imel vedno na voljo senco in omogočen umik v hladen notranji prostor.

Prilagojeni sprehodi

Sprehode prilagajajte glede na zunanjo temperaturo. Najbolje je psa peljati na sprehod zgodaj zjutraj ali pozno zvečer po gozdu ali senčnih poteh. Če stopite bosi na asfalt in se vam zdi prevroč, bo najverjetneje prevroč tudi za vašega kužka.

Psa NE puščajte v avtomobilu!

Psa NE puščajte v avtu niti takrat, ko je zunaj oblačno ali zgolj za pet minut. Temperatura v avtomobilu lahko hitro naraste tudi pri odprtem oknu. Ob zunanji temperaturi 20 °C po eni uri v avtomobilu doseže kar 46 °C. V najbolj vročih dneh, ko temperatura zunaj doseže 40 °C, lahko notranjost avta doseže več kot 68 °C. Če psa ne morete vzeti s sabo, naj vas raje počaka doma.

Pozor, pes v pregretem avtomobilu!

Omejena igra na prostem

Čeprav vaš pes res uživa v igri zunaj, mu v vročih dneh omejite čas in intenzivnost igre. Mladički in psi z veliko energije včasih ne vedo, kdaj je dovolj. Igro raje prestavite v notranje prostore – igra prinašanja mehkih igrač v klimatizirani dnevni sobi ali skrivanje priboljškov sta odlična načina za porabo energije. Če pa vaš pes obožuje vodo, mu omogočite kopanje ali plavanje v bližnjem potoku.

Toplotni udar

Toplotni udar se pojavi, ko pes ne more odvajati odvečne toplote. Simptomi vključujejo čezmerno sopihanje, hiter srčni utrip, rdeče dlesni in čezmerno slinjenje. Pes je lahko videti mlahav in utrujen. Če sumite, da je vaš pes doživel toplotni udar, ga takoj spravite v notranjost, mu ponudite hladno vodo ter na tla pogrnite mokro brisačo. Če se stanje ne izboljša, ga takoj odpeljite k veterinarju, saj toplotni udar lahko povzroči odpoved organov.

Toplotni udar pri psu

Karin Božič Zupančič; Foto: Image by Pexels from Pixabay

 

Tagi