Poletni sprehodi in nevarnosti v naravi: kačji ugrizi pri psih

Poletni dnevi so kot nalašč za raziskovanje narave s pasjimi prijatelji. Travniki, gozdne poti in grmičevje predstavljajo prostor neomejene radovednosti za psa. A prav ta radovednost ga lahko pripelje v stik z nevarnostjo, ki jo mnogi spregledajo – kačo.
V Sloveniji živi enajst vrst kač, od katerih so tri strupene. Njihov ugriz sicer ni vedno usoden, je pa lahko za psa zelo boleč, v določenih primerih pa tudi življenjsko ogrožajoč, zlasti če pride do ugriza v področje glave ali vratu.
Naravna radovednost, ki lahko pripelje do nesreče
Psi z nosom raziskujejo vsak kotiček narave. Če se na poti znajde kača, je pogosto dovolj le trenutek nepazljivosti. Največ ugrizov se zgodi prav med raziskovanjem grmovja, kjer se kače rade skrivajo. Ob ugrizu pes pogosto zacvili, postane nemiren ali prestrašen. Na mestu ugriza se hitro razvije oteklina, ki lahko v nekaj minutah močno naraste. Če ugriz ni takoj opazen, lahko lastnik posumil, da je nekaj narobe, šele ko pes začne kazati znake nelagodja, kot so zmedenost, umirjenost ali celo agresija.
Prepoznavanje ugriza
Ugriz kače najpogosteje pustita dve majhni vbodni ranici, vendar ju lahko gosta dlaka hitro zakrije. Mesto ugriza postane rdeče in vneto, lahko se pojavi krvavitev ali iztekanje tekočine. V nekaj urah lahko pride do oteklin in močne bolečine.
Znaki zastrupitve se največkrat pojavijo v prvih dveh urah, lahko pa tudi kasneje. Pes lahko postane apatičen, se slini, težko diha, v hujših primerih pa lahko pride do šoka, odpovedi organov in notranjih krvavitev.
Kako ukrepati ob ugrizu
V primeru ugriza je ključnega pomena, da ostanemo mirni. Pes naj se ne giblje, saj gibanje pospeši širjenje strupa po telesu. Če je ugriz v taco, jo je smiselno nežno obvezati in imobilizirati. Psa je nato treba čim prej odpeljati k veterinarju. Prevoz naj bo v ohlajenem vozilu.
Nikakor ne sesamo strupa, ne režemo rane in ne zategujemo mesta ugriza, saj lahko s tem povzročimo dodatno škodo.
Posebno ogrožene skupine psov
Ugrizi v predel glave ali vratu so zaradi bližine dihalnih poti še posebej nevarni. Večje tveganje predstavljajo tudi za pasje mladiče, starejše pse in tiste z že obstoječimi zdravstvenimi težavami.
Veterinarji opozarjajo tudi na možne zaplete po ugrizu, kot so okužbe, odmiranje tkiva, motnje v dihanju, odpoved ledvic in težave s strjevanjem krvi.
Preprečevanje ugriza
Popolne zaščite pred ugrizom sicer ni, a z nekaj previdnosti lahko zmanjšamo tveganje:
- V toplih mesecih se izogibajmo sprehodom po visoki travi in grmovju.
- Psa imejmo ves čas pod nadzorom, zlasti v naravnem okolju.
- V znanih habitatih kač naj pes hodi ob lastniku in ne raziskuje samostojno.
Narava ponuja številne čudovite trenutke, vendar se v njej skrivajo tudi nevarnosti. Dobro informirani skrbniki lahko s hitrim in pravilnim ukrepanjem preprečijo, da bi ugriz kače pustil hujše posledice.
Vir: pesmojprijatelj.si