Vodstvo Občine Domžale obiskalo Rod skalnih taborov Domžale v Bohinju in Stavčni vasi
Rod skalnih taborov Domžale (RST) letos praznuje že 70. leto delovanja in tudi v letošnjem letu jih je že tradicionalno obiskalo vodstvo Občine Domžale skupaj s predstavniki štaba Civilne zaščite Občine Domžale in Centra za zaščito in reševanje Domžale.
V sredo, 19. julija, so najprej obiskali mlajše tabornike v Stavči vasi. Ker je bil dan tematsko obarvan s temo »narobe dan«, so taborniki dan začeli z večerjo, nadaljevali pa s spustom zastave, kjer jih je pozdravila županja, mag. Renata Kosec: »Vsako leto z veseljem pridemo pogledat, kako preživljate čas na poletnem taboru in občudujemo taborni prostor, ki mu kar ni videti konca. Veseli nas, da je tabor iz leta v leto obiskan tako številčno in da se dobro znajdete tako v vročih poletnih dneh kot tudi v dneh, ko je vremenska napoved nekoliko slabša.«
Med 9. in 22. julijem sta se v Stavči vasi odvila dva tabora. Prvi teden je bil namenjen MČ tabornikom – medvedkom in čebelicam, torej vsem, ki obiskujejo 1. do 5. razred osnovne šole. Otroci so se med taborjenjem odpravili na bivak, se ohladili v reki Krki, skozi raznolike aktivnosti pa ponovili znanja, ki so jih pridobivali skozi vse leto. V sredo, 12. julija, so se na pot odpravili GG taborniki – gozdovniki in gozdovnice, oziroma tisti, ki obiskujejo 6. do 9. razred osnovne šole. Ti so se proti taboru iz Domžal odpravili z vlakom, po izstopu iz njega pa pot nadaljevali peš in pred prihodom v tabor prenočili tudi v bivakih. Na tako imenovanem Giga vikendu se je na tabornem prostoru zbralo preko 250 tabornikov – od najmlajših murnov do najbolj izkušenih tabornikov – grč, da so skupaj obeležili 70-letnico delovanja RST.
Delovanje tabornikov uspešno uresničuje načelo »mladi za mlade«, kar pomeni, da vse aktivnosti v celoti organizirajo mladi, izkušenejši taborniki za mlajše, ki se s svetom taborništva še spoznavajo in tiste, ki jim taborništvo že postaja način življenja. Taborovodja Gašper Poljanšek in starešina Jaka Deželak sta nam zaupala, da na taborjenju uživajo vsi – od najmlajših do najstnikov: »Da bo tabor ostal otrokom v lepem spominu so zaslužni predvsem vodniki, ki skrbijo za program in vzdržujejo stik z otroki. Pomembno je, da se veliko dogaja, saj je potem manj domotožja in predvsem najmlajši lažje preživijo čas stran od doma in staršev.« Vodnica Nika Tekavc, ki je tudi načelnica rodu, je dodala še, da tabori kot je ta in taborništvo na splošno otroke in mlade okrepijo z neprecenljivimi izkušnjami: »Pri otrocih in mladih se preko taborništva krepi samostojnost, iznajdljivost in še mnogo drugih kompetenc, ki jim bodo prišle prav v življenju. Tu se iz prve roke naučijo reševanja izzivov in prevzemanja odgovornosti za nastalo situacijo. Zanimivo je spremljati, kako vsako leto postajajo vedno bolj samozavestni in samostojni.«
Zbrane ob zastavi sta pozdravila tudi namestnik poveljnika Civilne zaščite Občine Domžale, Peter Gubanc, ki je povedal, da se veseli vseh, ki se bodo v bodoče kot prostovoljci pridružili enoti za zaščito in reševanje ter Andrej Jarc, direktor Centra za zaščito in reševanje Domžale in predvsem tabornik, ki je vse navzoče spomnil na začetke rodu: »Leta 2001, ko so taborniki začeli s taborjenjem na tej lokaciji, sem bil prvič taborovodja. Prvi tabor je bil izpeljan leta 1954, vse od tedaj pa je pod okriljem Roda skalnih taborov Domžale taborilo približno 15.000 Domžalčanov. Že 70 let uspešno dokazujemo, da stavek »enkrat tabornik, za vedno tabornik« niso le črke na papirju, pač pa tradicija, ki jo v Domžalah uspešno negujemo vsa ta leta.«
Dan kasneje so županja, mag. Renata Kosec, podžupan, Borut Ernestl, ter namestnik poveljnika Civilne zaščite, Peter Gubanc, obiskali domžalske tabornike Gozdne šole v Bohinju. Sprejeli so jih taborniki kluba Weor in SOS s taborovodjo Francem Mlakarjem in s predsednico Natašo Belle na čelu. V osmih dneh je v taboru bivalo kar 124 tabornikov, ki v nedeljo končujejo z letošnjo taborniško izkušnjo.
Avtor: Občina Domžale; Foto: arhiv Občine Domžale