Trobenta povezala švicarski Wikon in Mengeš
V drugi polovici junija je godba iz švicarske vasi Wikon na povabilo nekdanjega člana Rudija Pirnata, ki je dolga leta živel in delal v Švici, nastopila tudi pri nas. Nastop je povezal švicarski Wikon in Mengeš, saj je pri tej godbi nekaj časa igral tudi Franc Kompare, zdaj član mengeške veteranske godbe.
»Pred leti me je moj prijatelj Rudi Pirnat, ki igra pozavno v godbi iz švicarske vasi Wikon, povabil k sodelovanju,« pravi Franc Kompare. »Leta 2008 so v Wispu pripravili festival švicarske glasbe in ker niso imeli trobentača, me je Pirnat vprašal, če bi lahko pomagal pri godbi. Kakšna dva meseca sem hodil na vaje, ker sem bil takrat v Švici. Na festivalu, na katerem je sodelovalo 52 godb, smo imeli velik uspeh. Godbe so nastopale pred vsako gostilno in restavracijo v vasi, vse skupaj pa je trajalo od 12. do 21. ure. V ta kraj prihajajo turisti iz celega sveta, festival pa ima dolgo tradicijo. Kar nekaj časa sem pomagal pri tej godbi, dobil sem celo svojo uniformo.«
Ko je Kompare pred tremi leti za stalno odšel iz Švice, so se poslovili, z upanjem, da se bodo še kdaj srečali. »Po nekaj letih se je Rudi Pirnat, ki zdaj po mnogih letih dela in življenja v Švici živi z ženo Metko v Ankaranu, odločil, da to godbo povabi v Slovenijo,« pripoveduje mengeški trobentač. »Večina godbenikov še ni bila v Sloveniji, zato se je Rudi odločil, da jim pokaže našo obalo in naše kraje. Člani godbe iz Wikona so tako 16. junija prispeli v Ankaran, kjer so jih lepo sprejeli. Nato so naslednji dan obiskali Postojnsko jamo, želeli pa so si ogledati še našo lepo Ljubljano. Z ženo Esther sva se odločila, da jih z ladjo popeljemo po Ljubljanici. V soboto popoldan so se z avtobusom pripeljali na Livado, kjer so se vkrcali na ladjo in se podali do Tromostovja. Med drugim so si ogledali še Ljubljanski grad in staro Ljubljano.«
Franc Kompare (levo) in Rudi Pirnat.
Kot član mengeške veteranske godbe, ki je pred kratkim praznovala 15-letnico delovanja, je Franc Kompare prišel na zamisel, da bi jubilej godbe okronali z nastopom, predvsem pa s presenečenjem, ki so ga pripravili gostom iz Švice. »Ko so se vrnili v gostilno na Livadi, kjer so imeli večerjo, smo jih presenetili z našim nastopom,« je še povedal Kompare. »Ko so sedeli in čakali, smo prišli izza vogala gostilne in seveda zaigrali. Tako so bili presenečeni, da so vsi vstali, ploskali in jokali. Kaj takega še nismo doživeli. Prepričani so bili, da je bilo z ogledom Ljubljane konec njihovega kratkega obiska v Sloveniji. Program je vodila moja žena Esther Kompare, ki je povedala nekaj zanimivosti o glasbi in o Mengšu, med drugim o EGS, evropskem glasbenem središču, ko smo že leta 1986 zakopali kamen, ki označuje to središče, pa o tem, da ima Mengeš enajst pevskih zborov in devet akademsko izobraženih glasbenikov, ki so med drugim študirali v tujini in so nekateri med njimi svetovno znani, da o številnih izdelovalcih glasbil niti ne govorimo. Nastopil je tudi naš kvintet, sestavljen iz članov mengeške veteranske godbe. Gostom iz Švice smo pripravili tudi manjša darila, nato pa so se vrnili v Ankaran oziroma v Koper, kjer so prenočevali. Naslednji dan so se z avtobusom odpeljali proti Švici. Ob vrnitvi domov so se spet oglasili in se še enkrat zahvalili za vse, kar smo jim pripravili med njihovim kratkim bivanjem pri nas, da so spoznali enkratne kraje, ki so najlepši v tem delu Evrope. Potrdili so še, da bo prihodnje leto kar nekaj družin prispelo na dopust v Slovenijo. Prav tako smo z veseljem sprejeli povabilo, da bomo tudi člani mengeške veteranske godbe lahko nastopili v Švici.«