Švicarska zlata medalja za velikoplaninski sir trnič

Na prvem tekmovanju ALP’24 International Alpine Food Contest v Stansu so ob koncu leta izbrali najboljše specialitete Alp in navdušili več kot 2.500 obiskovalcev.

Prva mednarodna tržnica in tekmovanje za regionalne izdelke iz Alp, ALP’24, je v Culinarium Alpinum v Stansu naletela na veliko zanimanje. Z impresivno udeležbo 337 izdelkov iz različnih alpskih držav na tekmovanju in 48 stojnicami v nekdanjem kapucinskem samostanu Culinarium Alpinum je dogodek minuli konec tedna privabil več kot 2.500 obiskovalcev, ki jih je navdušila raznolikost alpskih specialitet. Zlato medaljo je prejel tudi unikatni, edinstveni velikoplaninski sir trnič.

Nagrajeni izdelki iz Alp – zlata medalja za trnič

Strokovna žirija je med 337 izdelki, ki jih je prijavilo več kot 100 proizvajalcev iz alpskih držav Francije, Italije, Avstrije, Slovenije in Švice, z zlatimi, srebrnimi in bronastimi priznanji nagradila 95 izjemnih regionalnih izdelkov v petih kategorijah. Zlato medaljo je prejel tudi unikatni, edinstveni velikoplaninski sir trnič, ki ga v Kamniku oziroma na Veliki planini po tradicionalnem postopku in receptu izdeluje sirarka Sonja Kropivšek iz kmetije Pr’ Gabršk v Češnjicah v Tuhinju. Vse mleko pridelajo izključno doma, uporabijo pa ga za izdelavno raznovrstnih mlečnih izdelkov, med katere sodijo različne vrste sirov, kot sta mehki sir in sir za žar, navadna in albuminska skuta, jogurti, … prav tako pa ponujajo tudi domače surovo mleko. Sonja sodi med mlajše izdelovalke trniča. Postopka izdelave tega prav posebnega sira, značilnega za Veliko planino, se je učila pri pokojni Rezki Mali, ki je kot edina vrsto let ohranjala to etnološko izročilo. Z izdelavo trniča se je začela ukvarjati pred 11 leti, in sicer na pobudo Zavoda za turizem, šport (in kulturo) Kamnik. Takrat je začela nastajati kulinarična znamka Okusi Kamnika in trnič je bil eden izmed jedi, ki je bil skoraj pozabljen.

Trenutno trnič izdelujejo še nekateri pastirji na Veliki planini, vendar gre za manjše količine. Trnič je zahteven za izdelavo, saj zanj potrebujemo kar dva litra mleka. Sam proces traja tri dni, pri čemer je veliko ročnega dela. Sonja poskuša izdelati trniče v takšnih količinah, da jih lahko ponudi obiskovalcem in trgovinici na TIC točki v Kamniku. Glavnina povpraševanja po tem spominku je predvsem v poletnem času, ko sta Velika planina in Kamnik dobro obiskana.

Trnič je velikoplaninski sir prepoznavne oblike, ki so ga v 19. in v začetku 20. stoletja izdelovali pastirji na planini ter ga podarjali svojim izbrankam. Celotna izdelava trniča je ročna, tudi gnetenje, ki sledi, in oblikovanje, nekateri temu pravijo oblikovanje ženskih prsi, drugi zvonika. Danes je izredno cenjen in prepoznaven izdelek, ki ga je mogoče kupiti le v nekaj skrbno izbranih trgovinah pri nas. Trnič je znan po svoji značilni obliki. Je hruškaste oz. čebuličaste oblike. Ožji je pri dnu in širok proti vrhu ter s ’’turnčkom’’ in je seveda okrašen. Vsak trnič mora biti opisan s pisavo, to je nekakšen lesen pečatnik z izrezljanimi podobami iz narave, srci, katoliškimi simboli, … Tako ga Sonja izdeluje tudi danes. Uporablja več različnih pisav, s katerimi predstavi več različnih motivov.

Trnič je trdi sir, ki ga uporabljamo tako, da ga naribamo. Dobro se poda predvsem k testeninam in rižotam, lahko pa ga uporabljamo vsestransko kot začimbo k jedem (npr. na pečen krompir ali golaž).

Svoje izdelke prodajajo na kamniški tržnici ob torkih in sobotah dopoldan, kupci pa jih lahko obiščejo tudi na njihovi kmetiji v Češnjicah. Trniči pa so na voljo tudi na Veliki planini, na kamniškem TIC-u, v trgovinici Zlata ptička v Kamniku in v Aljaževih dobrotah na ljubljanski tržnici.

Tako se je trnič znašel v najvišji družbi svetovno poznanih konkurentov in nagrajencev, ki so prejeli prestižne nagrade “odličnost” tudi za najboljši izdelek v vsaki kategoriji:
– Kategorija A – Mlečni izdelki
Sbrinz AOP Käserei Bürg GmbH, 6374 Buochs/NW, Švica
– Kategorija B – pekovski, slaščičarski in slaščičarski izdelki
Panettone tradicionalni Pekarna-Confectionery-Café Weber AG, 7260 Davos Dorf/GR, Švica
– Kategorija C – Meso in ribji izdelki
Prosciutto crudo Macelleria Scalino SA, 7745 Li Curt/GR, Švica
– Kategorija D – izdelki iz sadja, zelenjave, medu, olj, kisov in brezalkoholnih pijač
Sirup iz rdeče bazilike Zunaj Brugghofa, 39020 Schnals, Italija
– Kategorija E – Alkoholne pijače (razen vina)
TAB – Terre à Boire Distillerie l’eau folle, 73600 Moutiers, Francija

Naziv “najboljši proizvajalec” je bil podeljen proizvajalcem, ki so predložili vsaj štiri izdelke v zadevni kategoriji in prejeli najboljšo povprečno oceno.
Najboljši proizvajalci
– Kategorija A – Mlečni izdelki
Taddei Fabio, 6724 Ponto Valentino (TI), Švica
– Kategorija B – pekovski, slaščičarski in slaščičarski izdelki
Chnusper-Becke AG, Boillat Antoine, 3778 Schönried (BE), Švica
– Kategorija C – Meso in ribji izdelki
Boucherie du Rawyl – Le Montagnard, Gerber Pascal, 3977 Granges (VS), Švica
– Kategorija D – izdelki iz sadja, zelenjave, medu, olj, kisov in brezalkoholnih pijač
Beerenhof Burger Irene, 39039 Villabassa, Italija
– Kategorija E – Alkoholne pijače (razen vina)
Distillerie l’eau folle, Blanc Rudy, 73600 Moutiers, Francija

Napovedan uspešen začetek in nadaljevanje

Organizatorji ALP’24 se lahko na prvo izdajo ozirajo z zadovoljstvom. Andres Lietha, direktor fundacije KEDA/CULINARIUM ALPINUM, pojasnjuje: “Uspelo nam je postaviti izdelke iz Alp in njihove proizvajalce v središče pozornosti ter navdušiti široko občinstvo. Že zdaj se veselimo nadaljevanja pod imenom ALP’26 čez dve leti.”

Čudovita alpska raznolikost

Na 47 stojnicah so proizvajalci ponujali vpogled v kulinarično raznolikost Alp. Švicarske Alpe so bile v celoti zastopane s proizvajalci od Valaisa, osrednje Švice in Ticina do Müstaira v

Graubündnu. Iz Avstrije je bil predstavljen sir Ennstaler Steirerkas, drobljiv izvirni alpski sir, ki je bil nagrajen z medaljo. Iz Italije je Butéga Valtellina predstavila številne svoje proizvajalce, od katerih so štirje prejeli medalje ALP’24.

Uspeh prireditve in veliko zanimanje javnosti kažeta na potencial alpskih proizvodov kot kulturnega in gospodarskega bogastva. Tudi Marie Pfammatter iz organizacijskega odbora se ozira na tri intenzivne dni. “Zelo smo zadovoljni in veseli, kako je potekala prireditev. Uspešno smo dosegli svoj cilj, da alpske izdelke približamo širši javnosti, in veselimo se, da bomo na tej poti nadaljevali.”

Vse dobitnike medalj ALP’24 najdete na spletni strani
Kontakt in poizvedbe:
Andres Lietha, direktor fundacije KEDA/Culinarium Alpinum, tel.: +41 79 633 91 21, e-pošta: info@alp24.ch
Susanne Bonetti, komunikacije, Fundacija KEDA/Culinarium Alpinum, tel.: +41 41 619 17 07, e-pošta: info@alp24.ch

Forum kot platforma za trajnostni razvoj

V petek, 8. novembra 2024, se je forum ALP’24 osredotočil na trajnostni razvoj v Alpah in obravnaval vprašanje “Regionalni proizvodi kot gonilo razvoja v Alpah?”. Dialog z mednarodnimi predstavniki kmetijstva, predelave, politike, turizma in drugih sektorjev je ustvaril dragocene sinergije in okrepil mrežo deležnikov v alpskem prostoru. Vrhunec foruma je bila podelitev nagrade “Cercle régional” družbama “Ticino a Te” in “Ticino a tavola”, ki sta se odlikovali z zglednimi regionalnimi vrednostnimi verigami od proizvodnje in distribucije do prodaje v gostinstvu, turizmu in hotelirstvu. Nagrado sta podelila Zvezni urad za kmetijstvo FOAG in Državni sekretariat za gospodarske zadeve SECO.

Avtor: Zavod za turizem in šport Kamnik, Foto:  Miro Hrkalović

Sonja Kropivšek: “Sir trnič ima prav poseben okus in obliko.”

Tagi