Projekt Hrana ni za tjavendan združuje šole iz naše okolice

Projekt Hrana ni za tjavendan, ki ga izvaja program Ekošola v sodelovanju s podjetjem Lidl Slovenija, letos vstopa v svojo enajsto sezono. Glavni cilj projekta je ozaveščanje mladih o problematiki zavržene hrane ter spodbujanje zmanjševanja njenega nastanka. Letos se mu je pridružilo 302 vzgojno-izobraževalnih ustanov iz vse Slovenije, med njimi tudi več šol iz naše okolice, ki aktivno prispevajo k trajnostnemu razvoju in krepitvi okoljske zavesti pri mladih.

Iz naše okolice v projektu sodelujejo: OŠ Toma Brejca Kamnik, OŠ Dragomelj, OŠ Marije Vere Kamnik, OŠ Vodice, OŠ Stranje, OŠ Domžale (POŠ Ihan), OŠ Dob (vključno s POŠ Krtina), OŠ Venclja Perka Domžale, OŠ Rodica, OŠ Roje, OŠ Jurija Vege Moravče, Srednja šola Domžale ter Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra Kamnik.

Te šole in vrtci izvajajo raznovrstne aktivnosti, kot so merjenje količin odpadne hrane, raziskovanje vzrokov za njen nastanek ter priprava receptov za jedi iz ostankov hrane v okviru natečaja “Reciklirana kuharija”. Prav tako se osredotočajo na ozaveščanje otrok in mladih o preudarni porabi hrane ter uvajanje trajnostnih praks, kot so načrtovanje jedilnikov, zmanjševanje prehranskih presežkov in spodbujanje pravilnega ravnanja z ostanki hrane.

V lanskem šolskem letu so sodelujoče ustanove dosegle izjemne rezultate – povprečno so zmanjšale količine zavržene hrane za 32 %, nekatere celo za več kot 90 %. Letos si šole prizadevajo te številke še izboljšati.

Kakšne so letošnje novosti?

Letos projekt prinaša nove vsebine, kot je sklop Hranozavest, ki spodbuja preudarno in odgovorno ravnanje s hrano. Dodan je tudi nov nagradni natečaj STRAN PA NE BOMO METAL’!, ki ga je pripravilo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE.

V natečaju bodo učenci osnovnih šol raziskovali problematiko zavržene hrane, iskali rešitve in predstavljali svoje zamisli. Poleg tega bodo v tradicionalnem natečaju Reciklirana kuharija ustvarjali recepte iz sestavin, ki bi sicer končale v smeteh. Najboljši recepti bodo objavljeni v knjižici, ki bo služila kot navdih za trajnostno kuhanje.

Zakaj je projekt pomemben?

Odpadna hrana predstavlja velik izziv – kar 44 % vse odpadne hrane nastane v gospodinjstvih, a pomemben delež nastaja tudi v šolah in drugih javnih ustanovah. Šole iz naše okolice s svojim zgledom dokazujejo, da lahko z majhnimi, a premišljenimi koraki dosežemo velike spremembe, tako na lokalni kot širši ravni.

S projektom Hrana ni za tjavendan ne spodbujajo le zmanjšanja odpadne hrane, ampak tudi širijo hranozavest – odgovoren odnos do hrane, ki vodi v manj zavržkov, trajnostno porabo virov in bolj zdrav življenjski slog.

Avtor: Karin Božič Zupančič; Foto: Pigac.si

Tagi