Pozor! Ne storite teh napak pri izbiri in postavitvi ograje!
Za mnoge lastnike stanovanj je postavitev ograje okoli svojega doma nujna. Ne glede na to, ali jo želite postaviti zaradi estetike ali varnosti, pa je ključnega pomena, da je ograja pravilno izbrana in nameščena.
Ograje so nepogrešljiv del vsakega doma, saj pripomorejo k večji varnosti in estetiki. Dejstvo pa je, da so nekatere napake pri izbiri in postavitvi ograje zelo pogoste.
V nadaljevanju jih bomo natančno predstavili, saj se jim boste tako lažje izognili.
Pomen pravilne izbire in postavitve ograje
Zunanja ograja je dolgoročna naložba, ne glede na to, ali jo postavljate zaradi estetike ali varnosti. Ta pomemben podatek pa je potrebno imeti v mislih, ko boste izbirali in postavljali vašo naslednjo ograjo.
Le pravilno izbrana in nameščena ograja vam bo služila še vrsto let, ustrezala svojemu namenu ter v celoti zadovoljila vašim željam in potrebam. S pravilno izbiro pa si boste olajšali tudi vzdrževanje in preprečili, da bi svojo odločitev kasneje obžalovali.
Izbira in postavitev nove ograje se torej začne s poznavanjem nekaterih ključnih napak, ki jih lastniki stanovanj storijo zelo pogosto. Spoznajte jih!
1) Neustrezna izbira materiala ograje
Ni potrebno posebej podarjati, da je za zunanjo ograjo potrebno izbrati pravi material. Danes je na trgu na voljo ogromno različnih možnosti, zato ni nič nenavadnega, da je napačna odločitev glede materiala zelo pogosta napak pri izbiri ograje.
Vzemite si čas in temeljito raziščite, kateri materiali so vam trenutno na voljo. Dobro spoznajte njihove prednosti in slabosti, hkrati pa pomislite na svoje potrebe in želje. Pri izbiri materiala ograje vedno imejte v mislih, da je od tega odvisna zahtevnost vzdrževanja in življenjska doba ograje.
2) Neupoštevanje namena ograje
Kot smo že v uvodu zapisali ima ograja pomembno estetsko funkcijo, hkrati pa poskrbi za varnost naše lastnine in večjo zasebnost. Katera od omenjenih funkcij vam je najbolj pomembna, je ključnega pomena pri izbiri ograje oziroma njenem slogu.
Če je v ospredju estetika, potem poskrbite, da se ograja ujema s preostalo arhitekturo vašega doma in njegovo okolico. Če pa sta na prvem mestu varnost in zasebnost, potem izbirajte med slogi ograje, ki vas bodo učinkovito varovali pred radovednimi pogledi sosedov in mimoidočih ter vašo lastnino zaščitili pred tatovi.
3) Neupoštevanje zahtevnosti vzdrževanja ograje
Vse dvoriščne in balkonske ograje so izpostavljene zunanjim dejavnikom, zato je popolnoma logično, da sčasoma izgubijo svoj prvotni videz, prav tako pa je ogrožena varnost. Vse zunanje ograje je potrebno redno vzdrževati, kar pa je odvisno predvsem od izbire materiala ograje.
V splošnem velja, da so kakovostnejši materiali morda dražji, vendar praviloma zahtevajo bistveno manj vzdrževanja in imajo daljšo življenjsko dobo. Če na primer za redno vzdrževanje ograje enostavno nimate dovolj časa, potem lesena ograja v nobenem primeru ni za vas, saj jo je potrebno redno brusiti in barvati. Namesto tega so veliko boljša izbira alu ograje, ki so trpežne in ne zahtevajo posebnega vzdrževanja.
4) Nepravilne meritve ograje
Ena od možnih napak pri izbiri in postavitvi ograje so tudi nepravilne meritve. Neverjetno je, kako hitro se lahko zgodi, da lastniki stanovanj enostavno pozabijo, da je višina in dolžina ograje eden ključnih dejavnikov pri njeni izbiri.
Le redko se zgodi, da je dvorišče popolnoma urejeno in kvadratne oblike. Zato je potrebno biti pri izmerah dimenzij dvoriščne ograje še toliko bolj previden. Najlažje pa je, da meritve prepustite strokovnjakom, oziroma izbranemu ponudniku zunanjih ograj.
Še bolj pogosta napaka pa je izbira neustrezne višine ograje. Ta dejavnik je odvisen predvsem od namena ograje, zato si morate najprej odgovoriti na vprašanje, čemu bo ograja služila.
Medtem, ko je za balkonske ograje točno določeno, da mora biti visoka vsaj 1 m, pa imate pri izbiri dvoriščne ograje nekoliko več svobode. Kljub temu se vam izbira prenizke ograje lahko hitro maščuje, zato je o tem potrebno dobro razmisliti, hkrati pa preveriti lokalne predpise.
5) Neupoštevanje predpisov
In ravno neupoštevanje predpisov je naslednja zelo pogosta napaka pri izbiri in postavitvi ograje. Pri tem je dobro vedeti, da ograje nižje od 2,2 m sodijo med enostavne objekte in zanje ne potrebujete gradbenega dovoljenja.
Če pa je ograja višja od 2,2 m, gre za gradnjo nezahtevnega objekta, zato boste potrebovali gradbeno dovoljenje, ki pa ga pridobite v posebnem skrajšanem postopku in vse formalnosti glede tega uredite na upravni enoti ali preko spletnega obrazca.
Pogosto se zgodi, da je ograja postavljena preblizu meje. Postavitev ograje in njena oddaljenost od meje je določena v prostorskem aktu posamezne občine, zato se o tem temeljito pozanimajte, predno boste postavili ograjo, ki meji na občinsko cesto. Če želite dvoriščno ograjo postaviti točno na mejo z vašim sosedom, potem boste potrebovali tudi njegovo soglasje, če pa jo postavite skladno z odmikom od parcelne meje, potem soglasje ni potrebno.
Če izbirate novo ograje, potem se izognite zgornjim napakam in prepričani smo, da vam bo dolgo služila! In če pri tem potrebujete dodatni nasvet, se obrnite na izbranega ponudnika ograj.
Naročnik oglasa: Alu ograje Guardi