OŠ Preserje pri Radomljah v nominaciji za najbolj kulturno šolo leta 2013
V petek, 20. septembra 2013, bo znano katere osnovne šole, so si letos prislužile naziv »Kulturna šola«, in najboljšo med vsemi, »Najbolj kulturna šola leta 2013.« Za najvišja priznanja je letos nominiranih osem osnovnih šol, med njimi je tudi Osnovna šola Preserje pri Radomljah.
Na zaključni prireditvi, ki bo potekala v petek 20. septembra 2013, bo Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD) v sodelovanju z OŠ Davorina Jenka Cerklje na Gorenjskem (najbolj kulturno šolo preteklega leta) ter Občino Cerklje na Gorenjskem, razglasil imena 53 osnovnih šol, ki so si letos prislužile naziv »Kulturna šola«, in najboljšo med vsemi, »Najbolj kulturna šola leta 2013.« Na zaključni prireditvi, na kateri bodo obeležili deset let uspešnega projekta, pričakujejo približno 300 otrok in njihovih mentorjev iz različnih slovenskih osnovnih šol.
Na zaključni prireditvi, bo JSKD posebna priznanja podelil še najboljši kulturni srednje veliki in mali oziroma podružnični osnovni šoli ter šestim šolam, ki izstopajo na posameznih področjih kulturnega udejstvovanja in ustvarjanja (glasbeno, likovno, literarno, gledališko, lutkovno, folklorno, filmsko področje in področje kulturne dediščine). Za najvišja priznanja so letos nominirane OŠ Preserje pri Radomljah, OŠ Brežice, OŠ Šentjernej, Zavod sv. Stanislava – OŠ dr. Alojzija Šuštarja, OŠ Gorišnica, OŠ Frana Malgaja Šentjur, OŠ Radlje ob Dravi in OŠ Zbora odposlancev Kočevje.
Na OŠ Preserje pri Radomljah pokrivajo vsa področja kulturnega udejstvovanja in ustvarjanja
Vodja projekta Kulturna šola na OŠ Preserje pri Radomljah, Jasmina Pogačnik, nam je povedala, da so se na razpis prvič prijavili marca lani in prvega septembra istega leta, so že dobili naziv kulturna šola. Ker imajo na šoli izredno veliko področij kulturnega udejstvovanja in ustvarjanja, so v letošnjem letu v nominaciji tako na posameznih področjih, za najbolj kulturno veliko osnovno šolo in za najbolj kulturno osnovno šolo 2013.
Na šoli pokrivajo vsa področja kulturnega udejstvovanja in ustvarjanja (glasbeno, likovno, literarno, gledališko, lutkovno, folklorno, filmsko področje in področje kulturne dediščine). Vse skupaj pa je preplet vsega in bi ga lahko strnili v en kolaž. Na šoli imajo izredno močno gledališko skupino, s katero vsak mesec pripravijo novo predstavo. Z otroškim abonmajem pa nastopajo tudi v Kulturnem domu v Radomljah. Učitelji tudi preko raznih nalog spodbujajo učence h kreativnosti v prostem času. Tako pogosto v prostem času iz kakšne naloge ali domačega branja, ki si ga učenci izberejo sami, nastane film, ki ga učenci posnamejo in zmontirajo sami, je še povedala Pogačnikova.
Za več kulture v osnovnih šolah
S projektom Kulturna šola in razglasitvijo najboljših želijo predstaviti najbolj kakovostne dosežke osnovnih šol na področju kulturnih dejavnosti ter širšo javnost seznaniti s primeri dobre prakse. Želijo, da bi projekt iz leta v leto spodbujal šole, da bi svojim učencem ponudile čim bolj kakovostne, raznolike in predvsem brezplačne kulturne dejavnosti, ki niso del šolskega kurikula, kar pomeni, da se dogajajo v času po pouku. V desetih letih jim je uspelo velik del šol in javnosti prepričati o pozitivnem vplivu kulturno umetnostne vzgoje – doslej so naziv kulturna šola podelili že več kot 250 osnovnim šolam od približno 450, pri čemer morajo šole naziv obnoviti vsake tri leta. Trenutnih nosilk naziva je skupaj z letošnjimi približno 200.
Smernice za pridobitev naziva kulturna šola
Za naziv kulturna šola lahko kandidirajo šole, ki ustrezajo naslednjim pogojem:
- najmanj tri leta razvejanega in kakovostnega kulturnega življenja na več kot treh kulturnih področjih (glasba, gledališče, lutke, folklora, film, video, ples, likovna, fotografska dejavnost, varovanje kulturne dediščine…), ki vključuje večje število učencev in učiteljev;
- programi se izvajajo pretežno v okviru izbirnih predmetov in obšolske dejavnosti;
- šola spodbuja mentorsko delo učiteljev ter njihovo izobraževanje na področjih kulture in umetnosti;
- šolske kulturne skupine redno sodelujejo na revijah, srečanjih, festivalih in tekmovanjih;
- redno prirejajo kulturne dogodke, namenjene učencem;
- pripravljajo kulturne programe za širšo javnost;
- omogočajo dejavnosti drugih kulturnih društev in skupin v svojih prostorih.