Zadnji dan v avgustu, 31. avgusta 2024, so po Mengeškem polju kolesarili prav posebni biciklisti – vsi so sedeli na starinskih kolesih, starih tudi več kot sto let. In večina kolesark in kolesarjev je bila od nog do glave oblečena v več desetletij staro opravo. Drugi rally v Grobljah, ki ga je organiziralo Turistično društvo Jarše – Rodica, je na srečanje privabilo tudi precej starodobnih kolesarjev, ki jih druži ljubezen do kolesarjenja po starem. Udeleženci kolesarjenja so se zbrali na dvorišču kulturnega doma v Grobljah v senci mladega lipovega drevoreda, ki sega od železniške postaje do kulturnega doma. Tu so kolesarje organizatorji najprej registrirali in razdelili štartne številke.
Poleg nekaj vaških kolesarjev iz Rodice, Jarš in Domžal, se je na drugem rallyu zbralo lepo število starodobnih kolesark in kolesarjev iz Društva Rovtarji iz Škofje Loke ter Kamniške grče iz Kamnika. Društvo Rovtarji iz Škofje Loke s svojimi starodobnimi smučarji in kolesarji po starem so zanimiva druščina, ki poleg koles in kolesarjenja poskrbijo tudi za atraktivno vožnjo z velecidom (visokim kolesom) za humor in zvrhan koš dobre volje – velecid so pripeljali tudi v Groblje. Začetki društva “Rovtarji-Smučanje po starem” segajo v leto 1998. Takrat so se v Poljanah v gostilni “Na Vidmu” prvič sestali. Glavni pobudnik ustanovitve društva je bil Aci Novinc iz Škofje Loke, ki je postal tudi njihov prvi predsednik. Leta 2004 je predsedniško funkcijo prevzel Brane Tavčar. Poleg tega, da se smučajo s starimi smučmi in se okrog vozijo s starimi kolesi, jih spremlja tudi ansambel Suha špaga, ki deluje v okviru društva. Da s pričetkom pomladi ne bi zamrle njihove aktivnosti, so na podstrešjih poiskali stara kolesa in z njimi prekolesarili že velik del Slovenije in Avstrije. Kot spremljevalna skupina so sodelovali na različnih prireditvah, tako so na Grobeljski rally pripeljali sama stara kolesa od letnika 1922 do 1955. Kolo z lesenimi platišči in lesenimi strešicami ter s tremi prestavami je bila prava atrakcija.
VIDEO
Podobno kot v Škofji Loki, Radovljici in nekaterih drugih krajih po Sloveniji, so se leta 2008 tudi v Kamniku zbrali ljubitelji starih koles, ki večinoma izhajajo iz skupine starosvetnih smučarjev Kamniške grče. Pozimi se po vsej Sloveniji srečujejo ljubitelji smučanja po starem, poleti pa je bila kar nekakšna praznina, zato so se po zgledu nekaterih podobnih skupin tudi v Kamniku leta 2008 zbrali tisti, ki doma hranijo tudi stara kolesa. Jožef Baronik doma hrani kar sedem starodobnikov, koles, med katerimi najstarejši nosi letnico 1927 – le-ta je pripeljal tudi v Groblje.
Za naš portal je nekaj besed spregovorila Metka Klemenc iz TD Jarše – Rodica, sicer tudi strastna zeliščarka, ki bo imela 16. septembra 2024 v Grobljah razstavo zelišč in starih čajnikov. Metka je povedala, kako so v Jablah na travniku pred gradom organizirali razstavo starodobnih traktorjev in ostalih vozil, tako so že pred leti razširili razstavo tudi na starodobna kolesa. Kar nekaj let nazaj so organizirali prvi rally, potem nekaj let nič, sedaj pa so se odločili, da bi ta dogodek postal tradicionalen. Prireditev je vodila Vida Strajnar, za varnost ob poti pa so poskrbeli člani TD Jarše – Rodica, iz vrst gasilcev pa Boris Razpotnik.
Po registraciji je karavana starodobnikov na čelu z mladimi kolesarji krenila na pot po asfaltirani stezi mimo cerkve sv. Mohorja in Fortunata v Grobljah do skladišča podjetja Vistra, kjer so morali opraviti preizkus vožnje slaloma med stožci, zatem pa so se odpeljali v smeri mogočnega Napoleonovega drevoreda Lipce. V senci mogočnih krošenj so se popeljali proti Mengšu do samotne kapelice sredi polja, kateri zavetje daje mlada, a že lepo zrasla lipa. Tu so udeleženci imeli nalogo ugotoviti svetnike, ki krasijo vse štiri smeri kapelice točno v smeri cerkva. Tako v smeri cerkve v Grobljah gledata s freske tamkajšnja svetnika sv. Mohor in sv. Fortunat, v smeri cerkve v Domžalah je freska sv. Marije Device Vnebovzete, v smeri cerkve v Mengšu je freska svetnika sv. Mihaela ter v smeri cerkve v Loki pri Mengšu freska sv. Primoža in sv. Felicijana. Pri kapelici je karavana starodobnikov zavila na levo čez polje v smeri Loke pri Mengšu, pri vodovodnem črpališču pa v smeri Depale vasi. Ob koncu so zavili spet proti lipovemu drevoredu Lipce in se odpeljali mimo cerkve do kulturnega doma Groblje, kjer so opravili še en preizkus varnostne vožnje. Tu je vse navzoče pozdravil tudi predsednik Turističnega društva Jarše – Rodica Stane Cotman, zatem pa so z okusnim golažem in pijačo članice in člani društva TD Jarše – Rodica pogostili vse udeležence. Imeli so tudi bogat srečelov.
Seveda so izžrebali tudi štiri udeležence, ki so dobili pokale, ostali pa so dobili lepe medalje z rallya.
Tako je prvo mesto dobil Stane Holcar za znanje, Jožef Baronik je prejel pokal za najstarejšega udeleženca, Mihael Dolžan je prejel pokal za najstarejše kolo letnik 1922, četrti pokal pa je za izvirnost prejel Brane Tavčar.
Sledila je zabava in podajanje znanja starejših na mlajše rodove glede starodobnih koles in starodobnih oblačil, kar so mladi kolesarji z zanimanjem vzeli na znanje.
Organizatorjem Turističnemu društvu Jarše – Rodica, kakor tudi vsem udeležencem Rallyja, čestitke za lep sobotni dan.
Avtor: Miro Pivar; foto, video: Miro Pivar