Z gledališko predstavo »Kje sem ostala« v Domžalah obeležili svetovni dan Alzheimerjeve bolezni
Tudi letos so svetovni dan Alzheimerjeve bolezni v Kulturnem domu Franca Bernika v Domžalah obeležili na poseben način. V okviru srečanj Alzheimer caffe, ki jih skupaj organizirajo Kulturni dom Franca Bernika, Dom upokojencev Domžale in Knjižnica Domžale, so si obiskovalci v ponedeljek, 26. septembra 2016, ogledali izjemno gledališko predstavo "Kje sem ostala". Pred pričetkom predstave sta spregovorila Cveta Zalokar, direktorica KD Franca Bernika in Toni Dragar, župan Občine Domžale. Po ogledu predstave pa je sledilo še druženje v preddverju Tomčeve dvorane.
Gledališče KUD Transformator je v Koprodukciji Zavoda BOB, Plesnega teatra Ljubljana, Narodnega doma Maribor, SNG Nova Gorica, Kazalište KNAP in Kulturnega društva galerija GT pripravil odlično gledališko predstavo, za katero je scenarij napisal Aleksander Vujović, režirala jo Nina Soršak, več kot odlično pa sta jo odigrala Marinka Štern in Iztok Drabik Jug.
Predstava "Kje sem ostala" preko odra raziskuje razvoj demence skozi dve perspektivi – osebno in družbeno. Interpretira intimni svet starejše gospe, ki se počasi izgublja v svojih spominih in se vedno manj zaveda sedanjosti. Svet okoli nje začne počasi razpadati na koščke, ki jih sestavlja v nove slike (svoje) resničnosti. Ob njej je nenehno prisoten sin, ki ji pomaga, vendar se ona vedno bolj oddaljuje. Razumevanje sveta so gledalci ujeli v interaktivno video scenografijo, ki se je odzivala na misli in gibe mame z demenco. Predstava izhaja iz resničnih dogodkov in poglobljene raziskave o demenci, kar ustvarjalci soočajo z medicinskim znanjem o bolezni in zgodbo umeščajo v širši družbeni kontekst naraščajočega števila starejših bolnikov. Predstava razvije celoten spekter čustvovanj osebe z demenco in ponuja možno pot za razumevanje s strani svojcev. Pripoveduje se zgodbo o odnosu, ki ostaja, in spominu, ki odhaja.
V Sloveniji je skoraj 10.000 bolnikov z Alzheimerjevo demenco. Zaradi te bolezni pa niso prizadeti le bolniki, temveč predstavlja veliko breme tudi za njihove najbližje. Kljub temu pa veliko bolnikov ni prepoznanih in se tudi ne zdravi. S staranjem ljudje pogosto postanejo pozabljivi. Ne le starejši, tudi mlajši ljudje pogosto pozabljajo stvari, še posebej kadar so zamišljeni, utrujeni ali zelo obremenjeni. Bolniki z demenco ne pozabijo le, kje so ključi, ampak tudi zakaj se ključi sploh uporabljajo. Pozabijo ime prijatelja ali ga ob srečanju niti ne prepoznajo. Ne spomnijo se, kaj so počeli pred eno uro. Ne le, da občasno kako stvar založijo, stvari spravljajo na nenavadna mesta, npr., časopis pospravijo v hladilnik. Demenca je skupek simptomov in znakov, ki se pojavljajo pri bolniku in so lahko posledica različnih bolezni. Za demenco so značilne motnje spomina, osiromašeno mišljenje ter prizadetost opravljanja vsakodnevnih dejavnosti. Prizadeto je pomnjenje in priklic novih informacij (pozabljivost), zmanjšana je zmožnost orientacije, razumevanja, računanja, govornega izražanja in presoje, zmanjšana je sposobnost obvladovanja čustev ter socialnega vedenja. Z napredovanjem demence postaja bolnik vedno manj samostojen in potrebuje dodatno nego. Pri demenci gre torej za upad prej obstoječih intelektualnih in spominskih sposobnosti. Alzheimerjeva bolezen je najpogostejši vzrok demence. Je bolezen, ki na še nepopolnoma pojasnjen način povzroča spremembe v možganih. V možganih bolnikov se odlagajo določene snovi, to pa postopno privede do odmiranja možganskih celic (nevronov). Zmanjševanje števila nevronov pri bolniku se navzven kaže z upadanjem spoznavnih sposobnosti oziroma kot napredujoča demenca. Zato govorimo tudi o Alzheimerjevi demenci.