V okviru 17. Kulturnega poletnega festivala Studenec 2017 nastopil Slovenski citrarski kvartet

Slovenski citrarski kvartet je edini tovrstni stalni sestav pri nas. Igrajo raznoliko glasbo, od priredb stare glasbe, preko originalnih klasičnih skladb, pisanih prav za citrarski kvartet do jazza in slovenskih ljudskih pesmi. V petek, 26. maja 2017, se je v cerkvi sv. Lenarta na Krtini zvrstil že drugi koncert letošnjega 17. Kulturnega poletnega festivala Studenec 2017. V akustičnem ambientu je tokrat nastopil Slovenski citrarski kvartet.

Slovenski citrarski kvartet je edini tovrstni stalni sestav pri nas. Delujejo od leta 2000. Doslej so posneli tri zgoščenke, redno nastopajo po Sloveniji, igrali pa so že tudi v Avstriji, Belgiji, Nemčiji, Italiji, Bosni in Hercegovini ter na Hrvaškem. Večkrat so snemali za TV Slovenija. V programu imajo raznoliko glasbo, od priredb stare glasbe, preko originalnih klasičnih skladb pisanih prav za citrarski kvartet do jazza in slovenskih ljudskih ter narodno zabavnih melodij, ki jih za zasedbo prirejata člana kvarteta Tomaž Plahutnik in Peter Napret. 

Polna cerkev obiskovalcev je z zanimanjem spremljala program, ki so ga za ta večer pripravili člani Slovenskega citrarskega kvarteta. Marjeta Cerar nam je povedala nekaj besed o Slovenskem citrarskem kvartetu, zatem pa so se zvrstile priredbe skladb. Z njimi smo potovali v Avstrijo, Škotsko, Nemčijo … in končno smo se vrnili v Slovenijo, k slovenskim ljudskim in ponarodelim pesmicam, ki so jih z več vrst citrami predstavili člani kvarteta. Tako smo slišali samo citrarske skladbe, na dve pa je Peter Napret pridodal še zvok violine. Za piko na »i« pa so poskrbeli s pesmijo iz filma Cvetje v jeseni. Tako smo lahko v mislih spremljali vse, kar se je dogajalo v filmu. Ob koncu so nastopajoči dobili lepe šopke, za nagrado pa stoječe ovacije z dolgim aplavzom, zaradi tega so morali pridodati še tri skladbe.

Citre so zelo priljubljen strunski instrument v alpskih dežela in tako tudi v Sloveniji. Običajno jih igrajo solistično ali pa ob petju, lahko pa se jih združi tudi v komorne zasedbe. Čeprav jih nekateri poznajo bolj kot ljudsko glasbilo, citrarji nanje igrajo skoraj vse zvrsti glasbe.

V Slovenskem citrarskem kvartetu igrajo štirje učitelji citer: Anita Veršec, Tomaž Plahutnik, Peter Napret in Janja Brlec.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi