Zmagovalec 18. Festivala gorniškega filma je film Dolina medvedov

Glavno nagrado mesta Domžale je letos osvojil francoski celovečerni film Mongolija: Dolina medvedov Hamida Sardarja, ki večplastno prikaže deželo nomadov.

“Odlično narejen film, skorajda kot igrani film. Odličen scenarij, lepa pripoved, ki daje misliti, brez nepotrebnega moraliziranja. Odlična kombinacija med lokalnimi ljudmi in njihovim znanjem ter znanstvenim pristopom. Ustvarjalci so uspeli najti odličen primer za vsesplošne probleme človeštva. Film daje gledalcu ob koncu občutek, da je v Mongoliji že bil,” je v obrazložitvi zapisala festivalska žirija, ki so jo sestavljali nekdanja ustvarjalka oddaje Gore in ljudje in naravovarstvenica Marjeta Keršič Svetel, alpinist in gorski vodnik Tomaž Jakofčič ter nemški novinar, gorniški publicist in filmski ustvarjalec Tom Dauer.

Najboljši alpinistični film je ameriški film Transcendenca Michelle Smith o vrhunskem paraplezalcu Adrienu Costi, “navdihujoča zgodba, ki se z nenadnimi obrati igra s pričakovanji gledalca. Film poudarja vrednote alpinizma, zaupanja samega vase in v plezalnega partnerja ter moč volje”. Za najboljši plezalni film na letošnjem festivalu je žirija izbrala ameriški film Plezanje kot upor, v katerem se režiserja Zachary Barr in Nick Rosen dotakneta trenutnih družbenopolitičnih razmer na Bližnjem vzhodu: “Odlično narejena zgodba, ki poveže osebne zgodbe ljudi z vlogo, ki jo plezanje lahko ima v družbi, ki se utaplja v težavah vseh vrst.”

V kategoriji gore, šport in avantura je slavil švicarski film Franka Senna Tragedija na Haute Route o turnosmučarski drami leta 2018, o katerem je žirija zapisala: “Zelo podrobno raziskana in odlično povedana zgodba o zelo pretresljivem dogodku, ki se lepo izogne presoji. Kaže na zelo občutljiv način, kako se dokaj preprosta gorniška avantura lahko hitro sprevrže v tragedijo. Prikaže, kako lahko skupinska dinamika vpliva na življenjsko pomembne odločitve.” Nagrado za najboljši film o gorski naravi in kulturi je prejel Maurice Baquet: akord, pod katerega se podpisuje francoski režiser Gilles Chappaz. “V našem prostoru malo poznana zgodba o zelo nadarjenem človeku na veliko področjih. Ob vsem tem se uspe norčevati iz samega sebe, kar je danes velika redkost v vsesplošnem porastu samopromocije. Montaža in zorni kot pripovedi sta briljantna.”

Nagrado za najboljši kratki film je prejel ameriški animirani dokumentarec Henne Taylor Anatomija vzpona, ki “na poseben način kombinira umetnost plezanja z ostalimi oblikami umetniškega izražanja”. Žirija je podelila tudi častne pohvale alpinističnemu filmu Letenje v Karakorumu (Antoine Girard, Francija), plezalnemu filmu DNA (Josh Lowell, ZDA), filmu Lebdenje na snegu (Kurt Skoog, Švedska) v kategoriji gore, šport in avantura ter filmu Gora spominov (Julen Zubiete, Španija, 2023) med filmi o gorski naravi in kulturi.

Med nagrajenimi filmi sicer ni slovenskih, ki so jih na letošnjem festivalu predvajali kar sedem, ki so jih s svojo prisotnostjo številčno popestrili filmski ustvarjalci in protagonisti. Trije filmi pa so doživeli premiero: dokumentarno-igrani film Igorja Vrtačnika Viharnik z roba, 100 let Skalašev, filmska zgodba gorskih tekačev na Julian Alps Trail Run Tam, kjer tečejo kozorogi Aliasha Tepine ter dokumentarni film Himalajska bojevnika bosanskega režiserja Zehrudina Isakovića o 50-letnem prijateljstvu med alpinistoma Stipetom Božićem in Vikijem Grošljem.

Poleg kakovostnih filmov so 18. Festivalu gorniškega filma s svojimi zgodbami z veliko začetnico dali pečat tudi predavatelji: alpinisti Krzysztof Wielicki in Leszek CichyMikhail FominEdu MarinMatteo Della Bordella in Rado Fabjan, športna plezalka Mina Markovič, fotograf in režiser Rožle Bregar, raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, na fotografski razstavi pa tudi direktor festivala Silvo Karo.

Avtor: Manca Ogrin; Foto: Festival gorniškega filma

 

Tagi