V Knjižnici Domžale načrtno zbiramo, obdelujemo, hranimo ter posredujemo knjižno in neknjižno gradivo, ki je neposredno ali posredno povezano z lokalno skupnostjo, v kateri delujemo. Pohvalimo se lahko z bogato zbirko starih razglednic, ki pričajo o podobah. navadah in načinu življenja na Domžalskem in okolici od konca 19. stoletja do sredine 20. stoletja. Stare razglednice gledamo z nostalgijo in upanjem v očeh. Vse razglednice in fotografije, ki jih prejmemo, skrbno hranimo v naši knjižnici, poskrbeli pa smo tudi za njihovo digitalizacijo, da se ohranijo za prihodnje rodove in da jih lahko delimo tudi z vami v digitalni obliki.
V rubriki Z razglednicami v preteklost vam želimo prikazati posamezne razglednice iz naše zbirke. Veseli smo, če razglednice in fotografije iz naše zbirke zaživijo tudi drugje – naj bo to v člankih, na spletu ali pri predstavitvah. V takih primerih vas izrecno prosimo, da vedno navedete vir, kje ste fotografijo našli, kdo jo hrani ali kdo je njen avtor.
Navajanje vira je pomembno – ne le zaradi spoštovanja do lastnikov gradiva, temveč tudi zato, da ohranjamo sled in verodostojnost dragocenih zgodovinskih vsebin. Poleg tega se tudi mi zelo trudimo, da te razglednice zberemo, ohranimo in delimo z vami, zato je prav, da se to ob morebitni nadaljnji uporabi tudi jasno navede.
Pogled na župnijsko cerkev sv. Mohorja in Fortunata v Grobljah z vencem Kamniško – Savinjskih Alp. Razglednico hrani Knjižnica Domžale.
God sv. Mohorja in sv. Fortunata
12. julija godujeta sv. Mohor in Fortunat, zato vam tokrat predstavljamo nekaj razglednic iz Grobelj. V pisnih virih se Groblje prvič omenjajo 18. novembra 1435. Naselje je zraslo ob grobeljski graščini ter cerkvi sv. Mohorja in Fortunata. Cerkev se prvič omenja leta 1526, ko je morala za vojno s Turki dati denar in srebrni kelih. V prostorih gradu Groblje danes domuje Biotehniška fakulteta, sicer pa je grad v listinah omenjen že leta 1611.
Cerkev sv. Mohorja in Fortunata v Grobljah se uvršča med naše najimenitnejše spomenike baročne umetnosti in je bila leta 1966 razglašena za Muzej Jelovškove umetnosti. Franc Jelovšek , ki sodi med naše najboljše baročne slikarje. Stropne poslikave iz leta 1761 so njegovo zadnje pomembnejše delo. Po letu 1763 se notranjost in oprema cerkve nista spreminjali vse do leta 1883, ko so zgradili zidan kor, ki je bil oprt na dva kamnita stebra. Leta 1920 so se v Grobljah naselili duhovniki Misijonske družbe lazaristov in odprli svojo misijonsko središče s tiskarno – prevzeli pa so tudi skrb za grobeljsko cerkev, ki je bila tedaj podružnica Župnije Mengeš. Oskrbniki so ostali vse do konca 2. svetovne vojne. Leta 1948 je bila cerkev podržavljena in do leta 1979 v njej ni bilo svete maše.
Groblje s cerkvijo in misijoniščem okrog leta 1930. Razglednico hrani Knjižnica Domžale.
Mučenca sveta Mohor in Fortunat sta bila zavetnika oglejskega patriarhata. Oglej je bil žarišče misijonskega delovanja med Slovenci južno od reke Drave. Sv. Mohor in Fortunat sta bila od leta 1461 do 1961, torej natanko petsto let, prva zavetnika ljubljanske škofije, odtlej pa sta njena drugotna patrona. Pri nas jima je posvečenih kar sedem župnijskih in 21 podružničnih cerkva. Po sv. Mohorju nosi ime tudi najstarejša knjižna založba, Mohorjeva družba, ki je bila ustanovljena leta 1852 na pobudo blaženega škofa Antona Martina Slomška .
Vabljeni tudi k ogledu naše ostale domoznanske zbirke , kjer so zbrane zanimive vsebine.
Avtor: Kristina Galun, Knjižnica Domžale
Leta 1954 je bila ustanovljena prva jugoslovanska šola za gospodinjstvo – Višja gospodinjska šola Groblje. Višja šola je izobraževala osebje za pedagoško delo v osnovnih šolah in praktično delo v centrih za ekonomiko gospodinjstva. Razglednico hrani Knjižnica Domžale.
Igra Naša apostola je leta 1937 privabila množico ljudi. Fotografijo hrani Knjižnica Domžale.