Potovanje v magični svet poezije in glasbe z Jano Ozimek in Markom Hatlakom

S pomočjo govorjene besede in misli pesnikov kot so Dragotin Kette, Srečko Kosovel, Jože Udovič in France Pibernik, sta Jana Ozimek in Marko Hatlak v obiskovalcih Potovanja v magični svet poezije in glasbe zbujala premisleke o lepoti, življenju, duši, minljivem in večnem. Kot je misli Dragotina Ketteja z občutkom povedala Jana Ozimek, profesorica slovenskega jezika in primerjalne književnosti –  “Popolnitev bodi moj edini vzor, luč, resnica moje delovanje! Ljubica, ti bodi mi izvor sreče — smrt po delu sladke sanje!”

V Kulturnem domu Franca Bernika v Domžalah je v torek, 8. aprila 2025 potekal literarno-glasbeni večer, v katerem sta nastopala: Jana Ozimek (recitacije) ter Marko Hatlak (glasbena spremljava).

Beseda, izgovorjena, je minljiva, zapisana pa večna. Toda govorjena beseda diši, je topla, mrzla, se dotakne srca – zato se ji je treba posvečati in jo gojiti. Če pa je izgovorjena z občutkom in na pravi način, toliko bolj vzbudi poslušalcu veselje do nje. V svetu, kjer primanjkuje lepote in duhovnosti, je prav umetnost tista, ki je presežna in ki seže v dušo vsakega človeka. S pomočjo govorjene besede in misli pesnikov, kot so Dragotin Kette, Srečko Kosovel, Jože Udovič in France Pibernik, sta Jana Ozimek in Marko Hatlak v obiskovalcih vzbujala premisleke o lepoti, življenju, duši, minljivem in večnem. Improvizacija dveh umetniških mojstrov na odru se je prelila v dvorano in dosegla lepa občutja – kar je bil tudi namen te predstave.

Srečen je človek, ki misli, kajti le njemu se odkrivajo večni zakoni in večne ideje; le on se odtegne za dalj časa svoji materialnosti in pozabi, da je ubog človek. Bodimo delovni, ker delo je življenje. Ne delajmo le zase, ker srečni smo le z drugimi, a delajmo vztrajno, ker kratko je življenje, a vendar dosti dolgo, da v njem dosti dobrega storimo.” Kette, Poezije, II. izdaja, 1907 XIX in XX (star 16 let)

Marko Hatlak je eden najbolj znanih slovenskih akademsko izobraženih harmonikarjev. Na domačih in tujih odrih nastopa od leta 2000. S svojo glasbeno govorico potuje po različnih žanrih – od ljudske, zabavne, klasične, baročne do povsem svoje, izvirne govorice. V zadnjem času ustvarja tudi za gong. Glasove, ki jih izvablja iz tega inštrumenta, želi povezati s harmoniko in z njima najti odmev v poslušalcu. Kot solist je igral s številnimi simfoničnimi orkestri v Sloveniji in tujini, med drugim z Moskovsko filharmonijo in Jensko filharmonijo. Sodeloval je z različnimi sestavi in solisti, kot so Stefan Milenković, Vlatko Stefanovski, Matej Bekavac, Stefan Hussong, Marcos in Bernarda Fink. Posnel je številne plošče z deli Bacha, Scarlattija, tangi ter ustvarjal glasbo za film in gledališče.

Jana Ozimek je profesorica slovenskega jezika in primerjalne književnosti. Večino svojega poklicnega življenja je preživela na srednji šoli, kjer je z veseljem sodelovala v različnih projektih, kot je bil na primer “Romantika na nekoliko drugačen način“, ter uvajala celostni pristop k pouku.

Je avtorica antologije Mati je ena sama, sodelovala je v zborniku Dediščina ljudi in krajev, kot soavtorica učbenika Z besedo do besede ter kot mentorica literarnega krožka Društva Lipa, Univerze za tretje življenjsko obdobje v Domžalah. Pri svojem delu se je vedno posvečala tudi interpretaciji besedila.

Odlično potovanje v magični svet poezije in glasbe si lahko ogledate na video posnetku.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar

Tagi