Društvo Terra Anima in povezanost z naravo v Knjižnici Domžale
Ni treba več poudarjati, da smo sredi presekajoče krize, ki spreminja podobo našega planeta in zahteva od nas, da dvomimo o vsem, kar so nas učili o tem, kaj pomeni biti človek na zemlji. Potrebna so nova znanja, intuitivni in poglobljeni vpogledi v sorodstvo in vzajemnost z vsemi bitji tega planeta. Poglobljena ekologija, katero raziskujejo v društvu Terra Anima odpira pogled v dušne (anima) razsežnosti celotnega naravnega sveta, katere so bile do sedaj naši materialistično usmerjeni civilizaciji skrite.
V organizaciji JSKD OI Domžale ter Knjižnice Domžale, se je v prostorih Knjižnice Domžale v sredo, 20. novembra 2024, na dogodku Kulturna društva se predstavijo predstavilo društvo Terra Anima – društvo za poglobljeno ekologijo. Na predstavitvi društva, ki sta ga predstavili Špela Kaplja in Neja Meta Rojc, so spregovorili o tem, kako vzpostaviti duhovno povezanost z naravo ter kakšen način življenja temu sledi. Posebno pozornost so namenili umetnosti pripovedovanja zgodb, ki je krasno orodje za povezovanje z naravo. Kako lahko zgodbe odklenejo stara prekletstva in prikličejo nov, bolj ljubeč, bolj sveti Svet v obstoj? V uvodu je vse zbrane pozdravila Klavdija Gregorin Štiftar, vodja JSKD OI Domžale.
V pogovoru je Neja Meta Rojc dejala, da so tri dekleta, poleg nje še Špela Kaplja in Tina Demšar našle primerno zemljišče in na njem z lastnimi rokami postavile aktivni hlev za konje. Z Društvom za globoko ekologijo nas vabijo v globlje plati naše povezanosti z naravnim svetom. Kot plod projekta je nastala tudi Gozdna knjiga, v katerem je avtorica Špela Kaplja, skupaj s četico Zelenih ambasadorjev ustvarjalno raziskovala zeleni biser občine Domžale – gozd in mokrišče Blata in Mlake v Radomljah.
Vsak kraj ima kakšno posebnost in svojo lastno energijsko značilnost. Vprašanje je le, če mu znamo prisluhniti ter delati v sodelovanju in sozvočju z njim. V Terra Anima so temeljito preučile in se pogovorile s krajem. Na podlagi tega je nastal načrt za njihov okrogli tempelj, ki je zato postal trdno sidrišče in oaza miru za vsa njihova nadaljnja raziskovanja in projekte. Ta prostor je novodobni matriarhat, prostor, kjer častijo, ustvarjajo in negujejo. Prostor, v katerem ima prav vsaka stvar, od kljuke na vratih do pipe na umivalniku svoj namen in svojo zgodbo. Čarobni prostor srčnosti in sodelovanja, kraj, v katerem vlada harmonija med vsemi bitji in imajo vsa bitja priložnost biti slišana – živali, rastline in ljudje. Prostor počaščenega miru, ki utripa v sozvočju z vsem, kar nas obdaja.
Za lastno preživetje na različne načine poskrbijo same, skromnost pa jim pri tem precej pomaga. Vse, kar zaslužijo z delovanjem v društvu, namenijo za oskrbo živali in za nadaljnje projekte. Njihova filozofija je precej drugačna: one ne delajo zato, da bi zaslužile, ampak služijo zato, da bi lahko delale! Veliko projektov, tudi takih, s katerimi sočloveku odpirajo ne le oči, ampak morda tudi srce, imajo še v planu, samo da zberejo vsa potrebna sredstva zanje. Želijo si, da bi se ljudje zavedali v kako izjemno posebnem kraju pravzaprav živimo. Energije, ki jih s seboj izpod alp prinaša Kamniška Bistrica, so edinstvene, a žal je pristnega naravnega sveta v naši občini zelo malo in še ta se močno izkorišča. Poleg tega nimajo duhovne dediščine, ki bi nas povezovala s svetimi kraji v našem okolju, zato ne znajo vzpostaviti pravega odnosa z njim. Sodobni človek se ne zaveda več pomena naravnega sveta, ki je nujen, ne le za njegovo preživetje, pač pa za njegov obstoj. Več kot je pozidanih površin okoli njega, bolj kot je zastrupljena in izkoriščena narava okoli njegovega doma, bolj opustošen je njegov dušni razvoj.
Če ne bomo ohranili še zadnjih koščkov narave, se bomo spremenili v robote. Če bi ljudje le spoznali duhovno plat reke, ob kateri živijo, bi na svoj kraj gledali čisto drugače in če bi se znali povezati z njo, bi bilo njihovo življenje zelo obogateno in veliko bolj tekoče.
Več pa v video posnetku.
Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar