Čebelji strup

Knjiga, ki jo je izdala Javna svetovalna služba v čebelarstvu in založila Čebelarska zveza Slovenije z naslovom Čebelji strup, za marsikaterega bralca morda ne bo zanimivo branje, čeravno ponuja nova znanja tako v pridobivanju kot uporabi le-tega.
Na začetku je v uvodu zapisano, da je čebelji strup manj raziskano področje čebeljih pridelkov in vendar pridelek z velikim potencialom. Nato se seznanimo z biologijo čebel in čebeljega strupa, nadaljujemo s sestavo in lastnostmi le-tega. Poleg sestave čebeljega strupa spoznamo tudi kakovost uporabe in pridobivanje čebeljega strupa.
Pri slednjem spoznamo različne naprave, čas pridobivanja, njegovo trajanje, način pridobivanja in vpliv, ki ga pridobivanje čebeljega strupa pusti v čebeljih družinah. Knjižica nas pouči tudi o alergijah na strup čebel in na negativne učinke čebeljega strupa. Ob tem se moramo zavedati, da je smrtna doza čebeljega strupa 2,8 mg na kilogram telesne teže, kar za odraslega človeka predstavlja 600 pikov čebel. Seveda je velika razlika v tem, kam nas čebela piči – če je pik v predelu vratu, ust, ustne votline ali grla lahko lokalna oteklina povzroči težave pri pretoku zraka po dihalnih poteh.
Ob pravilni uporabi ima čebelji strup številne pozitivne učinke na naše telo. Čebelji strup krepi srčno mišico, deluje regenerativno na tkiva, deluje protivnetno, analgetično in protikancerogeno. Nekateri avtorji navajajo tudi, da čebelji strup deluje bakteristatično in baktericidno celo proti virusu HIV ter določenim vrstam rakov in zaščiti telesa pred vplivi radioaktivnega sevanja.
Sicer pa so za naš organizem koristni tudi drugi proizvodi, ki jih proizvajajo čebele – spomnimo se le na žličko medu, ko nas boli grlo in kako nam je lažje potem, ko pojemo žličko pravega slovenskega medu, ki ga dobimo pri naših čebelarjih in ko točno vemo, kaj smo kupili. Knjižica naj svoje mesto ne najde le pri čebelarjih, ampak tudi pri ostalih bralcih z namenom ozaveščanja o pomenu čebel in njihovih proizvodov za naš vsakdan.
Avtor: DJD; Foto: DJD