Anton Komat: Predstavitev knjig Varuhi gozda in Zgodbe pozabljenega sveta v Knjižnici Domžale

Dogodek »Čisto blizu«, ki ga vodi Cveta Zalokar, je spet napolnil dvorano Knjižnice Domžale. Gostili so namreč našega soobčana, okoljevarstvenika in duhovnega aristokrata Antona Komata. Pogovor je imel rdečo nit o najnovejših dveh knjigah: Varuhi gozda in Zgodbe pozabljenega sveta. V knjigah so zgodbe, ki so najkrajša pot med človekom in resnico ter vsebujejo več resnice kot vsa znanost tega sveta. Pogovor in predstavitev avtorja ter njegovih dveh najnovejših knjig sta potekala v prostorih Knjižnice Domžale v torek, 21. januarja 2025.

Čeprav smo dežela gozdov, imamo kaj malo knjig o tem edinstvenem ekosistemu. Varuhi gozda je knjiga, s katero Anton Komat odpira drugačen pogled na gozd. Gozd je namreč učilnica življenja, odprta vse dni v letu, vsak dan 24 ur. Knjižne police se šibijo pod priročniki o delih na vrtu, zeliščarstvu, kuhinjskih receptih in sobnih rastlinah, o gozdu pa najdemo le malo literature. Medtem se širijo strahovi o gozdu: da boš dobil klopa, s tem pa boreliozo in meningitis, pa razni glodalci, ki prinašajo bolezni, alergene, pršice, kače, volkovi in medvedi. Veliko ljudi se na to požvižga, saj je med sezono gob, kostanja in borovnic v gozdu veliko obiskovalcev. Žal pa so osredotočeni zgolj na nabiranje sadežev, drevesa različnih oblik – visoka ali nizka, stara ali mlada – pa jim niso zanimiva. Avtor knjige Varuhi gozda odpira drugačen pogled na drevesa. Gozd je učilnica življenja, odprta vse dni v letu, vsak dan 24 ur.

Kot je v pogovoru dejal Anton Komat, v tej elitni univerzi narave ni šolnine, čeprav ponuja rešitve za zavoženo civilizacijo. Gozd nas uči, kako najti izhod iz narave, ne da bi jo pri tem žrtvovali, hkrati pa je kažipot v zgodovino, ne da bi postali njene žrtve. Pisatelj nas v knjigi povede skozi pripoved o gozdu treh generacij: pradeda naravoverca, dedka inženirskega duha ter vnuka gozdarja sedanjega časa. Trije možje nas kot varuhi gozda popeljejo skozi čas v skrivnostni, veličastni in neminljivi svet spleta življenja. V pogovoru so obiskovalci izvedeli marsikaj o drevesih, tudi o nedavnem poseku v parku za Univerzalom ter o škodljivcih, kot je lubadar, ki napada smreke v nižinah. Smreke, ki so jih pred desetletji začeli saditi iz gorskih predelov v nižine, so zaradi suše in neustreznih razmer postale neodporne, kar lubadar s pridom izkorišča.

V knjigi Zgodbe pozabljenega sveta Anton Komat bralcu ponuja nenavadne zgodbe, ki dramijo spečega duha, ujamejo ga na gugalnici lažnih upov in mu dovolijo izstopiti iz vrtinca digitalnih blodnjav. Zgodba je najkrajša pot med človekom in resnico, zato zgodbe vsebujejo več resnice kot vsa znanost tega sveta.

Predstavljajte si, da naenkrat izginejo vsi zidarji, tesarji, mizarji, krojači, čevljarji, kmetje, kovači, pesniki, pisatelji, slikarji in glasbeniki. Ne bi bilo več hiš, pohištva, oblek in čevljev, hrane in orodja, niti knjig, slik, pesmi, plesov in glasbe. V tej knjigi Anton Komat podarja nenavadne zgodbe o resnici. Zato pravi – resnica vas bo osvobodila, zato berite zgodbe!

Anton Komat je svobodni raziskovalec, pisec, scenarist, publicist in naravovarstvenik. Že kot otrok je sanjal, da bo raziskovalec, a ga je zanimalo preveč različnih področij, da bi se posvetil le enemu. Kasneje je vpisal različne študijske smeri, delal v različnih podjetjih, prepotoval dobršen del sveta ter pridobil ogromno znanja. Raziskovanja se je vse bolj loteval na lastno pest in se naposled odločil za samostojno pot, na kateri se posveča odkrivanju resnice in ozaveščanju ljudi.

Avtor: Miro Pivar; Foto, Video: Miro Pivar

Tagi