Srečanja z ustvarjalci: dr. Manca Košir – Čas za modrost
Dr. Koširjeva je leta 1969 na Pedagoški akademiji v Ljubljani diplomirala iz matematike in fizike, leta 1975 je na nekdanji FSPN diplomirala iz novinarstva, leta 1979 je magistrirala iz socioloških znanosti, 1987 pa je na Filozofski fakulteti v Zagrebu doktorirala na področju filoloških znanosti.
Koširjeva je sprva delovala kot svobodna filmska igralka (glavna vloga v filmu Breza, 1967) in igralka v filmu (Sreča na vrvici), bila je novinarka tednika ITD (1973-1976) ter Teleksa (1979-1980), leta 1980 pa se je zaposlila na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, kjer predava novinarstvo od 1993 kot izredna profesorica.
Sodeluje v Bralnem društvu Slovenije in v mednarodnem PEN centru. Konec 90-ih let prejšnjega stoletja je skupaj z Andragoškim centrom Slovenije ustanovila študijske krožke Beremo z Manco Košir. 1. oktobra 2011 je postala predsednica Gibanja za trajnostni razvoj Slovenije. Na državnozborskih volitvah leta 2011 je kandidirala tudi na listi Stranke za trajnostni razvoj Slovenije.
Dr. Koširjeva je med prvimi v Sloveniji sistematično obdelala novinarske zvrsti (Nastavki za teorijo novinarskih vrst, 1988); je avtorica učbenikov Mladi novinar (1987), Vzgoja za medije (1996) ter več znanstvenih in strokovnih člankov in članica uredništva Nove revije, centra PEN, Slovenskega komunikološkega društva in drugih.
V okviru leposlovja so pisma njena najpogostejša zvrst. Tako so leta 1991 nastala Ženska pisma (ponatis leta 1997), leta 2000 Moški: Ženska: pisma z Dušanom Jovanovićem, nato Drugačna razmerja leta 2010 ter Moška pisma leta 2007.
Vse to in še več je dr. Manca Košir. Zato je ponedeljkov večer Srečanja z ustvarjalci, ki ga je vodila Cveta Zalokar Oražem, v Knjižnici Domžale nakazoval na zelo pester pogovor s publicistko dr. Manco Košir, prostovoljko hospica, ki je v okviru akcije Srca za hiše hospica predstavila svojo svežo knjigo kolumn in zapisov ČAS ZA MODROST. Večer v knjižnici je tako minil v pogovoru o radikalno drugačnem času, ki prihaja.
Kakšen je ta čas? Kdo so modri ljudje? Kako postajati vse bolj srčen, sočuten, radosten in notranje miren človek? Zakaj je sprejemanje smrti ključno za razumevanje življenja? Kako vzpostavljati skupnosti in delovati za dobro vseh ljudi in sveta? Polna dvorana poslušalcev je bila navdušena nad gostjo, pa tudi na voditeljico večera, ker je pripeljala tako znano osebo pred mikrofon.
Na koncu se je še naš domžalski ustvarjalec Matjaž Brojan zahvalil za tako lep večer in z gostjo sta si izmenjala knjige, v katere sta se tudi podpisala.