Minutke za slovenščino

Četrti del

Pa je tukaj … Četrti del minutk našega ljubega maternega jezika. Tokratna zagonetka bo pravilna uporaba dvojine. Slovenščina je namreč eden izmed redkih jezikov, ki je ohranila dvojino, zato je lepo, da se trudimo z vsakodnevno uporabo te čudovite posebnosti, ki slovenščino dela še bolj edinstveno.

Slovar slovenskega knjižnega jezika (SSKJ) dvojino opredeljuje kot »slovnično število, ki zaznamuje dve osebi, stvari« pa tudi kot »navadno dober, pozitiven odnos med dvema osebama, zlasti ljubezenski, partnerski«.
Ni torej odveč, če dvojino označimo tudi kot znak intime, bližine, saj se pogosto porablja v ljubezenski poeziji – eden takšnih primerov je pesem Dareta Gozdnikarja, ki je v pesmi z naslovom Dvojina je najlepša bližina zapisal takole: »Dvojina je najlepša bližina / kot enotna dvojnost / v enem samem / postanem edini / v tebi zraven.«

Poglejmo še nekaj pogostih napak, ki se pojavljajo:

Napačno: pred dvemi leti / pred dvemi meseci / pred dvemi tedni / pred dvemi dnevi
Pravilno: pred dvema letoma / pred dvema mesecema / pred dvema tednoma / pred dvema dnevoma

Napačno: dve mize / dve kave / dva jabolka
Pravilno: dve mizi / dve kavi / dve jabolki

Napačno: sva šle / sva govorile
Pravilno: sva šli / sva govorili

Namesto dvojine pa se v nekaterih primerih uporablja množinska oblika. Čeprav je jasno, da si bomo umili dve roki, si nadeli dve nogavici in da na predstavo prideta moja starša pa je vseeno pravilno, da v teh primerih uporabimo množinske samostalnike – torej, umili si bomo roke, nadeli nogavice, na predstavo pa pridejo moji starši …

Avtor: Tamara Stefanović; Foto: Image by StartupStockPhotos from Pixabay

 

Tagi