Skupni jubilejni koncert Alpskega kvinteta in Slovenskega okteta v Poletnem gledališču Studenec

Vročica 16. kulturnega poletnega festivala Studenec 2016 se iz teden v teden stopnjuje. Tako bosta v soboto, 18. junija 2016, ob 21. uri na prenovljenem odru Poletnega gledališča Studenec na skupnem jubilejnem koncertu nastopila Alpski kvintet, ki v letošnjem letu obeležuje 50 let delovanja in deset let starejši Slovenski oktet. Koncert, ki ga bo snemala RTV Slovenija bosta vodila Vinko Šimek in Tanja Postružnik.

Alpski kvintet že petdeset let spada v sam vrh slovenske narodno-zabavne glasbe. Odlikujeta ga izjemen avtorski potencial in odlična instrumentalno- vokalna izvedba.

Velika zahvala gre vsem članom ansambla, ki so skozi desetletja s svojo zvestobo, izjemnim glasbenim talentom, trdim delom in pripadnostjo postavili svoj kvintet na vidno mesto v evropskem glasbenem prostoru. Kakovost ansambla potrjuje nešteto posnemovalcev v Avstriji, Nemčiji, Švici, Italiji, na Hrvaškem, pa tudi doma. Najboljši naši in tuji ansambli kot tudi pihalni orkestri v svoj repertoar uvrščajo skladbe Alpskega kvinteta, ki redno skrbi za promocijo Slovenije. Lahko mu priznamo, da je eden največjih slovenskih ambasadorjev na področju narodno-zabavne glasbe.

Alpski kvintet je v petdesetletnem delovanju posnel svoje skladbe na več kot sto nosilcev zvoka, je dobitnik diamantne in petih zlatih plošč v tujini in dveh zlatih doma. Ansambel je prejel številna prestižna priznanja; leta 2011 je založba VM MCP pod vodstvom dr. Hansa Jöchlerja podelila članom tudi najvišje priznanje za število prodanih plošč na nemškem govornem področju. Alpski kvintet je gostoval na največjih evropskih odrih in najprestižnejših televizijskih hišah kot so ARD, ZDF, ORF, SAT1, RAI, ZGH, SF, NDR. Zdajšnja zasedba pod vodstvom Janeza Pera ter ostalih članov Edija, Marjana, Franja, Damirja, Mihaela, Anite in Ota je pripeljala ansambel do častitljivega jubileja.

Kakovosten ansambel, kot je Alpski kvintet, bo v zgodovini tovrstne glasbe pustil svoj edinstven pečat. Njegova izvedba polk in valčkov je vedno dovršena, tako da je lahko in mora biti zgled številnim sedanjim in prihodnjim ansamblom.

Slovenski oktet je prvič zapel leta 1951 v Slovenski filharmoniji in vse od tedaj velja za najbolj reprezentativen slovenski moški vokalni komorni ansambel. Osnovno poslanstvo okteta je ohranjanje in plemenitenje slovenske vokalne glasbe.

Repertoar okteta je izjemno širok in raznolik, saj ga oblikujejo skladbe od renesanse do ljudskih pesmi vseh narodov, od klasicizma in romantike do skladb sodobnikov, mnogo jih je bilo napisanih ali prirejenih prav zanj. Posebno skrb seveda namenja slovenski pesmi, tako ljudski kot umetni. V šestih desetletjih delovanja se je oktet predstavil na domala vseh pomembnejših domačih in mednarodnih koncertnih odrih.

V dosedanjem dolgem in bogatem obdobju delovanja se je zamenjalo preko 40 pevcev. Vsi so čutili izjemno predanost in pripadnost narodu, ki so ga nosili v imenu.

V teku let je odličnost sestava vzdrževalo in usmerjalo pet umetniških vodij: Janez Bole, dr. Valens Vodušek, Darijan Božič, Anton Nanut in dr. Mirko Cuderman. Od leta 2008 je njegov umetniški vodja Jože Vidic, prvak Slovenskega narodnega gledališča Opera in balet Ljubljana.

Slovenski oktet od nekdaj predstavlja vzor in motivacijo mnogim skupinam, ki so prav zaradi njegovega plemenitega petja pričeli s svojim delovanjem. Tako je po njegovem zgledu v Sloveniji in zamejstvu nastalo več kot sto tovrstnih vokalnih zasedb.

Ob dvajsetletnici delovanja (1971) je oktet dal pobudo za nastanek Tabora slovenskih pevskih zborov v Šentvidu pri Stični.

Oktet je izdal šestdeset plošč, kaset in zgoščenk, na katerih je slovenska pesem vedno imela pomembno mesto. Kot poklon generacijam Slovenskega okteta je sestav leta 2007 izdal knjigo Borisa Pangerca z naslovom 'Slovenski oktet', v kateri je opisan temeljit prerez delovanja in poslanstva tega ansambla.

V sedanji zasedbi, ki se je pomladila konec leta 2014, je združeno osem glasbenikov: od učiteljev glasbe in učiteljev petja do koncertnih in opernih pevcev – solistov. Slovenski oktet sestavljajo Vladimir Čadež, Tim Ribič, Marjan Trček, Janez Triler, Jože Vidic, Darko Vidic, Janko Volčanšek in Matej Voje.

Lokacija: Poletno gledališče Studenec
Datum: sobota, 18. junij 2016
Pričetek: ob 21. uri
Cena vstopnice: 18 €

Vstopnice lahko rezervirate TUKAJ.

Avtor: KD Miran Jarc Škocjan; Foto: Arhiv Alpskega kvinteta in arhiv Slovenskega okteta
Tagi