Spominska razstava akvarelov Maria L. Vilharja (1925-2014) v MGC Bistrica Domžale

V Galeriji Medgeneracijska centra Bistrica v Domžalah je bilo v ponedeljek, 1. septembra 2014, odprtje spominske razstave akvarelov pokojnega slikarja, kiparja, grafičnega oblikovalca in novinarja Maria L. Vilharja (1925 – 2014), ki je zadnje leto skupaj s soprogo prebival v varovanem stanovanju MGC Bistrica v Domžalah.

Spominske razstave akvarelov Maria L. Vilharja, 113. razstave njegovih del, so se udeležili  njegovi sorodniki, prijatelji ter prebivalci MGC Bistrice. Razstavo je odprla direktorica Kulturnega doma Franca Bernika Domžale, Cveta Zalokar, ki je med drugim povedala, da 113. razstava akvarelov Maria L. Vilharja priča kako ploden in vsestranski je bil kot slikar in kako veliko je razstavljal tako v domovini kot v tujini. Na njegovi prvi razstavi v Domžalah leta 1993 sta se tudi spoznala. Za njo je bilo to izjemno srečanje, kajti Mario L. Vilhar je bil po njenih besedah izredno zanimiv, poseben, nenavaden in samosvoj. Takrat ji je povedal ogromno zanimivih stvari. Prepričana pa je, da bi bil tokratne 113. razstave Mario izredno vesel. Zalokarjeva je še dodala, da je odprtje te spominske razstave akvarelov priložnost, da se ob druženju spominjamo vsestranskega umetnika Maria.

Nekaj besed je o svojem dedu povedal tudi vnuk Vid Vidovič. Med drugim je izpostavil, da sta skupaj z bratom mnogo let sodelovala pri otvoritvah njegovih razstav in mu razstave tudi pomagala postavljati. Ob tej priložnosti pa je sodelovala vsa družina. Na koncu je še povedal, da te 113. razstave ni bilo težko zložiti, saj so ga vsi zelo dobro poznali, tako da pravilna postavitev razstave ni bila problem.

O Vilharjevih akvarelih umetnostni zgodovinar dr. Andrej Pavlovec pravi: »Čeprav je za Maria L. Vilharja značilno slikarstvo v oljni tehniki, se nam tokrat predstavlja s svojimi akvareli. Lahko ga opredelimo kot slikarja, ki izhaja iz barvnega doživljanja sveta. Vendar ta barvna radoživost ujeta v splet črtnih obrisov, ki bi jih po eni strani lahko imeli za risbo, risba pa to ni. Ta črna obrisana črta ima svojo posebno vlogo v slikarskem dogajanju. Je poseben likovni čar, ne, celo slikarski ali slikovni element, ki barvno še poudarja celotno slikovno polje. Črno črto bi lahko iskali že v kubizmu ali še prej. Nekak ostanek ekspresivnega izražanja, slikarskega je to, ki pomaga slikarju ustvarjati tenkočutne in včasih kar arabeskno uglašene slike. Akvareli so to, kar pod čopičem Maria L. Vilharja zazvenijo kot visoka pesem slikarstva.«

Mario L. Vilhar (1925-2014)

Mario L. Vilhar, je v svoji bogati umetniški karieri ustvaril veliko število del, ki jih je razstavljal tako doma kot v tujini. Rodil se je 29. junija 1925 v Velikem Otoku pri Postojni v slikarski družini. S slikarstvom se ukvarjal od leta 1943, s kiparstvom in grafičnim oblikovanjem pa od leta 1945. V času življenja je imel 112 samostojnih in 26 skupinskih likovnih razstav doma in v tujini, kot grafični oblikovalec je zapustil bogato dediščino. Oblikoval je številne grafične podobe podjetij, organizacij, medalje,plakete in plakate za slovenske filme. Leta 1965 je uvedel v kiparstvo tehniko metalizacije terakote. Kot novinar se je posvečal, časopisni ilustraciji, karikaturi in fotografiji. Bil je član Društva oblikovalcev Slovenije, član Društva novinarjev Slovenije in član Društva barmanov Slovenije.

Prva razstava Maria L. Vilharja v Domžalah je bila leta 1993 v Likovnem razstavišču LRD, druga pa maja 2014 v galeriji MGC Bistrica. Spominsko razstavo akvarelov Maria L. Vilharja si lahko v galeriji MGC Bistrica (Cesta talcev 10, Domžale) ogledate do 31. oktobra 2014, vsak dan med 10. in 18. uro.

Avtor: Miha Ulčar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi