Razstava likovnih del Mateje Kozina v Menačenkovi domačiji

Mateja Kozina, modna oblikovalka, likovnica in ilustratorka, navdih za svoje umetniško ustvarjanje išče predvsem v naravi, živalskem in pravljičnem svetu. V njenih ilustracijah tako najdemo živalske figure s človeškimi lastnostmi, pogosto odete v žive barve. Pri ustvarjanju uporablja mešane tehnike kot so tempera, akril, akvarel in barvni svinčniki.

Kar sto sedemdeset risb in slik krasi razstavo v Menačenkovi domačiji v Domžalah, ki so na ogled od odprtja razstave, ki je bila v torek, 15. aprila 2025. Razstavo sta predstavili Mateja Kozina, avtorica in Ivana Potočnik, koordinatorka in organizatorka muzejske dejavnosti. Postavitev razstave je delo Romana Kosa, za glasbene vložke ob odprtju razstave pa je poskrbel mladi pianist Amadej Urbanija iz Glasbene šole Domžale. Na razstavi so tudi številne slikanice, katere je ilustrirala Mateja Kozina, s tem pa je s svojo prepoznavnostjo segla veliko otrokom v Sloveniji in širše globoko v srce.

Kot je o svetu ilustracij Mateje Kozine zapisala Ivana Potočnik je avtorica razstave prve ilustracije izdelala za slikanico Zrcalce, ki je bila diplomska naloga hčere Barbare. Večji izziv so bile ilustracije po naročilu Zavoda za šport, kjer je opremila športni program Zlati sonček, zloženko Vaš otrok plavalec, plakat za Zlati Sonček. Natančno je morala slediti pravilnim gibom in drži za vse predpisane vaje. Za Studio Anima je pripravila zloženko za ustvarjalne počitnice na kmetiji in predstavo Potovanje z gusarsko ladjo ter opremo za kaseto. Izdelala je ilustracije za Ciciklub – izobraževalni plakat Ura dela tika taka. Veliko je sodelovala z Glasbeno šolo Parnas. Za njih je izdelala ilustracije za tri glasbene učbenike, plakete in vabila za koncerte. Opremila je didaktično knjigo o retoriki za otroke z naslovom Žabica Polonca avtorice Natalije Pokovec. Naslikala je ilustracije ob otvoritvi Slamnikarskega muzeja Domžale, za stalno zbirko 300 let slamnikarstva na Slovenskem, ki so razstavljeni tudi na veliki panojih pred Godbenim domom. Njene avtorske modne revije, pripravila jih je kar 8, so bile reden del programa Slamnikarskega sejma. V slamnikarskem duhu je opremila še dve slikanici za otroke: Začarani slamnik (L. R. Kos) in Najlepši slamnik (Barbara Briški). Trenutno zaključuje ilustracije za učbenik Moje violončelo, ponovno v sodelovanju z Glasbeno šolo Parnas.

Mateja Kozina je že v otroštvu kazala veliko zanimanja za likovno izražanje in ustvarjalnost, zato se je po končani osnovni šoli vpisala na Šolo za oblikovanje. Končala je smer modno oblikovanje. Študijsko pot je začela na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani, vendar jo preveč tehnična risba in izražanje ni navdušilo, zato se je po prvem letniku prepisala na Pedagoško fakulteto Univerze v Ljubljani – smer likovni pouk in zgodovina. Kot likovni pedagog je delovala na Osnovni šoli Sostro, zadnja leta pa na Osnovni šoli Rodica. S svojimi učenci se je udeležila likovnih natečajev, na katerih so bili zelo uspešni. Na šolah je organizirala številne razstave ob raznih priložnostih. Poleg šolskega dela se je udeleževala likovnih delavnic, veliko jih je tudi vodila. Tako je nekaj let vodila likovno skupino na Univerzi za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani.

Razstava bo na ogled do 31. maja 2025: od torka do petka od 10. do 12. ure ter od 17. do 19. ure, ob sobotah od 10. do 12. ure, prazniki zaprto.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar

Tagi