Raznolike likovne govorice umetnikov iz Kragujevca
Odprtje razstave Filuma v Galeriji Domžale
Po dolgem času so spet uspeli postaviti razstavo kolegov iz tujine, tokrat osrednje Srbije. Profesionalni umetniki, ki v likovnem kolektivu in ob delu na fakulteti v Kragujevcu najdejo oporo in navdih za svoja sveža, aktualna in z intelektom prežeta dela, se veliko predstavljajo v domovini in tudi širše.
V Galeriji Domžale je v četrtek, 14. novembra 2024, potekalo odprtje razstave umetniških del Filuma (Filološko-umetniške fakultete), ki zelo uspešno deluje v Kragujevcu. Njihove raznolike likovne govorice pričajo o aktualnosti likovne umetnosti v Srbiji, suverenem vstopu modernističnih praks in zelo visokem nivoju njihovega likovnega ustvarjanja. Razstavljeno je kar nekaj večjih del – kiparskih, grafičnih in likovnih – štirih avtorjev in ene avtorice. Pogovor je vodil akademski kipar Jurij Smole.
Na razstavi sodelujejo s svojimi deli:
- Nebojša Savović Nes, kipar, ki z mojstrstvom obdeluje kamen in v samosvoji poetiki na razumljiv način približa gledalcu motive iz narave, ki jih simbolično in hkrati naturalistično ujame v kamnito celoto. Veliko ustvarja z granitom iz Hotavelj. Kot je v pogovoru dejal »vitez srbskega kiparstva«, kamen ne trpi napak, zato tako malo kiparjev dela z njim. Kamen zahteva specifično tehnologijo obdelave, kar ni zgolj stvar procesa, temveč koncepta. »Spoštovati morate karakter kamna – njegove trdnosti in povezanosti ne smete uničiti z nepremišljenimi potezami,« je poudaril.
- Bojan Otašević na zanimiv način združuje melanholijo upodobljenih figur z divjimi kontrasti in komplementarnimi barvami, ki zaradi tega delujejo monumentalno in izstopajo v izraziti barvitosti. Kot je povedal umetnik, se ukvarja s temami, ki ga vsakodnevno fascinirajo, z ljudmi, ki jih vidi in s katerimi se druži. Slike nastajajo brez fotografskih pripomočkov, zgolj z barvami in spominom na velikem platnu.
- Milica Antonijević, ki žal ni mogla priti na odprtje razstave, ima razstavljena štiri velika grafična dela, ki na izjemen način in v večjih formatih, kot je običajno za grafiko, predelujejo teselacije in zrcaljenja antropomorfnih figur. Njena dela pričajo o virtuoznem obvladovanju grafičnih tehnik in umeščanju kompozicije v pravem formatu.
- Vladimir Ranković s svojim beleženjem nadvse tankočutno obravnava prostore in stvari v njih, beleži čas in preostanke, minevanje, izginjanje ter poetiko spreminjanja.
- Vidan Papić se osredotoča na besedila, ki jih premeteno umešča v pop estetiko. Na ta način skozi svoja sporočila, poetiko in verizem prihaja do gledalca.
Umetniški kolektiv, sestavljen iz posameznikov z močnim izpovednim nabojem, obiskovalcem ponuja zanimivo izkušnjo, ki odpira pogled v še vedno na nek način naš skupni prostor.
Razstava bo odprta do 5. decembra 2024.
Prijazno vabljeni!
Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar